Δραστηριότητες
Μαρξιστικά φόρουμ

ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης 7.30μμ
Μετά τη Θεσσαλία – Πάλη για εργατική εναλλακτική στον καταστροφικό καπιταλισμό
Ομιλητής: Πάνος Γιαννακάκης
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο 8μμ
Ενάντια στην κυβέρνηση και το σύστημα του σεξισμού - Απεργία στις 8 Μάρτη
Ομιλήτρια: Βαρβάρα Παναγιώτη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 σινέ Ατενέ 7.30μμ
Φοιτητικό κίνημα ενάντια στην ιδιωτικοποίηση – Φοιτητές και εργάτες θα ανατρέψουμε τη Ν.Δ.
Ομιλητή: Νοέλ Χατζόπουλο
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Η νέα απογείωση των εξοπλισμών
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Τρίκυκλο 6.30μμ
Τέρμα στα εγκλήματα των ιδιωτικοποιήσεων 
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Κουτσό 8μμ
Κίνημα ενάντια στην ιδιωτικοποίηση
Ομιλήτρια: Εύα Ηλιάδη
 
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Περιβολάκι 7.30μμ
Ενάντια στο σεξισμό και την καταπίεση - Απεργία στις 8 Μάρτη
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 δημοτικά γραφεία, Θησέως 156, 3ος ορ. 7μμ
Το φοιτητικό κίνημα του 2006-7
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Μύρτιλο, πάρκο Καπαψ 7.30μμ
Τέρμα στα εγκλήματα των ιδιωτικοποιήσεων 
Ομιλητής: Αντώνης Φώσκολος
• ΠΕΜΠΤΗ 1/2 καφέ Μύρτιλο, πάρκο Καπαψ 7.30μμ
Από την Πύλο ως τα «Σύμφωνα» της ΕΕ – Φονικός επίσημος ρατσισμός
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Πέστο 7.30μμ
Οι φοιτητικές καταλήψεις
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ – ΚΟΛΩΝΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Πλάτωνας 7μμ
Ενάντια στον σεξισμό και την καταπίεση - Απεργία στις 8 Μάρτη
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη

 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφενείο πλατείας Σουρμένων 7.30μμ
Από την Πύλο ως το «Σύμφωνο» της Ε.Ε. – Φονικός επίσημος ρατσισμός
Ομιλητής: Ιάσονας Παπαδάτος
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Books & Coffee 7μμ
Ενάντια στον σεξισμό και την καταπίεση - Απεργία στις 8 Μάρτη
Ομιλήτρια: Χρυσάνθη Καθοπούλη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/1 Books & Coffee 7μμ
Θράκη – Κάτω τα χέρια από τη Μειονότητα
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Σύλλογος Ιμβρίων 8μμ
Υεμένη: η αντίσταση των Χούθι
Ομιλήτρια: Μαρίζα Ψαλτάκου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/1 Σύλλογος Ιμβρίων 8μμ
Τέρμα στα εγκλήματα των ιδιωτικοποιήσεων 
Ομιλήτρια: Χουάνα Σταυριανού
 
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 Φίφτυ Γαστροκαφέ 7.30μμ
Ο κόκκινος Δεκέμβρης του 1944
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Sloth 6μμ
Υεμένη: η αντίσταση των Χούθι
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
• ΠΕΜΠΤΗ 1/2 καφέ Sloth 6μμ
100 χρόνια Λένιν
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
• ΠΕΜΠΤΗ 25/1 Sweet Home 8.30μμ
Για ποια αριστερά παλεύουμε
Ομιλητής: Πάνος Γαραντζιώτης
• ΠΕΜΠΤΗ 1/2 Sweet Home 8.30μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη

 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1  Δημαρχείο 8μμ
Καπιταλισμός και ψυχική υγεία
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 πλατεία Φελέκη 7.30μμ
Το κίνημα των καταλήψεων του 2006-7 που σταμάτησε τα ιδιωτικά ΑΕΙ
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Το Σπίρτο, Βασ.Σοφίας 81, 7.30μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν
Ομιλητής: Νάσος Θεοδωρίδης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 Δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7.30μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος

 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Στέκι Αριστερής Κίνησης 7μμ
Για ποια αριστερά παλεύουμε
Ομιλήτρια: Νίκη Παπαδοπούλου
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 φούρνος Leo Kon, πλ. Αγ. Αναργύρων 7.30μμ
Ενάντια στην κυβέρνηση της Ν.Δ. κοινός αγώνας με καταλήψεις και απεργίες
Ομιλητής: Βασίλης Καταραχιάς
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/1 καφέ Drums 7.30μμ
Από την Πύλο ως το «Σύμφωνο» της Ε.Ε. – Φονικός επίσημος ρατσισμός
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Μέρες Ραδιοφώνου 7μμ
Λένιν και το επαναστατικό κόμμα
Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη

 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 δημαρχείο, 5ος ορ. 7μμ
Η μάχη για δημόσια και δωρεάν παιδεία
Ομιλήτρια: Ιφιγένεια Αδριανού
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/1 δημαρχείο, 5ος ορ. 7μμ
Πώς οργανώνουμε την 8 Μάρτη
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/2 δημαρχείο, 5ος ορ. 7μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Γρηγορακάκης
 
ΝΙΚΑΙΑ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 δημαρχειο 7μμ
Μαζική απεργία, κόμμα, συνδικάτα
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Κουτσουδάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/1 δημαρχειο 7μμ
Τι είναι ο ρατσισμός και πώς παλεύεται
Ομιλήτρια: Ρούλα Ηλιάδου
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 δημαρχείο 6.30μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος

 
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Θόλος 7μμ
Η πάλη για δημόσια και δωρεάν παιδεία
Ομιλητής: Τάσος Τσιούνης, παρεμβαίνουν εκπαιδευτικοί
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 Πυρσινέλλα 1, 4ος όροφος 7μμ
Ο αγώνας για Δημόσια και δωρεάν Παιδεία
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
 
ΧΑΝΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 Μέγαρο Πάνθεον, γρ.Ανταρσία στα Χανιά 7μμ
Το φοιτητικό κίνημα του 2006-7
Ομιλητής: Πάνος Πανούλας
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 καφέ Μαρίνα 7μμ
Πολυμέτωπη αντίσταση στην πολυκρίση τους
Ομιλητής: Μάνος Χατζηανέστης
 
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 25/1 
Ρήγα Φερραίου 48, καφέ Aberto 6μμ
Ιμπεριαλισμός, Μέση Ανατολή και η πάλη για την απελευθέρωση της Παλαιστίνης
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
 
ΞΑΝΘΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 27/1 καφέ Βυζάντιο 6.30μμ
Οι φοιτητικές καταλήψεις από το ’06-’07 στο σήμερα – Αγώνας ενάντια στην κυβέρνηση
Ομιλητές: Θράσος Τζιάρας, πανελλαδικό συντονιστικό καταλήψεων ’06-’07, Βάσω Αλεξοπούλου, συν/χος καθηγήτρια, φοιτητές από το Πολυτεχνείο Ξάνθης 
 
Θεσσαλονίκη
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ - ΚΑΜΑΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Ποέτα 8μμ
Πολυμέτωπη αντίσταση στην πολυκρίση τους
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου 
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Διώροφο 6μμ
Για ποια αριστερά παλεύουμε
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Πέτρος 7μμ
Ενάντια στο σεξισμό και την καταπίεση- Απεργία στις 8 Μάρτη
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου
 
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/1 καφέ Άνεμος 8μμ
Θράκη – Κάτω τα χέρια από τη Μειονότητα
Ομιλήτρια: Μαρία Καμνορόκα
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/1 καφέ Γιώτης 8μμ
Η κλιμάκωση του πολέμου στη Μέση Ανατολή
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας