Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Η επανάσταση στην Ισπανία το 1936 και πώς χάθηκε
Ομιλητής: Αλέξανδρος Παπαγεωργίου
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Σκαντζόχοιρος 8μμ
Οργανώνουμε τη διεθνή συνάντηση στις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Σταθμός 8μμ
70 χρόνια από την απελευθέρωση της Κίνας
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί – Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 Μεγάλου Αλεξάνδρου 8μμ
Ανοίξτε τα σύνορα και τις πόλεις – Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 στοά Σαρκά, Α’ κτίριο, Β’ ορ., 6μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί – Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Γέφυρες 7μμ
Ταυτότητες και κοινωνικές τάξεις
Ομιλητής: Δημήτρης Καρύδας
ΞΑΝΘΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Βυζάντιο 7.30μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί – Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 γρ. δημοτικού σχήματος ΑΝΤΑΡΣΥΑ 8μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 Πολύκεντρο Νεολαίας 7.30μμ
Ταυτότητες και κοινωνικές τάξεις
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κτενιουδάκη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Πέτρος 7μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Γιώτης 8.30μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Ποέτα 8μμ
70 χρόνια από την ίδρυση της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας
Ομιλητής: Κώστας Σταματίου
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Μικρές Γεύσεις (πλ. Τερψιθέας) 7μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων –Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 δημαρχείο 7μμ
Ταυτότητες και κοινωνικές τάξεις
Ομιλητής: Έλις Μουτσέλι
ΙΛΙΣΙΑ - ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Sweet Home 7μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλητής: Πάνος Γαραντζιώτης
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Sweet Home 8μμ
Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 Άνω Πουρναρούσα 7.30μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλητής: Βασίλης Λευθεριώτης
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Πολυμήχανο 8μμ
Οργανώνουμε την πανελλαδική συνέλευση της ΚΕΕΡΦΑ στις 12/10
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Κρίκος 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή – η αντικαπιταλιστική απάντηση
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ 6, 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή – η αντικαπιταλιστική απάντηση
Ομιλητής: Κύρος Κεϊχόπουλος
ΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Πλάτωνας 7μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Κυριάκος Μπάνος
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ 1968 (στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
Στο δρόμο για την πανελλαδική συνέλευση της ΚΕΕΡΦΑ
Ομιλητής: Λευτέρης Βαγγέλης
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 καφέ Γωγώ 8μμ
Το κίνημα ενάντια στις εξορύξεις
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΠΑΤΗΣΙΑ – ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 γρ. Γ’ ΕΛΜΕ (Ταϋγετού 60, Γκράβα) 7μμ
Να κλείσουν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης – Καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες – 12 Οκτώβρη πανελλαδική συνάντηση της ΚΕΕΡΦΑ
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Παιδαγωγικό (Ναυαρίνου), υπόγειο, 8μμ
Να κλείσουν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης – Καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες – 12 Οκτώβρη πανελλαδική συνάντηση της ΚΕΕΡΦΑ
Ομιλητής: Αλέξανδρος Σταματίου
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 καφέ Ενωδία (πλ. Γκύζη) 7.30μμ
Να κλείσουν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης – Καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες – 12 Οκτώβρη πανελλαδική συνάντηση της ΚΕΕΡΦΑ
Ομιλητής: Άγγελος Διονυσακόπουλος
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 καφέ Μύρτιλο 7.30μμ
Να κλείσουν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης – Καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες – 12 Οκτώβρη πανελλαδική συνάντηση της ΚΕΕΡΦΑ
Ομιλητής: Αντώνης Φώσκολος
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 10/10 δημαρχείο 7μμ
Η αριστερά και η εργατική τάξη – Τι είδους κόμμα χρειαζόμαστε
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
• ΠΕΜΠΤΗ 17/10 δημαρχείο 7μμ
Η Ν.Δ. θέλει αλλά έχει δυσκολίες – κι εμείς δεν τους αφήνουμε
Ομιλητής: Τάκης Καραβίτης
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 δημαρχείο 7μμ
Το ενιαίο μέτωπο
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 καφέ Κομπόης 7μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Σπύρος Ζούρος
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 γραφεία ΣΕΠΕ 7.30μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Πολύκεντρο Νεολαίας 8μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί – Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Θεοδώρα Καφήρα
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Θόλος 6μμ
Μαρξισμός και αλλοτρίωση
Ομιλητής: Στάθης Αντωνάκης
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΙΛΙΟΝ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί – Οργανώνουμε τις 12 Οκτώβρη
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 7.30μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 10/10 καφέ Σεβάχ (Πριάμου 3) 7μμ
Η Ν.Δ. θέλει αλλά έχει δυσκολίες – κι εμείς δεν τους αφήνουμε
Ομιλήτρια: Μαρία Φώσκολου
• ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Σεβάχ (Πριάμου 3) 7μμ
Το κραχ του 1929
Ομιλητής: Θάνος Βύνιας
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Goody’s 8μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλήτρια: Ρία Φρύσσα
• ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Goody’s 8μμ
Κλιματική καταστροφή – η αντικαπιταλιστική απάντηση
Ομιλητής: Σωτήρης Τατάκης
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 10/10 Goody’s 8μμ
Οργανώνουμε την πανελλαδική συνάντηση της ΚΕΕΡΦΑ στις 12 Οκτώβρη
Ομιλητής: Θάνος Τζινιέρης
• ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Goody’s 8μμ
Κλιματική καταστροφή – η αντικαπιταλιστική απάντηση
Ομιλητής: Σωτήρης Τατάκης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Οργανώνουμε την πανελλαδική συνάντηση της ΚΕΕΡΦΑ στις 12 Οκτώβρη
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
Στις σχολές
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 10/10 κυλικείο 1μμ
Πώς οργανώνουμε την πάλη ενάντια στη ρατσιστική πολιτική της Ν.Δ.
Ομιλήτρια: Παναγιώτα Ζίντιλη