Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/12 καφέ Αυλή των Πετραλώνων 7μμ
Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων – Το εργατικό κίνημα μπορεί να τους ανατρέψει
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/12 
Isak cafe, Πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παπαδούλη
 
ΚΥΨΕΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 22/12 
Kick καφέ, Σποράδων 26, 7μμ
Τα Δεκεμβριανά του ‘44
Ομιλητής: Γιάννης Μακαρώνας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
Kick καφέ, Σποράδων 26, 7μμ
Πώς νίκησε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/12 ιντερνέτ καφέ 7μμ
Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων – Το εργατικό κίνημα μπορεί να τους ανατρέψει
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 23/12 
καφέ Ηλιόπετρα, Βενιζέλου 99, 7μμ
Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων – Το εργατικό κίνημα μπορεί να τους ανατρέψει
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ-ΚΟΥΚΑΚΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 23/12 
καφέ Pastore, μετρό Νέου Κόσμου 8μμ
Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων – Το εργατικό κίνημα μπορεί να τους ανατρέψει
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Pastore, μετρό Νέου Κόσμου 7μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
 
ΘΗΣΕΙΟ-ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 23/12 
καφέ Περιβολάκι, πλ. Ηούς 8μμ
Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων – Το εργατικό κίνημα μπορεί να τους ανατρέψει
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Μυρτίλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ
Το μαύρο τοπίο της «πράσινης» ανάπτυξης
Ομιλήτρια: Αθανασία Κατσούλη
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 
συνεργατικό καφενείο Κουτσό  7.30μμ
Ιμπεριαλισμός – από το Αφγανιστάν στην Κίνα;
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 Δ’ ΦΕΠΑ 7.30μμ
Μαρξισμός – θεωρία και πράξη
Ομιλήτρια: Λείρυα Μπέκα
 
Ν.ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Υπάρχει καπιταλισμός με ανθρώπινο πρόσωπο; 
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 καφέ πλ. Σουρμένων 7μμ
Η πολύτιμη κληρονομιά του Παντελή Πουλιόπουλου
Ομιλητής: Αλέκος Κοροβέσης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1, 
Πρατίνου 38, κοινωνική κουζίνα 6.30μμ
Η προδομένη επανάσταση στη Γερμανία
Ομιλητής: Χάρης Παπαδόπουλος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ- ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 8μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Σοφία Μπενζελούν
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 Πλ. Ηρώων 7.30μμ
Από τις ΗΠΑ μέχρι την Κίνα – Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1, πολυχώρος Μάνος Λοΐζος 7μμ
Αγώνας για ασφαλείς και ελεύθερες εκτρώσεις
Ομιλήτρια: Παρή Κουτσουδάκη
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 δημαρχείο 7μμ
Ο μαρξισμός του Τρότσκι
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 δημαρχείο 7μμ
Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Ιμπεριαλισμός – από το Αφγανιστάν στην Κίνα;
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 φούρνος Leo Kon, 
πλ. Αγ. Ανάργυρων 7.30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Κούβαρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 καφέ Ακρόλιθος 7.30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
ΒΟΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ 21/12 Θόλος 8μμ
Οι επαναστατικές ιδέες του Καρλ Μαρξ
Ομιλήτρια: Μυρσίνη Παγάνα
 
ΧΑΝΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/12 ΚΑΠΗ Παλιάς Πόλης 7.30μμ
Ο κόκκινος Δεκέμβρης του ‘44
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΠΕΜΠΤΗ 23/12 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Ο φριχτός πόλεμος του Ειρηνικού
Ομιλητής: Μάνος Χατζηανέστης
• ΠΕΜΠΤΗ 6/1 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Ουκρανία – ξανά στη δίνη των ιμπεριαλιστικών ανταγωνισμών
Ομιλητής: Γιάννης Βαλαής
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 καφέ Aberto, 
Ρήγα Φερραίου 48-50, 6.30μμ
Ουκρανία – ξανά στη δίνη των ιμπεριαλιστικών ανταγωνισμών
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος