Μαρξιστικά Φόρουμ
ΙΛΙΟΝ
Στης Μηλιάς το Λάζο
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 7.30μμ
Αριστερισμός, παιδική ασθένεια
του κομμουνισμού
Ομιλήτρια: Γεωργία Κόφφα
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 7.30μμ
Γιατί έχει κρίσεις ο καπιταλισμός;
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Καφέ Παπιαμώνης
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 8μμ
Arditti del popolo, η ιστορία της πρώτης αντιφασιστικής οργάνωσης
Ομιλητής: Κυριάκος Βακάλογλου
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 8μμ
Μαζική απεργία, κόμμα και συνδικάτα
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Τριαντοπούλου
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΡΕΘΥΜΝΟ
Στέκι πολιτιστικών
ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 6μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Χρήστος Κωστόπουλος
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/2, 6μμ Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης
Τα βήματα του απεργιακού κινήματος
Ομιλητής: Δημήτρης Καρατζάς
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 Στέκι Νεολαίας 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2
Γωνία των Αγγέλων 7.30μμ
Η συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Μαργαρίτα Παπαμηνά
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Καφέ Δολίχη (Δημητρακοπούλου 51)
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 7.30μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;
Ομιλητής: Κωστής Πιτσιλλούδης
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2
Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, 2ος ορ, 7μμ
Η συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΑΙΓΑΛΕΩ
Καφέ Στέκι
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 7.30μμ
Η πάλη ενάντια στο φασισμό
στο μεσοπόλεμο
Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 7.30μμ
Η Γερμανική Επανάσταση 1918
Ομιλητής: Πασχάλης Ταπεινόπουλος
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Ali Baba 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Ευγενία Κουνιάκη
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Θένια Ασλανίδη
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Καφέ Άνω Πουρναρούσα
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 7μμ
Πάλη για την απελευθέρωση
των γυναικών
Ομιλήτρια: Σοφία Κορίλη
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3, 7μμ
Από την επαναστατική ελπίδα
στη ναζιστική φρίκη
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 Διαχρονικό (πατάρι) 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Καντάθ 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Μαρία Ριζοπούλου
ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 ΕΔΟΘ 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Νίκος Παπαθανασίου
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Munches 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Σουζάνα 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Καφέ Quiz (Ιασωνίδου 42)
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Αντρέας Κολλιαράκης
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιόρου
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 Στέκι 8μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Σέλτερ 7μμ
Η αριστερά της νίκης
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 Goody’s 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ Γαρδένια 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
ΓΑΛΑΤΣΙ
Γ ΕΛΜΕ (Γκράβα - Ταυγέτου)
ΠΕΜΠΤΗ 28/2, 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΠΕΜΠΤΗ 7/3, 7μμ
Η επανάσταση στην Αίγυπτο
Ομιλητής: Νίκος Λούντος
ΠΕΜΠΤΗ 14/3, 7μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλήτρια: Σοφία Στυλλιανού
ΠΕΜΠΤΗ 21/3, 7μμ
Η πάλη στην εκπαίδευση
Ομιλητής: Νίκος Κουράκης
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 καφέ La Rose 7μμ (Πλατεία Αγ. Νικολάου)
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2, 7.30μμ
Κέντρο Βοήθειας και Στήριξης Παιδιού
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 καφέ Νούρα 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 κυλικείο Δημαρχείου 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 καφέ Πάργα 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Εμμανουέλα Γεωργοπούλου
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
καφέ Κύτταρο
ΠΕΜΠΤΗ 28/2, 8μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλητής: Βαγγέλης Καραθάνος
ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, 8μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Δημήτρης Γκιόκας
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 Στέκι 6μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
ΤΟΥΜΠΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 καφέ Άνεμος 6.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
ΛΑΜΠΡΑΚΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 ΕΚΘ 7.30μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 καφέ 1968 7μμ
Η αριστερά της νίκης
Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτσης
ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 καφέ Λουξίν 8μμ
Η αριστερά της νίκης
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 Στέκι 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3 καφέ Ερνέστο 8μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3 Σύλλογος Ιμβρίων 6μμ
Η αριστερά της νίκης
Ομιλητής: Νίκος Φούρλας
ΤΑΥΡΟΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3, Δημαρχείο Τάυρου 7μμ
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη
ΓΕΡΑΚΑΣ – ΠΑΛΛΗΝΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 3/3, 7μμ
καφέ Next One (Εθνικής Αντίστασης)
Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΚΕΕΡΦΑ
ΒΟΛΟΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3 Θόλος 7μμ
Ανοιχτή Συνέλευση
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3 Άλλος Τρόπος (Χαλκιδικής 77)
Πώς θα σταματήσουμε τους φασίστες στη γειτονιά μας;
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3 Στέκι
Πολιτιστικών Ομάδων 6μμ
Ανοιχτή συνέλευση
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 3/3 Δημαρχείο 5μμ
«Νέα Ιωνία πόλη αντιφασιστική». 69 χρόνια από το μπλόκο
της Καλογρέζας -
Η πάλη ενάντια στο φασισμό τότε και τώρα.
Ομιλητές: Ιάσονας Χανδρινός,
Λέανδρος Μπόλαρης
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3
Δημαρχείο 7μμ
Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ –
ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3
Κέντρο Βοήθειας
και Στήριξης Παιδιού 7μμ
Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
ΓΑΛΑΤΣΙ –
ΠΑΤΗΣΙΑ – ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 Πνευματικό
Κέντρο Δήμου Γαλατσίου 6μμ
Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
Ομιλητής: Πέτρος
Κωνσταντίνου
ΛΑΜΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 9/3
Τεχνικό Επιμελητήριο 6μμ
Ιθαγένεια
για όλα τα παιδιά
Ομιλητής: Πέτρος
Κωνσταντίνου
ΑΝΤΙΝΑΖΙΣΤΙΚΗ
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 9/3
Σύνδεσμος Απόφοιτων
Ιωνιδείου 6μμ
Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ 12/3 Πνευματικό Κέντρο (Πλειάδες) 7μμ
Εκδήλωση –Συζήτηση
Ιθαγένεια για τα παιδιά-
Νόμιμοι οι μετανάστες
Ομιλητές: Γαρυφαλιά Αναστασοπούλου, Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου
Θανάσης Καμπαγιάννης, δικηγόρος- μέλος ΚΕΕΡΦΑ,
Δημήτρης Κρατημένος, αντιπρόεδρος Συλλόγου Δασκάλων Κορυδαλλού-Αγ. Βαρβάρας,
Γιώργος Μακρινός, πρόεδρος Συμβουλίου Ένταξης Μεταναστών Δ. Κορυδαλλού
Εξορμήσεις με την εργατικη αλληλεγγυη
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΗΣΑΠ 5.30μμ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3
ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ Μετρό 6.30μμ
ΙΛΙΟΝ πλ. Ιλίου 6.30μμ
ΧΑΛΑΝΔΡΙ Χαϊμαντά 6.30μμ
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Μετρό Δουκ. Πλακεντίας 3.30μμ
ΜΑΡΟΥΣΙ ΗΣΑΠ 6.30μμ
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Αμφιάλη 7μμ
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ πλατεία Ελευθερίας 7μμ
ΚΑΛΛΙΘΕΑ πλ. Κύπρου 6.30μμ
ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ Αγ. Ελεούσα 6.30μμ
ΙΛΙΣΙΑ Market In 6.30μμ
ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ Μετρό Αγ. Αντωνίου 7μμ
ΓΙΑΝΝΕΝΑ Νομαρχία 6.30μμ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 6.30μμ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ πλ. Αγοράς 6.30μμ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Σκλαβενίτης 11.30πμ
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΗΣΑΠ 11.30πμ
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ Lidl 11.30πμ
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 7μμ
ΠΑΓΚΡΑΤΙ Coffee Way 11.30πμ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ Σκλαβενίτης Ιασωνίδου 11.30πμ
ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 11.30πμ
ΑΙΓΑΛΕΩ Μετρό 12μ
ΒΥΡΩΝΑΣ Hondos Center 11.30πμ
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Τζάντε 12μ
ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 12μ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Πεζόδρομος 12μ
ΠΑΤΡΑ Ρήγα Φεραίου 12μ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ δημαρχείο 12μ
ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 12μ
ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 11.30πμ
ΧΑΝΙΑ Λαϊκή 11.30πμ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ πλ. Επταλόφου 11.30πμ
ΧΑΡΙΛΑΟΥ πλ. Οσίας Ξένης 11.30πμ
ΚΑΤΩ ΤΟΥΜΠΑ πάρκο Αγ. Θεράποντα 11.30πμ
ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 11.30πμ
ΚΕΝΤΡΟ Τσιμισκή και Ναυαρίνου 11.30πμ
ΚΥΡΙΑΚΗ 3/3
ΠΑΛΛΗΝΗ κεντρική πλατεία 5μμ
Κλαδικές εργατικές ομάδες
ΔΕΚΟ – ΤΡΑΠΕΖΕΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/2 ΕΚΑ (7ος όροφος) 3.30μμ
ΜΕΤΑΛΛΟ
ΠΕΜΠΤΗ 28/2 ΕΚΑ (7ος όροφος) 7.30μμ
ΜΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3
ΕΣΗΕΑ (6ος όροφος) 6μμ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3
Αιόλου 47 (5ος όροφος) 4μμ
ΔΗΜΟΙ
ΚΥΡΙΑΚΗ 3/3 Αιόλου 47 (5ος όροφος) 4μμ