Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΚΥΨΕΛΗ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης, Φωκίωνος Νέγρη 68 7.30μμ 
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Πάνος Γιαννακάκης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
καφέ Μύρτιλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ 
Από τη Τεχεράνη μέχρι την Αθήνα – Γυναίκες, ζωή, ελευθερία
Ομιλήτρια: Πελαγία Κατέλη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
καφέ El Punto, πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ 
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης
 
ΓΚΥΖΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Κουτσό 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή – Οι μάχες για το πράσινο και τους δημόσιους χώρους
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Blue Bear 7.30μμ 
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Ηλιόπετρα, Θησέως και Αγίων Πάντων (στη στοά) 7μμ 
Μετά τις ιταλικές εκλογές: Να φράξουμε το δρόμο στη φασιστική απειλή
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
Βραζιλιάνα 7μμ
Μετά τις ιταλικές εκλογές: Να φράξουμε το δρόμο στη φασιστική απειλή
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
Βραζιλιάνα 7μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητές: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου, απεργοί από χώρους
 
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
• ΠΕΜΠΤΗ 13/10
καφέ Περιβολάκι 8μμ
Κράτος, «παρακράτος», δημοκρατία και επανάσταση
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
• ΠΕΜΠΤΗ 20/10
καφέ Περιβολάκι 8μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 13/10
καφέ Περιμπανού 7.30μμ
Αντίσταση ‘44
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 13/10 
Glendora, Μεγ. Αλεξάνδρου 81, 7μμ
Μετά τις ιταλικές εκλογές: Να φράξουμε το δρόμο στη φασιστική απειλή
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
θέατρο Εθνικής Αντίστασης, απέναντι ΟΤΕ, 7.30μμ
Κράτος, «παρακράτος», δημοκρατία και επανάσταση
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
θέατρο Εθνικής Αντίστασης, απέναντι ΟΤΕ, 7.30μμ
Μια κρίση χωρίς τέλος
Ομιλήτρια: Μαρία Καστελιώτη
 
ΙΛΙΟΝ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7μμ
Κράτος, «παρακράτος», δημοκρατία και επανάσταση
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 κεντρική πλατ. Ιλίου 7μμ
Η πάλη για τις συλλογικές συμβάσεις
Ομιλήτρια: Ελπίδα Ζαραδούκα
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
καφέ Κουλουράδες 7.30μμ
Κράτος, «παρακράτος», δημοκρατία και επανάσταση
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
Μέρες Ραδιόφωνου 7μμ
Κράτος, «παρακράτος», δημοκρατία και επανάσταση
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
Στέκι, Πάτμου και Νισύρου 7μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
Στέκι, Πάτμου και Νισύρου 7μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Τζίμης Κυριαζόπουλος
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
Goody’s, Πλ. ΗΣΑΠ 8μμ
Αντιφασιστικό κίνημα: καθήκοντα και προοπτικές
Ομιλήτρια: Δήμητρα Λιναρδάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
Goody’s, Πλ. ΗΣΑΠ 8μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
πλ. Ηρώων 7.30μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Πάνος Λουκίσας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
πλ. Ηρώων 7.30μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
δημαρχείο 7.30μμ
Μαζική απεργία, κόμμα, συνδικάτα
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
δημαρχείο 7.30μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 13/10 
παλιό δημαρχείο Χαλανδρίου 7μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλήτρια: Ρία Φρύσσα
• ΠΕΜΠΤΗ 20/10 
παλιό δημαρχείο Χαλανδρίου 7μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας

ΒΥΡΩΝΑΣ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
καφέ πλ. Σμύρνης 6, 7.30μμ
Η σημασία της γενικής απεργίας 9/11
Ομιλήτρια: Μαρία Χαρχαρίδου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
καφέ πλ. Σμύρνης 6, 7.30μμ
Λατινική Αμερική - Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλήτρια: Βάσια Τσώνη
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Sweet Home 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 
ΠΕΜΠΤΗ 13/10
καφέ Ψωμί και Μέλι, πλ. Εθν. Αντίστασης, Ηλιούπολη 7μμ
100 χρόνια από την πορεία του Μουσολίνι στη Ρώμη – Ποτέ ξανά!
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Φρυδά
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 13/10
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Η σημασία της γενικής απεργίας 9/11
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη

ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9 Νοέμβρη
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου, εργαζόμενη στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Τι σημαίνει δημοκρατία για την εργατική τάξη
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΝΙΚΑΙΑ -ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
δημαρχείο 7μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9 Νοέμβρη
Ομιλήτρια: Ελένη Τσαγανού, εργαζόμενη στο δήμο Νίκαιας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
δημαρχείο 7μμ
Τι σημαίνει δημοκρατία για την εργατική τάξη
Ομιλητής: Γιώργος Σύρος

ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
Θόλος 8.30μμ
Δικαιοσύνη για τον Β. Μάγγο και η μάχη της ΑΓΕΤ
Ομιλήτρια: Τζένυ Δεμιρτζίδου
 
ΠΑΤΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 
καφέ Aberto, Ρήγα Φεραίου 48-50, 6.30μμ
Τα αποτελέσματα των εκλογών στην Ιταλία
Ομιλητής : Γιώργος Πελεκούδας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 
καφέ Aberto, Ρήγα Φεραίου 48-50, 6.30μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλητής: Θάνος Παυλόπουλος
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10 
Εργατικό Κέντρο 6μμ
Η πάλη για τη δημοκρατία, το εργατικό κίνημα και η Αριστερά
Ομιλητής: Γιάννης Σηφακάκης
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10
Σιδεράδικο 8.30μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Τζεμαλι Μιλιαζίμ

ΧΑΝΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10
Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η πάλη για τη δημοκρατία, το εργατικό κίνημα και η Αριστερά
Ομιλητές: Γιάννης Σηφακάκης, Δημήτρης Φουράκης, δικηγόρος
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
Πυρσινέλλα 6, 3ος ορ. 7μμ
Η πάλη για τη δημοκρατία, το εργατικό κίνημα και η Αριστερά
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος

Θεσσαλονίκη
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Διώροφον 6.30μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
 
ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Baraka 8μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
καφέ Ποέτα 8μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση
 
ΤΟΥΜΠΑ
ΠΕΜΠΤΗ 13/10
καφέ Κονάκι 7.30μμ
Η μάχη των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 13/10
καφέ Γιώτης 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Σιαφάκα
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 13/10
καφέ Πέτρος 7.30μμ
Οργανώνουμε τις απεργιακές μάχες 20/10 και 9/11
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας

Εκδηλώσεις στις σχολές

ΠΑΔΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10
αίθριο ΣΓΤΚΣ 12μ
Οι εκλογές στην Ιταλία, η πάλη για τη δημοκρατία και η αριστερά
Ομιλήτριες: Ζαννέτα Λυσικάτου, Γ.Σ. ΠΟΕΔΗΝ, Σοφία Βόδενα, φοιτήτρια ΠΑΔΑ
 
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ 17/10
αίθριο 4ος ορ. 3μμ
Οι εκλογές στην Ιταλία, η πάλη για τη δημοκρατία και η αριστερά
Ομιλητές: Κώστας Καταραχιάς, Δ.Σ. νοσοκομείου Έλενα, Ορφέας Δροσόπουλος, φοιτητής
 

Στα σχολεία – Μαθητές/τριες AntiCapitalista

ΜΑΡΟΥΣΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10
πλατεία ΗΣΑΠ 5μμ
Έξω οι φασίστες από τα σχολεία μας
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
 

Οι εκλογές στην Ιταλία, η μάχη για τη δημοκρατία και η Aριστερά

ΚΥΨΕΛΗ – ΠΑΤΗΣΙΑ – ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
θεατράκι Φωκιώνος Νέγρη (Σκύρου) 6.30μμ
Ομιλήτριες: Φύλλια Πολίτη, Σταυρούλα Πανίδου
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ
Ομιλητής: Πέτρος Κωνσταντίνου
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10
καφέ Θύμιος, πλ. Δουργουτίου 8μμ
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/10
καφέ Locomotiva, Μπόταση 7 & Σολωμού, 6.30μμ
Ομιλητής: Κώστας Παπαδάκης, δικηγόρος πολιτικής αγωγής στη δίκη της Χ.Α.