Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Βαγγέλης Καραθάνος
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ «Η μικρή πλατεία» 7.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 εστίες ΦΕΠΑ 7μμ
Πόλεμος και επανάσταση στα Βαλκάνια
Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Η εξέγερση των ναυτών που ξεκίνησε την επανάσταση στη Γερμανία το 1918
Ομιλητής: Χάρης Παπαδόπουλος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Wake & Bake (Μετρό Ελληνικό) 7μμ
Οργανώνουμε το μονοήμερο «Γερμανία 1918 – Η επανάσταση που τελείωσε τον Α’ Π.Π.»
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/11 καφέ Wake & Bake (Μετρό Ελληνικό) 7μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 Βενέτης 8μμ
Το ενιαίο μέτωπο
Ομιλήτρια: Ντίνα Πετράκη
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 στέκι Εκτός Σχεδίου 6.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 Πνευματικό Κέντρο Δήμου, Κισσάβου 11, 7μμ
Τραμπ – Η σήψη της κυρίαρχης τάξης
Ομιλητής: Ευθύμης Λυκογιάννης
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Βαβέλ 8μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Οργανώνουμε το μονοήμερο «Γερμανία 1918 – Η επανάσταση που τελείωσε τον Α’ Π.Π.»
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Πώς οργανώνουμε την απεργία στις 14 Νοέμβρη
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 στέκι 8μμ
12 Οκτώβρη 1944 - Η απελευθέρωση της Αθήνας
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ-ΜΕΝΙΔΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Θερσίτης (πλ.Αγ.Νικολάου) 7.30μμ
Πόλεμος και επανάσταση στα Βαλκάνια
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Μαρξισμός και ψυχική υγεία
Ομιλήτρια: Λίτσα Στυλιανοπούλου
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 Μεγάλου Αλεξάνδρου 59, 8μμ
12 Οκτώβρη 1944 - Η απελευθέρωση της Αθήνας
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 γρ. δημοτικού σχήματος ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ, Μέγαρο Πάνθεον 7.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια
Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Πόλεμος και επανάσταση στα Βαλκάνια
ΟμΙλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Γιώτης 8.30μμ
Μαύριοι Πάνθηρες 1968
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Σιαφάκα
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Ποέτα 8.30μμ
Τραμπ – Η σήψη της κυρίαρχης τάξης
Ομιλητής: Κώστας Σταματίου
ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 ΕΔΟΘ 7μμ
Πόλεμος και επανάσταση στα Βαλκάνια
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 Θόλος 7μμ
Η πάλη για την απελευθέρωση των γυναικών
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Χήρα
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 στοά Σαρκά (Α’ κτίριο, Β’ ορ.) 7μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Μικρές Γεύσεις (Πλ.Τερψιθέας) 7μμ
Η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΝΙΚΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 δημαρχείο 7.30μμ
Το μακεδονικό
Ομιλητής: Μάνος Καρτέρης
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Μαρξισμός και ψυχική υγεία
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/1 καφε Περιμπανού 7.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ - ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ «6» 7μμ
Αντίσταση στο σχολείο της αγοράς
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 καφέ Κρίκος 7μμ
Οι εξελίξεις στη Βραζιλία
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ-ΚΟΛΩΝΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/10 στην Αυλή του Πέτρου 7μμ
Μαρξισμός και ψυχική υγεία
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ - ΤΑΥΡΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Τζέγκα 7μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Λούπα (Ερεχθείου 12) 8μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλήτρια: Παναγιώτα Μασούρα
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ 1968 (στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
Μαρξισμός και ψυχική υγεία
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Λα Ροζέ 7μμ
Αντίσταση στο σχολείο της αγοράς
Ομιλητής: Σανφό Μοχάμεντ
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 Παιδαγωγικό (Ναυαρίνου), υπόγειο, αίθ. Υ, 8μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Pure 7.30μμ
Οργανώνουμε το μονοήμερο «Γερμανία 1918 – Η επανάσταση που τελείωσε τον Α’ Π.Π.»
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Σαρδανάπαλος 7.30μμ
Μαρξισμός και ψυχική υγεία
Ομιλήτρια: Εύη Κουμαντέα
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 Πολύκεντρο Νεολαίας 7.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 Σύλλογος Δασκάλων 7μμ
Πόλεμος και επανάσταση στα Βαλκάνια
Ομιλήτρια: Δανάη Κωλέτη
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Κομπόης 6.30μμ
Μαύροι Πάνθηρες 1968
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
ΞΑΝΘΗ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 καφέ Βυζάντιο 7μμ
Πόλεμος και επανάσταση στα Βαλκάνια
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 Goody’s 8μμ
Μαρξισμός και ψυχική υγεία
Ομιλητής: Γιώργος Σιγανός
Στις σχολές
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΘ
ΠΕΜΠΤΗ 1/11 φουαγιέ 2μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/11 αιθ. ΣΓΤΚΣ 3μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Λευτέρης Βαγγέλης
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/11 αίθουσα 313, 1μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλητής: Άγγελος Διονυσακόπουλος
ΑΣΚΤ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/11 κυλικείο 1μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΔΕΥΤΕΡΑ 5/11 αίθουσα Β’1, 2.30μμ
Τα εργατικά συμβούλια στη Δύση
Ομιλήτρια: Παναγιώτα Μασούρα