Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Οι βρετανικές εκλογές
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 Cello Cafe (Στ.Καραγεώργη 2) 8μμ
Οι βρετανικές εκλογές
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΠΕΜΠΤΗ 22/6 Cello Cafe, 8μμ
Το ΣΕΚΕ και ο Παντελής Πουλιόπουλος
Ομιλήτρια: Δήμητρα Λιναρδάκη
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Big Mouth 8μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Βασίλεια Χαρλαύτη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Big Mouth 8μμ
Οι βρετανικές εκλογές
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Βαβέλ 8μμ
Οι βρετανικές εκλογές
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Βαβέλ 8μμ
Η ρωσική πρωτοπορία στις τέχνες
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ
(Ραγκαβή 69) 7.30μμ
Η πάλη ενάντια στην ομοφοβία
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ
Πόλεμος και επανάσταση
Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος
ΚΥΨΕΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Πόλεμος και επανάσταση
Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
60 χρόνια Ε.Ε.
Ομιλητής: Δημήτρης Λυγίζος
ΓΑΛΑΤΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 γρ. ΕΛΜΕ (Γκράβα) 7μμ
Οι βρετανικές εκλογές
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΠΑΤΗΣΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Λα Ροζέ
(πλ. Αγ. Νικολάου) 7.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Διοτίμα Χριστοπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Λα Ροζέ 7.30μμ
Υπάρχει σήμερα ο “ιστορικός νεκροθάφτης”;
Ομιλήτρια: Μαρία Αλιφιέρη
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Αλντεμπαράν 8μμ
Από την κατάληψη στη Τζενεραλ Μότορς στο «Γουντστοκ του εργάτη» - το κίνημα στις ΗΠΑ
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκοπουλος
• ΠΕΜΠΤΗ 22/6 καφέ Αλντεμπαράν 8μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Λευτέρης Μπανος
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 Μεγάλου Αλεξάνδρου 59, 8μμ
Μαρξισμός και διαλεκτική
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Μετά τον θρίαμβο του Κόρμπιν, εκατομμύρια κόσμου ζητάνε πραγματική αλλαγή
Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος
ΙΛΙΟΝ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
60 χρόνια Ε.Ε.
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Πώς απαντάμε στον κατήφορο του ΣΥΡΙΖΑ;
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 6μμ
Το ενιαίο εργατικό μέτωπο
Ομιλήτρια: Μαρία Παππά
ΕΛΕΥΣΙΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Γκαζόζα 6.30μμ
Πώς οργανώνουμε την αντιφασιστική διαδήλωση της 17/6
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Κρόκος 7.30μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Πάνος Γαραντζιώτης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Κρόκος 7.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Quiz 7μμ
25 χρόνια ΣΑΚ – πού βαδίζει η αριστερά σήμερα;
Ομιλήτρια: Ελλη Πανταζοπούλου
ΒΥΡΩΝΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Υγιεινό με νού 6.30μμ
Αμπραάμ Λεόν: “Το εβραϊκο ζήτημα” - Απάντηση στον αντισημιτισμό
Ομιλητής: Δάνος Πηνιάτογλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Υγιεινό με νού 6.30μμ
Ο Τρότκσι και η Διαρκής επανάσταση
Ομιλητής: Άρης Αναστασίου
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Η εργατική εναλλακτική
Ομιλητής: Βασίλης Λευθεριώτης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Μπολσεβίκοι, το κόμμα της νίκης
Ομιλητής: Χάρης Παπαδόπουλος
ΙΛΙΣΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 εστίες ΦΕΠΑ 7.30μμ
Πώς παλεύουμε τον σεξισμό
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 εστίες ΦΕΠΑ 7.30μμ
βιβλιοπαρουσίαση: Η Μόσχα του Λένιν
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ 1968
(στοα Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
Η αριστερή εναλλακτική
Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ 1968, 7μμ
Πώς παλεύουμε τον σεξισμό
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Κρίκος 7μμ
Υπάρχει σήμερα ο «ιστορικός νεκροθαφτης»;
Ομιλητής: Γιώργος Φαράντος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητρια: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Pogo 7μμ
Καπιταλισμός: εκμετάλλευση και κρίσεις
Ομιλητής: Δημήτρης Λαμπρου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Pogo 7μμ
Τα συνδικατα στα χέρια των εργατών
Ομιλητής: Αντώνης Σκαρπέλης
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Τζέγκα 7μμ
Ρεφορμισμός – τι είναι και πώς παλεύεται
Ομιλήτρια: Πωλίνα Γρυσμπολάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Τζέγκα 7μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Δημήτρης Αγωγιάτης
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 Θόλος 5μμ
Το χρονικό της αντίστασης στα μνημόνια
Ομιλητής: Μάνος Voador
ΞΑΝΘΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6
καφέ Φίλοιστρο 6.30μμ
25 χρόνια Σοσιαλισμός από τα Κάτω – Πώς οργανώνουμε την εκδήλωση
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Φίλοιστρο 6.30μμ
Αλλοτρίωση και εκμετάλλευση
Ομιλητής: Μιχάλης Τσορμπατσόγλου
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Ντι Καπιτάνο 7μμ
Η αντίσταση στην ισλαμοφοβία
Ομιλήτρια: Μαρία Ανδρέου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Ντι Καπιτάνο 7μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Νότος 7.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Παναγιώτης Ζουγανέλης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Νότος 7.30μμ
Η “Κόκκινη Αμερική”
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΝΙΚΑΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 δημαρχείο 7.30μμ
Η “Κόκκινη Αμερική”
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 δημαρχείο 7.30μμ
Η αντίσταση στην ισλαμοφοβία
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 κυλικείο πολιτιστικού
κέντρου «Χρ. Τσακίρης» 7μμ
Υπάρχει σήμερα ο «ιστορικός νεκροθάφτης»;
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 κυλικείο πολιτιστικού
κέντρου «Χρ. Τσακίρης» 7μμ
Τουρκία, Κύπρος, Ελλάδα: διεθνιστική αλληλεγγύη των εργατών
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΤΟΥΜΠΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Λένιν: Οι Θέσεις του Απρίλη
Ομιλήτρια: Χρύσα Καλογεράκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Βιβλιοπαρουσίαση: Έτος ένα της Ρωσικης Επανάστασης
Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Γιώτης 8μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Γιώτης 8μμ
Μαρξισμός και διαλεκτική
Ομιλητής: Γιάννης Μήτζιας
ΚΑΜΑΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 νέα Φιλοσοφική 7μμ
Αναρχικοί και μπολσεβίκοι
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 νέα Φιλοσοφική 7μμ
Καπιταλισμός και ομοφοβία
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Κομπόης
(Κοτυώρων 36) 7μμ
Η κληρονομιά της αντίστασης στη χούντα
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 καφέ Κομπόης 7μμ
Ρωσία 17: Να τι σημαίνει επανάσταση
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΒΟΡΕΙΟ)
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Το εβραϊκό ζήτημα
Ομιλητής: Μύρωνας Μαρκάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Πώς λειτουργούν τα σοβιέτ
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΝΟΤΙΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 καφέ Πολύκεντρο 8μμ
Μπολσεβίκοι, το κόμμα της νίκης
Ομιλητής: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 Σύλλογος Δασκάλων 7μμ
Ελλάδα, Κύπρος, Τουρκία:
διεθνιστική αλληλεγγύη των εργατών
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η Ρόζα Λούξεμπουργκ
και η Γερμανική Επανάσταση
Ομιλητής: Στέλιος Γιαννούλης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Πώς λειτουργούν τα σοβιέτ
Ομιλητής: Νίκος Κετσετζής
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/6 στοά Σαρκά
(Α' κτίριο, Β' ορ.) 7μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Γιούλη Καραγιαννάκου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 στοά Σαρκά 7μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
ΛΑΜΠΡΑΚΗ
• ΠΕΜΠΤΗ 15/6 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Καπιταλισμός και ομοφοβία
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
• ΠΕΜΠΤΗ 22/6 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
ΠΑΤΡΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 15/6 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Πώς απαντάμε στην κατρακύλα του ΣΥΡΙΖΑ;
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
• ΠΕΜΠΤΗ 15/6 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η πάλη ενάντια στον σεξισμό
Ομιλήτρια: Γκάρυ Κατσιγιάννη
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
• ΠΕΜΠΤΗ 15/6 καφέ Ξύλινη Βέσπα (Ζιννη 30) 8μμ
Η Ε.Ε. στα 60
Ομιλήτρια: Παναγιώτα Μασουρα
• ΠΕΜΠΤΗ 22/6 καφέ Ξύλινη Βέσπα 8μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
ΚΟΛΩΝΟΣ-ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 15/6 πλατεία Αυδή 7μμ
Μαρξισμός και διαλεκτική
Ομιλητής: Αλέξανδρος Μαρτζούκος
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 15/6 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Σεξισμός και Καπιταλισμός
Ομιλήτρια: Χουάνα Σταυριανού
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 15/6 καφέ Μαγαζί 7μμ
Το ενιαίο εργατικό μέτωπο
Ομιλήτρια: Μαρία Παππά
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Πώς παλεύουμε τον σεξισμό
Ομιλήτρια: Μαίρη Γουόρντ
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 21/6 στέκι Εκτός Σχεδίου 6.30μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/6 καφέ Σκαντζόχοιρος 6.30μμ
80 χρόνια από το θάνατο του Αντόνιο Γκράμσι
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη