ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Στέκι 7.30μμ
Δημοκρατία, δικτατορία και φασισμός
Ομιλητής: Ηλίας Ασημακόπουλος
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Μαγαζί 9μμ
Πώς μπορούν οι απεργίες να νικάνε;
Ομιλητής: Βασίλης Καταραχιάς
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12
καφέ στης Μηλιάς το Λάζο 6.30μμ
Το απεργιακό κίνημα και ο προϋπολογισμός
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Παπιαμώνης 9.30μμ
Το απεργιακό κίνημα και ο προϋπολογισμός
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ
Απαντήσεις στα ρατσιστικά ψέματα της κυβέρνησης
Ομιλητής: Γιώργος Δελής
- ΤΕΤΑΡΤΗ 11/12 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ
Φιλιππίνες: φυσική καταστροφή ή έγκλημα του καπιταλισμού;
Ομιλητής: Ηλίας Γιαννόπουλος
- ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ
Η αμερικάνικη εργατική τάξη το ‘30
Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Ο Τρότσκι το ‘30
Ομιλητής: Νίκος Φούρλας
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7.30μμ
Η γερμανική επανάσταση 1918-23
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Σουζάνα 7.30μμ
Πολυτεχνείο: τα πρώτα βήματα μιας νέας επαναστατικής αριστεράς
Ομιλητής: Δάνος Πηνιάτογλου
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 γραφεία «Κίνημα στην Πόλη» 7μμ
Η πάλη ενάντια στο σεξισμό και την γυναικεία καταπίεση
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Λουξίν 7μμ
Η Παρισινή Κομμούνα
Ομιλητής: Πάνος Μπεχλιβάνος
ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Μούντο 7μμ
Πώς μπορούν να νικάνε οι απεργίες;
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 παρκάκι Αγ. Ελευθερίου 7μμ
Δημοκρατία, δικτατορία και φασισμός
Ομιλήτρια: Κ.Α.
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 Στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλλότι 17) 7.30μμ
Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στο Σαμαρά
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 Στέκι Νεολαίας 7μμ
Δημοκρατία, δικτατορία και φασισμός
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου
- ΠΕΜΠΤΗ 12/12 Στέκι Νεολαίας Αμπελοκήπων 7μμ
Πώς μπορούν να νικάνε οι απεργίες;
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 καφέ Άνεμος 6μμ
Ο δρόμος για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ
Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής
ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 Εργατικό Κέντρο 6μμ
Ο δρόμος για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο για το σοσιαλισμό;
Ομιλήτρια: Έλενα Καραναστάση
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12 Στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 7.30μμ
Δημοκρατία, δικτατορία και φασισμός
Ομιλητής: Φώτης Φραγκελάκης
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
- ΠΕΜΠΤΗ 5/12 καφέ Κύτταρο 7.30μμ
Αντεπίθεση, η αμερικάνικη εργατική τάξη την δεκαετία του ‘30
Ομιλητής: Βαγγέλης Καραθάνος
- ΠΕΜΠΤΗ 12/12 καφέ Κύτταρο 7.30μμ
Η μελλοντική σοσιαλιστική κοινωνία
Ομιλητής: Λάμπρος Σιώζος
- ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Κύτταρο 7.30μμ
Η πάλη για την απελευθέρωση των ομοφυλοφίλων
Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 5/12 καφέ Σπιρτόκουτο 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
- ΠΕΜΠΤΗ 5/12 καφέ Quiz 7μμ
Πώς μπορούν οι απεργίες να νικάνε;
Ομιλητής: Κώστας Κοντογιάννης
- ΤΕΤΑΡΤΗ 11/12 καφέ Quiz 7μμ
Λαϊκά μέτωπα και προλεταριακή πάλη
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιώρου
ΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 5/12 θέατρο Άλεξτον 7μμ
1968 – 1974, ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλήτρια: Νίτσα Καράμπελα
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 5/12 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Δημοκρατία, δικτατορία, και φασισμός
Ομιλήτρια: Χαρίκλεια Πετράκη
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 5/12 κυλικείο Δημαρχείου 6μμ
Πώς μπορούν να νικάνε οι απεργίες;
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 5/12 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ
Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλήτρια: Μαρία Μπολοβίνα
ΒΟΛΟΣ
- ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/12 Θόλος (πανεπιστήμιο) 8μμ
Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στο Σαμαρά – Πώς μπορούν να νικάνε οι απεργίες;
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
- ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/12 Θόλος (πανεπιστήμιο) 8μμ
40 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου
Ομιλήτρια: Δήμητρα Πάτρα
- ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/12 Θόλος (πανεπιστήμιο) 8μμ
1968 – 1974, ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλητής: Μιχάλης Τσίρος
ΠΑΤΡΑ
- ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/12 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
Ομιλήτρια: Έλλη Καραχάλιου
- ΤΕΤΑΡΤΗ 11/12 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Κρατικός καπιταλισμός στη Ρωσία
Ομιλήτρια: Δέσποινα Πάλλα