Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 
• ΠΕΜΠΤΗ 18/11 δημαρχείο Νίκαιας 8μμ
Ο καπιταλισμός δεν είναι πανίσχυρος – Μπορούμε να τον ανατρέψουμε
Ομιλήτρια: Παρή Κουτσουδάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/11 δημαρχείο Νίκαιας 8μμ
Η παράδοση του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλήτρια: Γιώτα Τσίνου
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 δημαρχείο 7μμ
Πολυτεχνείο και η επαναστατική αριστερά
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Το μαύρο τοπίο της «πράσινης» ανάπτυξης
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
καφέ Μέρες Ραδιοφώνου 7.30μμ
Το μαύρο τοπίο της «πράσινης» ανάπτυξης
Ομιλήτρια: Μαρία Αμπελιώτη
 
ΙΛΙΟΝ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 φούρνος Leo Kon, 
πλ. Αγ. Ανάργυρων 7.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Ακρόλιθος 7.30μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και η επαναστατική αριστερά
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 πλ. Μερκούρη 7μμ
Ο αγώνας των προσφύγων είναι υπόθεση όλων μας
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΘΗΣΕΙΟ-ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Περιβολάκι 7.30μμ
Ο αγώνας των προσφύγων είναι υπόθεση όλων μας
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ-ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
καφέ Pastore, μετρό Νέου Κόσμου 8μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και η επαναστατική αριστερά
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
καφέ Μυρτίλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλητής: Νίκος Σμπαρούνης
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Family cafe 7μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Χορτάτζη 3, 
πλ. Αγ. Νικολάου 7.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Μύλος 7.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 συνεργατικό καφέ Κουτσό, Βαλτινών 7.45μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλήτρια: Εύα Ηλιάδη
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 18/11 πλ. Ηρώων 7.30μμ
Τέχνη και εργασία
Ομιλητής: Δημήτρης Ραυτόπουλος
• ΠΕΜΠΤΗ 25/11 πλ. Ηρώων 7.30μμ
50 χρόνια ΣΕΚ: Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 8μμ
Κάτω τα χέρια από τους Ρομά
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/11 
πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 8μμ
50 χρόνια ΣΕΚ: Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ-ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/11 
Goody’s Χαλανδρίου 7μμ
50 χρόνια ΣΕΚ: Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλητής: Νίκος Τουρνάς
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11
καφέ Σαρδανάπαλος, πλ. Άνοιξη 7.30μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και η επαναστατική αριστερά
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
καφέ Nouvelle, Αυξεντίου 23, 7.30μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και η επαναστατική αριστερά
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
Πρατίνου 38, Κοινωνική κουζίνα, 6.30μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και η επαναστατική αριστερά
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ πλ. Σουρμένων 8μμ
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και η επαναστατική αριστερά
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
 

Θεσσαλονίκη

ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Ποέτα 8μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
 
ΤΟΥΜΠΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Γιώτης 7μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Διώροφον 6.30μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
 
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ ΝΕΟΝ, 
Μαίζωνος και Τριών Ναυάρχων 6:30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση και επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
 
ΧΑΝΙΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Εργατικό Κέντρο, αίθ. Δ.Σ. 7.30μμ
Αγώνας για ελεύθερες και ασφαλείς εκτρώσεις
Ομιλήτρια: Μαρία Νικήτα
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Αγώνας για ελεύθερες και ασφαλείς εκτρώσεις
Ομιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη
 
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ /11 Θόλος, 7.30μμ
48 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου – 50 χρόνια ΣΕΚ
Ομιλητής: Τάσος Τσιούνης
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 18/11 
Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 6μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/11 καφέ Βυζάντιο 8μμ
Να ανατρέψουμε τους δολοφόνους
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ

Στις σχολές

ΑΣΚΤ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/11 αιθ. γραμμικού σχεδίου 1.30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος