Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ  
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
καφέ Μύρτιλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ  7.30μμ 
Εκλογές τη δίνη της κρίσης
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
καφέ Μύρτιλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ  7.30μμ 
Black Lives Matter
Ομιλητής: Αντώνης Φώσκολος
 
ΓΚΥΖΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Κουτσό 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλητής: Αλέξανδρος Σακελλάρης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
καφέ Κουτσό 7.30μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 23/2 καφέ Κουτσό 7.30μμ
Black Lives Matter
Ομιλήτρια: Εύα Ηλιάδη
 
ΚΥΨΕΛΗ 
•  ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης 7.30μμ
Ελλάδα-Τουρκία, διεθνισμός
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Πανίδου
•  ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
•  ΤΕΤΑΡΤΗ 23/2 
βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης 7.30μμ
Γερμανία 1933:  Οι  ναζί στην εξουσία
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ  
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
Κοινότητα Γουϊνέας, 
(Λευκωσίας 34) 7.30μμ 
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλητής: Νίκος Κάντζος
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
Charlie’s, Δαβάκη 65, 7μμ 
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλήτρια: Εύη Μαχοβίτσκαγια
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
Charlie’s, Δαβάκη 65, 7μμ 
Γερμανία 1933:  Οι  ναζί στην εξουσία
Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
Βραζιλιάνα 7μμ
Black Lives Matter
Ομιλητής: Μάνθος Ασλανίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
Βραζιλιάνα 7μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτριες: Μαρία Φωτεινού, Μαριάννα Χρονοπούλου
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
Παιδαγωγικό 7.30μμ 
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Κατερίνα Κανελοπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
Παιδαγωγικό 7.30μμ 
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
 
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2
καφέ Περιβολάκι 8μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Μήτσος Λάμπρου
• ΠΕΜΠΤΗ 16/2
καφέ Περιβολάκι 8μμ
Να απλώσουμε τις απεργίες 
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ-ΚΟΛΩΝΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
καφέ Πλάτωνας, Ακαδημία Πλάτωνα, 7μμ
Εκλογές στη δίνη της κρίσης
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2 
καφέ Τρίκυκλο, Νέος Κόσμος, 8μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
καφέ Τρίκυκλο, Νέος Κόσμος, 8μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
Περιμπανού 7.30μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο για το σοσιαλισμό;
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

 
ΙΛΙΟΝ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ φούρνος Λέο Koν, κεντρική πλ. Αγ. Αναργύρων 7μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλητής: Γ. Μανωλάτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
καφέ φούρνος Λέο Κον, κεντρική πλ. Αγ. Αναργύρων 7μμ
Αριστερισμός – μια μαρξιστική κριτική
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Ντραμς 7.30μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
καφέ Ντραμς 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλητής: Στάθης Κούννας
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Black Lives Matter
Ομιλητής: Κώστας Κουρούπης
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
Μέρες Ραδιοφώνου 7μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος

 
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2  
καφέ Faltso, Διάμεση 5-7, 7.30μμ
Αλληλεγγύη στους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2  
καφέ Faltso, Διάμεση 5-7, 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλητής: Αλέξανδρος Παπαγεωργίου
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
πλ. Φελέκη, Νισύρου και Πάτμου 8μμ
90 χρόνια από την άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία
Ομιλήτρια: Σοφία Μπενζελούν
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
πλ. Φελέκη, Νισύρου και Πάτμου 8μμ
Αλληλεγγύη στους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
δημαρχείο 7.30μμ
Το έγκλημα των επαναπροωθήσεων 
Ομιλήτρια: Δήμητρα Λιναρδάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
δημαρχείο 7.30μμ
Αλληλεγγύη στους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
παλαιό δημαρχείο (ΚΕΠ) 7.30μμ
Αλληλεγγύη στους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
παλαιό δημαρχείο (ΚΕΠ) 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλητής: Θοδωρής Λυκογιαννάκης
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2 
δημαρχείο Άγ. Παρασκευής 7.30μμ
Η δύναμη μας μεγαλύτερη από τη δύναμη τους
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
• ΠΕΜΠΤΗ 16/2 
δημαρχείο Άγ. Παρασκευής 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Μαρία Μητρονίκα

 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Χουάνα Σταυριανού
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
καφέ Books and Coffee 7μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Χρυσάνθη Καθοπούλη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
καφέ Books and Coffee 7μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας υπερδύναμης
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Sweet Home 7.30μμ
Black Lives Matter
Ομιλήτρια: Άρια Σταροπούλου
 
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2 
Φίφτυ Γαστροκαφέ, 7.30μμ
Black Lives Matter
Ομιλητής: Άγγελος Παπαδάκης
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2 
καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλητής: Ιάσονας Παπαδάτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2 
καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας υπερδύναμης
Ομιλητής: Αλέκος Κοροβέσης

 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
δημαρχείο, 5ος ορ., 
γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7μμ
Κύπρος: πρόβλημα ταξικό ή εθνικό;
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΝΙΚΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
δημαρχείο 6.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Ελένη Τσαγανού 
 
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
δημαρχείο, 2ος ορ. 6.30μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Μάνος Καρτέρης

 
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
Εργατγικό Κέντρο 7.30μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Άννα Μαράκη
 
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2
καφέ Μαρίνα 7μμ
Η τέχνη δεν είναι εμπόρευμα
Ομιλητής: Μάνος Χατζηανέστης
• ΠΕΜΠΤΗ 16/2
καφέ Μαρίνα 7μμ
Black Lives Matter
Ομιλήτρια: Μαντώ Καλαντζάκη
• ΠΕΜΠΤΗ 23/2
καφέ Μαρίνα 7μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλητής: Γιάννης Βαλαής
 
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2 
καφέ Aberto, Ρήγα Φερραίου 48, 6.30μμ
Black Lives Matter
Ομιλητής: Δημήτρης Μπελιάς
 
ΒΟΛΟΣ
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2
Θόλος 7μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Γιώργος Ζιάκας
• ΠΕΜΠΤΗ 16/2 Θόλος 7μμ
Black Lives Matter
Ομιλήτρια: Μυρσίνη Παγάνα
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 9/2
Πυρσινέλλα 1, 4ος ορ. 7μμ
Εκλογές στη δίνη της κρίσης
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/2
Πυρσινέλλα 1, 4ος ορ. 7μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
 
ΞΑΝΘΗ
• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/2
καφέ Φίλοιστρο 7μμ
Κίνα – Η Μεγάλη Πορεία της νέας Υπερδύναμης
Ομιλήτρια: Μαρία Μουσοπούλου
• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/2
καφέ Φίλοιστρο 7μμ
Παιδιά στο έλεος συστημικής κακοποίησης
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ

 
Θεσσαλονίκη
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Διώροφον 7μμ
Εκλογές στη δίνη της κρίσης
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Ποέτα 7μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
 
ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Μπαράκα 8μμ
Εκλογές στη δίνη της κρίσης
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/2
καφέ Γιώτης 8μμ
Εκλογές στη δίνη της κρίσης
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
καφέ Πέτρος 7.30μμ
Γερμανία 1933: Οι ναζί στην εξουσία
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
 
ΤΟΥΜΠΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 9/2
καφέ Κονάκι 7.30μμ
Εκλογές στη δίνη της κρίσης
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού