Δραστηριότητες
Μαρξιστικά φόρουμ
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Σταθμός 8μμ
Κίνημα αντίστασης στην περιβαλλοντική καταστροφή
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Γαρδένια (Βασ.Σοφίας 75) 7.30μμ
Σιάτλ 1999-Αρχή ενός νέου αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 στέκι Εκτός Σχεδίου 8μμ
Οι ρίζες του ρατσισμού
Ομιλητής: Θάνος Τζινιέρης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 7.30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Μαρία Αμπελιώτη
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 Μεγάλου Αλεξάνδρου 7.30μμ
Το ενιαίο μέτωπο
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΚΕΝΤΡΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλήτρια: Έλενα Νενεκούμη
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Γιώτης 8μμ
Μέση Ανατολη – Μοιράζουν τη Συρία αλλά το «αραβικό πεζοδρόμιο» επιστρέφει
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Ποέτα 8μμ
Μέση Ανατολη – Μοιράζουν τη Συρία αλλά το «αραβικό πεζοδρόμιο» επιστρέφει
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Πέτρος 7μμ
Ανατολική Γερμανία 1989
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 δημαρχείο, αιθ. Ανταρσία στο Λιμάνι, 5ος ορ., 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 γρ. δημοτικού σχήματος ΑΝΤΑΡΣΥΑ 8μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Μέση Ανατολη – Μοιράζουν τη Συρία αλλά το «αραβικό πεζοδρόμιο» επιστρέφει
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Κρίκος 7μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλητής: Γιώργος Ψυχογιόπουλος
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ 6, 7.30μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλητής: Αντώνης Σκαρπέλης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Ηλιόπετρα (στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
ΟΙ εργαζόμενοι της (κλιματικής) αλλαγής
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/11 καφέ Πλάτων (Ακαδημία Πλάτωνα) 7.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Κυριάκος Μπάνος
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Deza (Φωκιώνος Νέγρη 74) 7.30μμ
ΟΙ εργαζόμενοι της (κλιματικής) αλλαγής
Ομιλητής: Γιάννης Μακαρόνας
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/7 καφέ Rewind (Αγ.Λαύρας) 7μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 Παιδαγωγικό (Ναυαρίνου), υπόγειο, 7.30μμ
Να τσακίσουμε τη ρατσιστική επίθεση της Ν.Δ.
Ομιλήτρια: Νικόλ Μπούτση
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Λα Ροζέ (Αγ.Νικόλαος) 7μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Ενωδία (πλ. Γκύζη) 7.30μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Μύρτιλο 7.30μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Γωγώ 8μμ
Τι κατάρρευσε το ’89;
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 Πολύκεντρο Νεολαίας 6μμ
Το ενιαίο μέτωπο
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
Ανατολική Γερμανία 1989
Ομιλήτρια: Δανάη Κωλέτη
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Καμπόης 7μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
ΤΟΥΜΠΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Άνεμος 6.30μμ
Κίνημα αντίστασης στην περιβαλλοντική καταστροφή
Ομιλήτρια: Μαρία Καμνορόκα
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 Θόλος 9μμ
Το εργατικό κίνημα στην αντεπίθεση
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΟΦΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Καφεΐνη 7.30μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Η εξέγερση στη Χιλή
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
ΙΛΙΣΙΑ - ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Σαρδανάπαλος 7μμ
Ανατολική Γερμανία 1989
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Σπίριτ 7μμ
Ανατολική Γερμανία 1989
Ομιλητής: Βαγγέλης Χατζηνικολάου
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Πολυμήχανο 8μμ
Μαρξισμός και αναρχισμός
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 δημαρχείο 7.30μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλήτρια: Εύα Σταμπόλη
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 δημαρχείο 8μμ
Ανατολική Γερμανία 1989
Ομιλητής: Παναγιώτης Ζουγανέλης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 Goody’s 7.30μμ
Vegan – μπορούν οι προσωπικές επιλογές να δώσουν λύση;
Ομιλητής: Σωτήρης Τατάκης
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Σεβάχ (Πριάμου 3) 7μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/11 καφέ Σκαντζόχοιρος 8μμ
Οι ρίζες του ρατσισμού
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΚΑΜΑΡΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 30/11 καφέ Μπαράκα 2μμ
Μέση Ανατολη – Μοιράζουν τη Συρία αλλά το «αραβικό πεζοδρόμιο» επιστρέφει
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
Στις σχολές
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/11 αίθριο 2μμ
Καπιταλισμός και απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΝΟΜΙΚΗ
ΤΡΙΤΗ 3/12 αιθ. 2, 2μμ
Καπιταλισμός και απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 αιθ. Γ6, 2.30μμ
Οι ρίζες του ρατσισμού
Ομιλητές: Νίκος Κουραχάνης, Γιώργος Τσιμουρής, Πέτρος Κωνσταντίνου
ΠΑΔΑ 2
ΤΡΙΤΗ 10/12 αιθ. ΒΟ11, 2μμ
Οι ρίζες του ρατσισμού
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΠΑΠΕΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 11/12 κυλικείο 2μμ
Οι ρίζες του ρατσισμού
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος