ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 Στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλλότι 17) 7.30μμ
Ο καπιταλισμός σε βάλτο
Ομιλητής: Γιάννης Κρομμύδας
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: το ξίφος της επανάστασης
Ομιλήτρια: Χριστίνα Παπαβασιλείου
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ 65-67, 7μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: το ξίφος της επανάστασης
Ομιλητής: Κύρος Κεϊχόπουλος
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Σπιρτόκουτο 7μμ
Οι εξελίξεις στην Ουκρανία
Ομιλητής: Πέτρος Γιαννίτσης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Αίγλη 7.30μμ
100 χρόνια από τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο
Ομιλητής: Ηλίας Ασημακόπουλος
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ ορ. 6.30μμ
Η Ευρώπη φρούριο
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 στο στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 7.30μμ
Η αριστερά και η Ουκρανία
Ομιλητής: Πέτρος Μπίγκος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Έχουμε και Λέμε 7.30μμ
Καπιταλισμός σε βάλτο
Ομιλητής: Μύρωνας Μαρκάκης
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Art Gallery 6.30μμ
Μαρξισμός και εθνικισμός
Ομιλητής: Τάσος Παπαδιώτης
ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ 4 εποχές (Αγ. Ελευθέριος) 7μμ
Αναρχισμός: μια μαρξιστική κριτική
Ομιλητής: Μαρίνος Πάντζης
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Κοσμικόν 7μμ
100 χρόνια από τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο
Ομιλήτρια: Έλενα Τζίκα
ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Λα Ροζέ 7.30μμ
1934, η στροφή προς τα λαϊκά μέτωπα
Ομιλήτρια: Μαρία Αλιφιέρη
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Μαγαζί 8μμ
Καρλ Μαρξ, ένας επαναστατικός οδηγός
Ομιλήτρια: Δανάη Κατριμουστάκη
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Σέλτερ 7μμ
Οι εξελίξεις στην Ουκρανία
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ 1968 (Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
Ο Τρότκσι και οι «εκδικητές»
Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 Goody’s 8μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Δήμητρα Λιναρδάκη
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Ερνέστο 6μμ
Επανάσταση και αντεπανάσταση στην Ελλάδα
Ομιλητής: Νίκος Αναστασίου
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Οι εξελίξεις στην Ουκρανία
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Mundo 7μμ
100 χρόνια από τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο
Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
Η ευρωπαϊκή μαύρη «Διεθνής»
Ομιλητής: Δημήτρης Καρατζάς
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/2 η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Μαριλύδα Ανδρουλάκη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 Στέκι Νεολαίας 7μμ
1934, η στροφή προς τα λαϊκά μέτωπα
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Η Ρόζα Λούξεμπουργκ και η γερμανική επανάσταση
Ομιλητής: Λάκης Κουτσίλας
ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/2 ΕΔΟΘ (5ος ορ.) 7μμ
Γυναικεία απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Αντίσταση στην προεδρία που θέλει να μας κάνει το «βίο αβίωτο»
Ομιλήτρια: Ράνια Κουτσίκου
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7μμ
Τι είναι ο ρατσισμός και πώς παλεύεται;
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 καφέ Πάργα 6.30μμ
Αναρχισμός, μια μαρξιστική κριτική
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 Στέκι 6.30μμ
Η ευρωπαϊκή μαύρη «Διεθνής»
Ομιλητής: Κώστας Φοινινής
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 Στέκι 6μμ
Επανάσταση και αντεπανάσταση στην Ελλάδα
Ομιλητής: Οδυσσέας Κατσούλης
ΙΛΙΟΝ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η εμπειρία της Αργεντινής
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 καφέ Τριώτα 8μμ
Η Ρόζα Λούξεμπουργκ και η γερμανική επανάσταση
Ομιλητής: Αλέξης Κούρτης
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 καφέ Κούνια (Θεμιστοκλέους 43) 7.30μμ
Η μαύρη Αφρική
Ομιλήτρια: Ευγενία Κουνιάκη
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 γραφεία Γ’ ΕΛΜΕ (Γκράβα) 7.30μμ
100 χρόνια από τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 καφέ El Viaje 6.30μμ
1934, η στροφή προς τα λαΪκά μέτωπα
Ομιλητής: Κώστας Τόδουλος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 20/2 καφέ Quiz 7μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Μαίρη Μαρκαντώνη
Στις σχολές
Εκδήλωση στο ΠΑΝΤΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/3 2μμ
Ο Τρότσκι και η δεκαετία του ‘30