Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΠΑΤΗΣΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ
Στασιμοπληθωρισμός, γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ
Η πολύτιμη κληρονομιά της Ρόζας Λούξεμπουργκ
Ομιλήτρια: Άρια Σταροπούλου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Μύρτιλο 7.30μμ
Ουκρανία – πόλεμος φθοράς
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΚΥΨΕΛΗ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης, Φωκίωνος Νέγρη 68 7.30μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της Ν.Δ. 
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Κόκκινος Μύλος 7.30μμ
Αλληλεγγύη στους εξεγερμένους της Σρι Λάνκα
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Κόκκινος Μύλος 7.30μμ
Η εργατική τάξη σήμερα – μάχη για Σ.Σ.Ε.
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
ΚΟΥΚΑΚΙ- ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Θύμιος πλ. Δουργουτίου 8μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της ΝΔ
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 πλατεία Μερκούρη 6.30μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλήτρια: Γιάννης Σουμπάσης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Ηλιόπετρα. Θησέως και Αγίων Πάντων (στη στοά) 7.30μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτσης
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 Πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 7μμ
Καύσωνας και φωτιές: ο καπιταλισμός της καταστροφής
Ομιλήτρια: Σοφία Μπενζελούν
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 Δημαρχείο (ισόγειο) 8μμ
Καύσωνας και φωτιές: ο καπιταλισμός της καταστροφής
Ομιλητής: Νεκτάριος Χάινταρ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Δημαρχείο (ισόγειο) 8μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλήτρια: Εριέττα Μέγγου
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 Πλ. Ηρώων 7.30μμ
Καύσωνας και φωτιές: ο καπιταλισμός της καταστροφής
Ομιλητής:Σωτήρης Κοντογιάννης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Πλ. Ηρώων 7.30μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Πάνος Λουκίσας
ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ-ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7, Δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Καύσωνας και φωτιές: ο καπιταλισμός της καταστροφής
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8, Δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 πλ. Εθν. Αντίστασης, ‘Ψωμί και μέλι’, Ηλιούπολη 7μμ
Να αλλάξουμε το σύστημα, όχι το κλίμα
Ομιλητής: Πέτρος Μπίγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 κπλ. Εθν. Αντίστασης, ‘Ψωμί και μέλι’, Ηλιούπολη 7μμ
Η μάχη για τη νέα δίκη- καταδίκη των νεοναζί
Ομιλητής: Γιάννης Μπαρούτσας
ΒΥΡΩΝΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ πλατεία Σμύρνης, Βύρωνας 7μμ
ΣΤΟΠ στις ρατσιστικές επιθέσεις
Ομιλητής: Άγγελος Παπαδάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφε πλατεία Σμύρνης, Βύρωνας 7.30μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφενείο Σαρδανάπαλος  7.30μμ
Αντίσταση στην αστυνομική καταστολή
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Τρομπέτα
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Γεράσιμος Τζανετάτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Πόλεμος φθοράς – η ιμπεριαλιστική σύγκρουση ΝΑΤΟ-Ρωσίας στην Ουκρανία
Ομιλητής: Παναγιώτης Καραγιαννόπουλος
ΝΙΚΑΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 πολιτιστικό κέντρο «Μάνος Λοϊζος», Θηβών 245, προαύλιο 7μμ
Ο Λένιν σήμερα
Ομιλητής: Γιώργος Σύρος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 πολιτιστικό κέντρο «Μάνος Λοϊζος», Θηβών 245, προαύλιο 7μμ
Η Γαλλία μετά τις εκλογές
Ομιλήτρια: Μήτσι Μπαμπάκου
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 Θέατρο Εθνικής Αντίστασης, απέναντι ΟΤΕ,  7μ.μ
Στασιμοπληθωρισμός – Η γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Θέατρο Εθνικής Αντίστασης, απέναντι ΟΤΕ,  7μ.μ
Γκράμσι, ο «μοντέρνος πρίγκηπας»
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 Κεντρική πλατεία Ιλίου 7μμ
Στασιμοπληθωρισμός – Η γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Μέρες Ραδιοφώνου 7.30μμ
Σεξισμός, ποιες οι αιτίες και πώς παλεύουμε
Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 αίθουσα Πυρσινέλλα 1, 8μμ
Καύσωνας και φωτιές: ο καπιταλισμός της καταστροφής
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/7 πλ. Ελευθερίας 8μμ
Καύσωνας και φωτιές: ο καπιταλισμός της καταστροφής
Ομιλήτρια: Βάσω Αλεξοπούλου
ΧΑΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 ΚΑΠΗ Σπλάντζιας 7.30μμ
Η δεύτερη δίκη της Χρυσής Αυγής
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 ΚΑΠΗ Σπλάντζιας 7.30μμ
Γυναίκες- η διαλεκτική της απελευθέρωσης
Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη
ΠΑΤΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ aberto, Ρήγα Φερραίου 48-50 (πλ. Όλγας) 7μμ
Κύπρος 15 Ιούλη 1974, το πραξικόπημα, κυπριακό και ελληνοτουρκικός ανταγωνισμός
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ aberto, Ρήγα Φερραίου 48-50 (πλ. Όλγας) 7μμ
Ουκρανία, ιμπεριαλιστικός πόλεμος φθοράς
Ομιλητής: Δημήτρης Μπελιάς
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 πάρκο 626, 7.30μμ
Λένιν: Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Μάνος Χατζηανέστης
• ΠΕΜΠΤΗ 4/8 πάρκο 626, 7.30μμ
Οδήγησε ο Λένιν στον Στάλιν;
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Ποέτα 8μμ
Το ΛΟΑΤΚΙ+ κίνημα σήμερα
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Ποέτα 8μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της ΝΔ
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση
ΤΟΥΜΠΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Κονάκι 7.00μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της ΝΔ
Ομιλήτρια: Χρύσα Καλογεράκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Κονάκι 7.00μμ
Η Γαλλία μετά τις εκλογές
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/7 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Γυναίκες - η διαλεκτική της απελευθέρωσης
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου
• ΠΕΜΠΤΗ 4/8 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Η πάλη για τη νέα δίκη - καταδίκη της Χ.A.
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου