Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Μύρτιλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ
Το μαύρο τοπίο της «πράσινης» ανάπτυξης
Ομιλήτρια: Αθανασία Κατσούλη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Χορτάτζη 3, πλ. Αγ. Νικολάου 7.30μμ
Αναρχισμός – μια μαρξιστική κριτική
Ομιλήτρια: Μαρία Ρίζου
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
Kick καφέ, Σποράδων 26, 7μμ
Πώς νίκησε η ρωσικη επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Μακαρώνας
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Blue Bear 7.30μμ  bit.ly/sekexa
Ο αγώνας των προσφύγων
Ομιλήτρια: Κατερίνα Κανελοπούλου
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 ιντερνέτ καφέ 7μμ
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 
συνεργατικό καφενείο Κουτσό  7.30μμ
Ιμπεριαλισμός – από το Αφγανιστάν στην Κίνα;
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Αυλή των Πετραλώνων 7μμ
Μάχη ενάντια στην ομοφοβία – στη φυλακή οι δολοφόνοι του Ζακ
Ομιλήτρια: Αγγελική Φωτεινού
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ - ΚΟΥΚΑΚΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Pastore, μετρό Νέου Κόσμου 7μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
 
ΘΗΣΕΙΟ - ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
καφέ Περιβολάκι, πλ. Ηούς 7μμ
Λένιν και η επαναστατική εφημερίδα στον 21ο αιώνα
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1, 7μμ,  
https://meet.jit.si/PyrinasKallithea
Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων – Το εργατικό κίνημα μπορεί  να τους ανατρέψει
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 Α’ ΦΕΠΑ 7.30μμ
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Υπάρχει καπιταλισμός με ανθρώπινο πρόσωπο;
Ομιλητής: Δημήτρης Δασκαλάκης
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 Δ’ ΦΕΠΑ 7.30μμ  https:join.skype.com/nLroYNCjqbOE
Μαρξισμός – θεωρία και πράξη
Ομιλήτρια: Λείρυα Μπέκα
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 καφέ πλ. Σουρμένων 7μμ
Η πολύτιμη κληρονομιά του Παντελή Πουλιόπουλου
Ομιλητής: Αλέκος Κοροβέσης
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 
Πρατίνου 38, κοινωνική κουζίνα 6.30μμ
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 8μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Σοφία Μπενζελούν
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 Πλ. Ηρώων 7.30μμ
Από τις ΗΠΑ μέχρι την Κίνα – Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
 
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1, 
πολυχώρος Μάνος Λοΐζος 7μμ
Αγώνας για ασφαλείς και ελεύθερες εκτρώσεις
Ομιλήτρια: Παρή Κουτσουδάκη
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 δημαρχείο 7μμ
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλητής: Γιώργος Ζέρβας
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 δημαρχείο 7μμ
Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλήτρια: Δανάη Γαϊτάνου
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 
στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Ιμπεριαλισμός – από το Αφγανιστάν στην Κίνα;
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 φούρνος Leo Kon, 
πλ. Αγ. Ανάργυρων 7.30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Κούβαρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 καφέ Ακρόλιθος 7.30μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΣΑΒΒΑΤΟ 8/1 
στέκι δασκάλων, Ρήγα Φερραίου 20, 6μμ
50 χρόνια αγώνες για την επανάσταση και τον σοσιαλισμό
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΧΑΝΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 ΚΑΠΗ Παλιάς Πόλης 6.30μμ
Το εμβόλιο χρειάζεται εργατικό έλεγχο
Ομιλήτρια: Μαργαρίτα Παπαμηνά
 
ΠΑΤΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 καφέ Aberto, 
Ρήγα Φερραίου 48-50, 6.30μμ
Ουκρανία – ξανά στη δίνη των ιμπεριαλιστικών ανταγωνισμών
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
• ΠΕΜΠΤΗ 13/1 καφέ Aberto, 
Ρήγα Φερραίου 48-50, 6.30μμ
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλητής: Νίκος Γεροντής
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Ουκρανία – ξανά στη δίνη των ιμπεριαλιστικών ανταγωνισμών
Ομιλητής: Γιάννης Βαλαής
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 6/1, 7μμ, messenger sekgiannena
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/1 καφέ Βυζάντιο 8μμ
Νίκη της αριστεράς στη Χιλή
Ομιλήτρια: Βάσω Αλεξοπούλου

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1, 7.30μμ 
πληρ.: Η Εργατική Αλληλεγγύη στη Θεσσαλονίκη
Γερμανία μετά τις εκλογές – κρίση στην καρδιά της Ε.Ε.
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 καφέ Ποέτα 8μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Μαρία Τσίρμπα
 
ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/1 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Να κάνουμε το 2022 χρονιά της ανατροπής
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου