Μαρξιστικά Φόρουμ
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 Goody’s 7μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 Στέκι 8μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Σουζάνα 7.30μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Χρίστος Αργύρης
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4 καφέ Σουζάνα 7.30μμ
Ο Σαμαράς και η οικονομία: στην κόψη του ξυραφιού
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Στέκι 7μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Eπανάσταση;
Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Ο Σαμαράς και η οικονομία: στην κόψη του ξυραφιού
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Παπιαμώνης 8μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλήτρια: Τζέο Μοδέ
ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 Καφέ Αφού, Μεγάλου Αλεξάνδρου 7.30μμ
Επέμβαση στο Μαλί
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4 Καφέ Αφού, Μεγάλου Αλεξάνδρου 7.30μμ
Αλγερία, οι μάχες με την γαλλική αποικιοκρατία
Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 7μμ
Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
Ομιλήτρια: Γκρέυς Νουόκε
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4 7μμ
Οι εργάτες ενάντια στους νεοναζί
Ομιλητής: Χρήστος Σιδάς
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4, Αραχώβης 47, 7μμ
Η επέμβαση στο Μαλί
Ομιλήτρια: Ευγενία Κουνιάκη
ΚΟΥΚΑΚΙ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Δολίχη 7.30μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;
Ομιλητής: Κωστής Πιτσιλλούδης
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Ενιαία και Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Quiz 7.30μμ
Οι εργάτες ενάντια στους ναζί
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιώρου
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Σέλτερ 7μμ
Η σταλινική αντεπανάσταση
Ομιλήτρια: Γιώργος Τσαμούρης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Η επέμβαση στο Μαλί
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΝΙΚΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 Στέκι 7μμ
Ο Λένιν σήμερα
Ομιλήτρια: Χαριτίνη Παστελάκου
ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 καφέ Διαχρονικό 7μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 κυλικείο Δημαρχείου 7μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 καφέ Λουξίν 8μμ
Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
Ομιλήτρια: Άσπα Μανδαράκα
ΜΕΝΙΔΙ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 Goody’s 6μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 καφέ Munches 7μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 καφέ Γαρδένια 7.30μμ
Πώς γράφεται η ιστορία;
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 καφέ Πάργα 7.30μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 Στέκι 7μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 , γραφεία ΕΛΜΕ( Γκράβα, Ταυγέτου) 7μμ
Η πάλη στην εκπαίδευση
Ομιλητής: Νίκος Κουράκης
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4, καφέ Νούρα,7.30μμ
Οι εργάτες ενάντια στους νεοναζί
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 11/4 καφέ Δημαρχείο 8μμ
Ο ρόλος της εργασίας στην εξανθρώπιση του πιθήκου
Ομιλητής: Ηλίας Γιαννόπουλος
ΠΕΜΠΤΗ 18/4 καφέ Δημαρχείο 8μμ
Θρησκεία και κράτος
Ομιλήτρια: Νίκη Παπαδοπούλου
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/4 καφέ Ερνέστο 8μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/4 καφέ Κοσμικόν 8μμ
Ο Σαμαράς και η οικονομία: στην κόψη του ξυραφιού
Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός
ΤΑΥΡΟΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 13/4 καφέ Σπιρτόκουτο 7.30μμ
Γυναίκες και καταπίεση – πώς δε θα μας γυρίσουν πίσω
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
ΠΑΛΛΗΝΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 14/4 καφέ Next One 7μμ
Οι εργάτες ενάντια στους ναζί
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4 καφέ Κύτταρο 7μμ
Ο Σαμαράς και η οικονομία: στην κόψη του ξυραφιού
Ομιλητής: Πασχάλης Γκαβανούδης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4 Κέντρο Στήριξης και Βοήθειας Παιδιού 7μμ
Μια μαρξιστική κριτική στον Αναρχισμό
Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/4 Εργατικό Κέντρο 7μμ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού
Ομιλήτρια: Βάσω Δάκα
Στις σχολές
Ο Μαρξισμός είναι επίκαιρος
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/4 αίθριο 1μμ
ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/4 ΣΤΕΦ (αμφιθέατρο Φυσικής) 4μμ
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/4 αμφιθέατρο 1 (1ος ορ.)
ΚΕΕΡΦΑ
ΑΛΕΞΑΝΡΟΥΠΟΛΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 13/4 καφέ Κύτταρο 12μ
Ανοιχτή συνέλευση
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΚΥΡΙΑΚΗ 14/4, 5μμ Στέκι Πολιτιστικών ομάδων
Πανεπιστημίου
Ανοιχτή συνέλευση
ΚΕΕΡΦΑ ΝΟΤΙΩΝ
Αλιμος-Πόλη
Αντιφασιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 21/4, Πάρκο παραλίας Αλίμου (Στάση τραμ: Μαρίνα Αλίμου), 6μμ
Ποτέ ξανά φασισμός, 46 χρόνια από την άνοδο της Χούντας. Το κίνημα τότε και σήμερα
Ομιλητές: Δημήτρης Παπαχρήστος, συγγραφέας-εκφωνητής του ραδ. σταθμού της κατάληψης Πολυτεχνείου
Νίκος Μανιός, πρώην πρόεδρος ΕΙΝΑΠ
Κώστας Πίττας, Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΠΕΜΠΤΗ 18/4 γραφεία ΟΛΜΕ 7μμ
Ανοιχτή συνέλευση
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/4 Δημαρχείο Αγ. Παρασκευής 7μμ
ΓΚΥΖΗ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/4, Ραγκαβή 68, 7μμ
Κρίση στην Ευρώπη, στην Κύπρο και Ελλάδα
Ομιλητές: Π. Μαυροειδής, Σ. Κοντογιάννης, Γ. Παυλόπουλος, Τ. Σταυρόπoυλος
ΒΟΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/4 Πνευματικό Κέντρο Αγ. Στεφάνου 7μμ
ΛΑΜΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/4 αίθουσα ΤΕΕ (πλ. Ελευθερίας 1) 7μμ
Ανοιχτή συνέλευση
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/4 Μέγαρο Λόγου και Τέχνης 7μμ
Εκδήλωση παρουσίασης θέσεων
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/4 Πολύκεντρο 7μμ
Εξορμήσεις με την Εργατική Αλληλεγγύη
ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΗΣΑΠ 5.30μμ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/4
ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Μετρό Δουκ. Πλακεντίας 3μμ
ΜΑΡΟΥΣΙ ΗΣΑΠ 6μμ
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ Πλατεία Ελευθερίας 7μμ
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 7μμ
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 7μμ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Πεζόδρομος 7μμ
ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ Μετρό Αγ. Αντώνης 7μμ
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Τζάντε 6.30μμ
ΙΛΙΟΝ πλ. Ιλίου 7μμ
ΠΑΤΗΣΙΑ ΗΣΑΠ Κ. Πατήσια 7μμ
ΓΑΛΑΤΣΙ Βείκου και Γαλατσίου 6μμ
ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 6.30μμ
ΓΙΑΝΝΕΝΑ Νομαρχία 6μμ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 6.30μμ
ΠΑΤΡΑ Ρήγα Φερραίου 7μμ
ΣΑΒΒΑΤΟ 13/4
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ πλατεία 12μ
ΚΥΨΕΛΗ Φωκ. Νέγρη 12μ
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ Βερόπουλος 12μ
ΧΑΛΑΝΔΡΙ Χαϊμαντά 11.30μ
ΙΛΙΣΙΑ Market Ιn 12μ
ΕΞΑΡΧΕΙΑ Λαϊκή 12μ
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Σκλαβενίτης 11.30πμ
ΚΑΛΛΙΘΕΑ πλ. Κύπρου 11.30πμ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ Σκλαβενίτης Ιασωνίδου 11.30πμ
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ Λαϊκή Πανόρμου 12μ
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΗΣΑΠ 12μ
ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ Αγ. Ελεούσα 11.30πμ
ΠΑΓΚΡΑΤΙ Coffee Way 11.30πμ
ΑΙΓΑΛΕΩ Μετρό 12μ
ΒΥΡΩΝΑΣ Hondos Center 12μ
ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 11πμ
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Ταμπούρια 11πμ
ΝΙΚΑΙΑ Λαϊκή 11πμ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Δημαρχείο 11.30πμ
ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 11.30πμ
ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 11.30πμ
ΧΑΝΙΑ Λαϊκή 11.30πμ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 11πμ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΟΥΜΠΑ πάρκο Αγ. Θεράποντα 11.30πμ
ΚΑΜΑΡΑ Τσιμισκή και Ναυαρίνου 11.30πμ
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ πλ. Επταλόφου 11.30πμ
ΧΑΡΙΛΑΟΥ πλ. Οσίας Ξένης 11.30πμ
ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 11.30πμ
Στις σχολές
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Λέσχη Τρίτη και Παρασκευή 1μμ
ΝΟΜΙΚΗ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΧΗΜΙΚΟ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΤΕΙ Αθήνας Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΠΑΝΤΕΙΟ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ
Κλαδικές εργατικές ομάδες
ΜΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/4, ΕΣΗΕΑ 6ος ορ. 6μμ
ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 14/4 Αιόλου 47, 5ος ορ. 7μμ
ΥΓΕΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ 14/4 Αγ. Σάββας 4μμ
ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΡΙΤΗ 16/4 Βενέτης (Πατησίων και Πανεπιστημίου) 4μμ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΡΙΤΗ 16/4, ΕΚΑ, 7ος ορ. 5μμ
ΜΕΤΑΛΛΟ ΠΕΜΠΤΗ 18/4, ΕΚΑ (7ος ορ.) 3.30μμ
ΔΕΚΟ – ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/4, 11πμ ΕΚΑ, 3ος ορ.
ΔΗΜΟΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 21/4, 4μμ Αιγάλεω