Μαρξιστικά Φόρουμ
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, 2ος όρ, 7μμ
Η απεργία των εκπαιδευτικών
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 Στοά Σάρκα, Β’ κτίριο, Α’ όροφος 7μμ
Η αντικαπιταλιστική αριστερά στην περίοδο της κρίσης
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5, κέντρο στήριξης και βοήθειας του παιδιου,7μμ
Ισπανία '36
Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Δολίχη 7.30μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Shelter 7μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
Η αντικαπιταλιστική αριστερά στην περίοδο της κρίσης
Ομιλητής: Δημήτρης Καρατζάς
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
Ο Λένιν και το επαναστατικό κόμμα
Ομιλήτρια: Εύα Καραναστάση
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Δημαρχείου 7μμ
Ο Στάλιν και ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Blue 8μμ
Τι σημαίνει αλλοτρίωση
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Quiz 7μμ
Η συμβολή του Κλιφ
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιώρου
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Διαχρονικό 7μμ
Η συμβολή του Τόνι Κλιφ
Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Στέκι (Αττάλειας 161) 7μμ
Η αντικαπιταλιστική αριστερά στο καιρό της κρίσης
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 ΕΔΟΘ 7.30μμ
Η δεκαετία του ’30 στην Ισπανία
Ομιλήτρια: Μαρία Γεωργάκη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Στέκι Νεολαίας Αμπελοκήπων 7.30μμ
Η αριστερά μετά την Κύπρο
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Αραχώβης 47 7.30μμ
Ήταν ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος αντιφασιστικός;
Ομιλήτρια: Ευγενία ΚΟυνιάκη
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 πλατεία Μερκούρη 7μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλητής: Δημήτρης Λάμπρου
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 πλατεία Μερκούρη 7μμ
Ο Μάης του ‘68
Ομιλητής: Παναγιώτης Ζουγανέλης
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Munches 7μμ
Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Munches 7μμ
Από την ΟΣΕ στο ΣΕΚ
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Πουρναρούσα 7μμ
Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Σουζάνα 7.30μμ
Από την ΟΣΕ στο ΣΕΚ
Ομιλητής: Κυριάκος Αλισαβάκης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Στέκι 7μμ
Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;
Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Παπιαμόνης 8μμ
Μαζική απεργία, κόμματα και συνδικάτα
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Τριαντοπούλου
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 καφέ Πάργα 7.30μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλητής: Γιώργος Κόκκοβας
ΠΕΜΠΤΗ 30/5 καφέ Πάργα 7.30μμ
ΑΟΖ και ανταγωνισμός στη μεσόγειο
Ομιλήτρια: Εμμανουέλα Γεωργοπούλου
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ – ΚΟΛΩΝΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 καφέ Νούρα 7.30μμ
Η δεκαετία του ’30 στις ΗΠΑ
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 δημαρχείο 6.30μμ
Η δεκαετία του ’30 στη Γαλλία
Ομιλητής: Μπάμπης Μωυσίδης
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 Στέκι 6μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 γραφεία ΕΛΜΕ (Γκράβα) 8μμ
Η Βαϊμάρη και η άνοδος του Χίτλερ
Ομιλητής: Θανάσης Καμπαγιάννης
ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
ΠΕΜΠΤΗ 23/5 καφέ Λουξίν 8μμ
«Παραγωγική ανασυγκρότηση»
ή εργατική εξουσία
Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτσης
ΠΕΡΑΜΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 26/5 Καραβάκια 6μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 καφέ Λα Ροζέ 7μμ
Από την ΟΣΕ στο ΣΕΚ
Ομιλητής: Ιάκωβος Παντελάκης
ΑΝΤΑΡΣΥΑ Ανοιχτές συνελεύσεις για την παρουσίαση των θέσεων της ΑΝΤΑΡΣΥΑ για τη 2η Συνδιάσκεψη
Τ.Ε.. ΒΟΛΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 δημαρχείο Βόλου 8μμ
Τ.Ε. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΕΝΤΡΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 ΕΔΟΘ 6μμ
Τ.Ε. ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 Στέκι δασκάλων (Πράσινο σχολείο) 6μμ
Τ.Ε. ΒΑΡΗ – ΒΑΡΚΙΖΑ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5
Τ.Ε. ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΙΛΙΣΙΑ – ΓΟΥΔΙ
ΔΕΥΤΕΡΑ 20/5 Πνευματικό Κέντρο (Ανακρέοντος 60) 6μμ
Τ.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
ΤΡΙΤΗ 21/5 Εργατικό Κέντρο 7μμ
ΞΑΝΘΗ
ΤΡΙΤΗ 21/5 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Τ.Ε. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΤΡΙΤΗ 21/5 πλ. Δημαρχείου 7μμ
Τ.Ε. ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Εργατικό Κέντρο 8μμ
Τ.Ε. ΧΑΝΙΩΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Σπλάντζα 7μμ
Τ.Ε. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Τ.Ε. ΤΡΙΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/5 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Τ.Ε. ΗΜΑΘΙΑΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 18/5 πολυχώρος ΕΛΗΑ (Βέροια) 6μμ
Εκδήλωση: απεργία στην εκπαίδευση
ΚΕΕΡΦΑ
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 Λιμάνι της Αγωνίας 6.30μμ
Συνέλευσης της Αντιναζιστικής Πρωτοβουλίας και συναυλία πλατεία Κοραή «Πειραιάς – Πόλη αντιφασιστική»
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 25/5 δημαρχείο 6.30μμ
Συνέλευση
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ – ΤΑΥΡΟΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ
Εκδήλωση για τη Μανωλάδα
Εξορμήσεις με την Εργατική Αλληλεγγύη
ΠΕΜΠΤΗ 16/5
ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 6.30μμ
ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 6.30μμ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 6.30μμ