Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Σχολεία και σχολές ενάντια στην Κεραμέως και το ν/σ Χατζηδάκη
Ομιλητές: Νίκος Κοτρώτσιος, σύλλογος δασκάλων Αιγάλεω, Μαρία Καστελιώτη, φοιτήτρια ΦΛΣ
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πλατεία Ηρώ 7.30μμ
Ελλάδα και Τουρκία εργάτες ενωμένοι ποτέ νικημένοι – Οι μάχες της αριστεράς στην Τουρκία
Ομιλήτρια: Γεωργία Τάκη
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Η εργατική απάντηση στην κρίση της ΓΣΕΕ
Ομιλήτρια: Ιωάννα Παυλοπούλου
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ
Ομιλητής: Τζίμης Κυριακόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7μμ
Είναι ο Μπάιντεν ο νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Θάνος Τζινιέρης
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 καφέ Σταθμός 8μμ 
Είναι αντισημιτισμός ο αγώνας ενάντια στο κράτος του Ισραήλ;
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Σταθμός 8μμ 
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Τρίτης Διεθνούς
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Πετράκη
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6, καφέ Σεβάχ 7.30μμ
Μπορούν τα social media να αντικαταστήσουν την επαναστατική εφημερίδα;
Ομιλητής: Θοδωρής Λυκογιαννάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6, καφέ Σεβάχ 7.30μμ
Αντίσταση στην «παιδεία των startups»
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 δημαρχείο 7.30μμ
 Η εργατική τάξη σήμερα - Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Νίκος Τουρνάς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 δημαρχείο 7.30μμ
Μπορούν τα social media να αντικαταστήσουν την επαναστατική εφημερίδα;
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πλατεία Χαλανδρίου 8μμ 
Είναι ο Μπάιντεν ο νέος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Ρία Φρύσσα
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πλατεία Χαλανδρίου 8μμ 
Η εργατική τάξη σήμερα – Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park 7.30μμ
Τεχνολογία και καπιταλισμός
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park 7.30μμ
Γκράμσι και αντιφατική συνείδηση
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 Ούλοφ Πάλμε 1, Άλσος 8μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Νίκος Κουτσογιάννης
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πλ. Σουρμενών 8μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Αλέκος Κοροβέσης
 
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πολυχώρος Μάνος Λοϊζος, Θηβών 243 8μμ
Έτσι παλεύουμε τη Νέα Δημοκρατία
Ομιλητής: Μάνος Καρτέρης
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πλ. Τριών Ναυάρχων και Ιωάννου Βλάχου 3.30μμ
Όλοι στη γενική απεργία 10 Ιούνη – Κάτω τα χέρια από τα συνδικάτα – Απολύστε τον Μητσοτάκη
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/5 καφέ Ανεμώλια 8μμ
Τζο Μπάιντεν – ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Θανάσης Ελευθερόπουλος
 
ΤΟΥΜΠΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν – ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Χρύσα Καλογεράκη
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 καφέ Γιώτης 8.30μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας
 
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη
 
ΞΑΝΘΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 καφέ Κήπος 7μμ
Κίνημα ενάντια στην «Παιδεία των startups»
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πλατεία Πανόρμου 7μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Τάκης Ζώτος
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
Κίνημα ενάντια στην «Παιδεία των startups»
Ομιλητής: Νίκος Κουράκης
 
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πλ. Ηούς, Κάτω Πετράλωνα 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πλ. Ηούς, Κάτω Πετράλωνα 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Αντώνης Σκαρπέλης
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 πάρκο Βουτιέ 7μμ
Τζο Μπάιντεν – ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Μάνθος Ασλανίδης
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 
καφέ Ηλιόπετρα, Θησέως 99, 6.30μμ
Τζο Μπάιντεν – ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Λευτέρης Βαγγέλης
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 
καφέ Θύμιος, πλατεία Δουργουτίου 8μμ
Να κλείσουν τα στρατόπεδα – Να τιμωρηθούν οι ένοχοι
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 Forza café 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο 
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 Λόφος Στρέφη 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 δημαρχείο 7μμ
Οι φυλακές προσφύγουν δολοφονούν
Ομιλήτρια: Δανάη Γαϊτάνου
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6, 7.30μμ, fb: ΣΕΚ Αιγάλεω
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 
Λουκουμάδες, πλ. Άνοιξη 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Δημήτρης Δασκαλάκης 
 
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 άλσος Παγκρατίου 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 3/6 πλατεία Ηρώων 8μμ
Είναι ο Μπάιντεν ο νέος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη
• ΠΕΜΠΤΗ 10/6 πλατεία Ηρώων 8μμ
Αντίσταση στην παιδεία των startups
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 καφέ Πέτρος 8μμ
Η περίπτωση της Τουρκίας: Τι να κάνουμε;
Ομιλητής: Σάκης Κολότσιος
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 Πάρκο Αγ. Μηνά 7.30μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Θεοδώρα Καφίρα
 
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/6 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Έτσι παλεύουμε τη Νέα Δημοκρατία
Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος
 
ΒΟΛΟΣ
• ΠΕΜΠΤΗ 3/6 Θόλος 8.15μμ
Πώς χάθηκε η ρωσικη επανάσταση
Ομιλητής: Τάσος Τσιούνης
• ΠΕΜΠΤΗ 10/6 Θόλος 8.15μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Ηλέκτρα Παγάνα

Στις σχολές

ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/6 Θόλος 7μμ
Κίνημα ενάντια στην 
«Παιδεία των startups»
Ομιλητής: 
Πάνος Γκαργκάνας, Εργατική Αλληλεγγύη
 
ΝΟΜΙΚΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4/6, 5μμ
Εκδήλωση-συζήτηση
Λευτεριά στην Παλαιστίνη – 
Έξω ο ισραηλινός στρατός κατοχής – Καμιά συνεργασία με το κράτος τρομοκράτη
Ομιλητές: Αντνάν Σεχαντέ, καθ. ΣΕΤ ΠΑΔΑ, George Ibrahim, πρόεδρος της Γενικής Ένωσης Παλαιστίνιων Φοιτητών, Γιάννης Σηφακάκης, συντονιστικό ΚΕΕΡΦΑ
 
ΧΑΝΙΑ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4/6 Πολυτεχνείο Χανίων 3μμ
Κίνημα ενάντια στην «Παιδεία των startups»
Ομιλητές: Σεραφείμ Ρίζος, ΣΕΠΕ Χανίων, Πάνος Γκαργκάνας, Εργατική Αλληλεγγύη