Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΚΟΥΚΑΚΙ-ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 πλ. Μερκούρη (Άνω Πετράλωνα) 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΚΥΨΕΛΗ-ΠΑΤΗΣΙΑ-ΓΑΛΑΤΣΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Κοσμικόν (πλατεία Κυψέλης) 7.30μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην ισλαμοφοβία
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 7μμ
Η πολλαπλή αποτυχία του νεοφιλελευθερισμού
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 White Rabbit 7.30μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλητής: Χρήστος Κορναράκης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 White Rabbit 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλήτρια: Κατερίνα Ανουσάκη
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Το πραξικόπημα στην Τουρκία και η αριστερά
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 17/8 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Η πολλαπλή αποτυχία του νεοφιλελευθερισμού
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
ΜΑΡΟΥΣΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Ιουλιανά ‘65
Ομιλητής: Τάσος Αναστασιάδης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
•ΤΡΙΤΗ 9/8 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Η επαναστατική παράδοση του Τρότσκι
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
•ΠΕΜΠΤΗ 18/8 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Η πολλαπλή αποτυχία του νεοφιλευθερισμού
Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΒΥΡΩΝΑΣ
•ΠΕΜΠΤΗ 28/7
καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλητής: Χρίστος Αργύρης
•ΠΕΜΠΤΗ 4/8
καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Οι πρόσφυγες της Αραβικής Άνοιξης
Ομιλητής: Βασίλης Λευθεριώτης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8
καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7
στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Το πραξικόπημα στην Τουρκία
και η αριστερά
Ομιλητής: Γιάννης Σηφακάκης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Τριώτα 7.30μμ
Το πραξικόπημα στην Τουρκία
και η αριστερά
Ομιλητής: Θένια Ασλανίδη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Τριώτα 7.30μμ
Γαλλία – Η οργή βγήκε στους δρόμους
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Τριαντοπούλου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 καφέ Τριώτα 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
•ΤΕΤΑΡΤΗ 17/8 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Ο Λένιν στον 21ο αιώνα
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
ΛΑΜΠΡΑΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Ποέτα 7μμ
Π. Πουλιόπουλος: Δημοκρατική ή σοσιαλιστική επανάσταση στην Ελλάδα;
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
ΧΑΡΙΛΑΟΥ –ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7
καφέ Γιώτης(Χαριλάου) 7.30μμ
H αναθεώρηση του Συντάγματος. Πίσω στον Εθνάρχη Πρόεδρο;
Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Καλαμαριά 7.30μμ
Η πολλαπλή αποτυχία του νεοφιλελευθερισμού
Ομιλητής: Μάνος Μανουσαρίδης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Όαση 7μμ
Η πικρή εμπειρία
της Λατινικής Αμερικής
Ομιλητής: Σάκης Κολότσιος
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Σαρδανάπαλος (πλατεία Άνοιξη) 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην ισλαμοφοβία
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 καφέ Σαρδανάπαλος (πλατεία Άνοιξη) 7.30μμ
Βάση και εποικοδόμημα
Ομιλήτρια: Λάρα Ουνούκ
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
•ΠΕΜΠΤΗ 28/7
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
•ΠΕΜΠΤΗ 18/8
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλήτρια: Ράνια Κούτσικου
•ΠΕΜΠΤΗ 25/8
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 28/7 καφέ Quiz 7.30μμ
Η μάχη στην Τουρκία συνεχίζεται
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/7 Sweet Home 7.30μμ
Οι πρόσφυγες της Αραβικής Άνοιξης
Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Νότος 7.30μμ
Η αντικαπιταλιστική αριστερά μπροστά στις εξελίξεις
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Νότος 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην ισλαμοφοβία
•ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 καφέ Νότος 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Θανάσης Καμπουρούδης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 17/8 καφέ Νότος 7.30μμ
Η Γαλλία βγήκε στους δρόμους
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ 1968
(στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
Το πραξικόπημα στην Τουρκία και η αριστερά
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ 1968
(στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην ισλαμοφοβία
Ομιλητής: Ραφαηλ Καστρίτσης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 28/7 καφέ Εμιγκρέ 7.30μμ
Φασιστικές δολοφονίες
και κρατική εξουσία
Ομιλητής: Βαγγέλης Καραμπινάκης
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/7 καφέ Κύτταρο 7.30μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλητής: Γιώργος Μποτσίδης
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
•ΠΕΜΠΤΗ 28/7 κοινωνικός χώρος
(Κολοκοτρώνη 32Α) 7.30μμ
Η αντικαπιταλιστική αριστερά μπροστά στις εξελίξεις
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 κοινωνικός χώρος
(Κολοκοτρώνη 32Α) 7.30μμ
Η πολλαπλή αποτυχία
του νεοφιλελευθερισμού
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 κοινωνικός χώρος (Κολοκοτρώνη 32Α) 7.30μμ
Ο Μάης του ‘68
Ομιλήτρια: Μήτσι Μπαμπάκου
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 28/7 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Το πραξικόπημα στην Τουρκία και η Αριστερά
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
ΧΑΝΙΑ
•ΠΕΜΠΤΗ 28/7
Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
Αντίσταση και εμφύλιος στην Ελλάδα
Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης
•ΠΕΜΠΤΗ 4/8
Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
Η πολλαπλή αποτυχία
του νεοφιλελευθερισμού
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
•ΠΕΜΠΤΗ 11/8
Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
Ισπανία 1936 – Η επανάσταση ενάντια στον φασισμό
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Η κληρονομιά του ευρωκομμουνισμού
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας