Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης 7.30μμ
Πέρα από το νόμο για τα ομόφυλα ζευγάρια
Ομιλητής: Γιάννης Μακαρώνας
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Blue Bear, πλ.Εξαρχείων 7.30μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν – Η πολύτιμη επαναστατική παράδοση
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Blue Bear, πλ.Εξαρχείων 7.30μμ
Όχι στη διάλυση της ψυχικής υγείας
Ομιλήτρια: Βαρβάρα Παπαγιώτη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 σινέ Ατενέ 7μμ
27 Μάρτη οργανώνουμε την απεργία των νοσοκομείων ενάντια στην ιδιωτικοποίηση της Υγείας
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Rewind, Αγ.Λαύρας 23, 7μμ
1944 – Η χρονιά της κορυφαίας ταξικής σύγκρουσης
Ομιλήτρια: Δανάη Νικολοπούλου
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητές: Γιάννης Μαραβελάκης, Μπούλικα Μιχαλοπούλου
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
 
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Περιβολάκι 7.30μμ
Φονικός επίσημος ρατσισμός – Από την Πύλο ως το «Σύμφωνο της ΕΕ»
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 δημοτικά γραφεία, Θησέως 156, 4ος ορ. 7μμ
Η μάχη της υγείας
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 δημοτικά γραφεία, Θησέως 156, 4ος ορ. 7μμ
1944 – Η χρονιά της κορυφαίας σύγκρουσης
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ-ΚΟΛΩΝΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Πλάτωνας 7μμ
Η μάχη της υγείας
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Τρίκυκλο 6.30μμ
Πέρα από το νόμο για τα ομόφυλα ζευγάρια
Ομιλητής: Κώστας Βασιλειάδης
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Ραγκαβή 53, 8μμ
27 Μάρτη οργανώνουμε την απεργία των νοσοκομείων ενάντια στην ιδιωτικοποίηση της Υγείας
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Μύρτιλο 7μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν – Η πολύτιμη επαναστατική παράδοση
Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος

 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Μύλος 8μ
Οργανώνουμε την απεργία στις 27 Μάρτη
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/03 Καφέ Γαρδένια (πατάρι), Πλ. Ηρώων 7.30μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση "γραμμένη" στα γονίδια μας;
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παναγιωτίδη
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/03 δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7.30μμ
Πώς οι εργάτες γίνονται επαναστάτες
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/03 Πλ. Φελέκη 7.30μμ 
Οργανώνουμε την απεργία στις 27 Μάρτη
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης

 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 Σύλλογος Ιμβρίων 8μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Σύλλογος Ιμβρίων 8μμ
Πέρα από το νόμο για τα ομόφυλα ζευγάρια
Ομιλήτρια: Μαρίζα Ψαλτάκου
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφενείο πλατείας Σουρμένων 7.30μμ
Πέρα από το νόμο για τα ομόφυλα ζευγάρια
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Τρομπέτα
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 Books & Coffee 7μμ
Οι ζωές μας πάνω από τα κέρδη τους
Ομιλήτρια: Χρυσάνθη Καθοπούλη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Books & Coffee 7μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν
Ομιλητής: Χρήστος Σταμάτης
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 Sweet Home  8μμ 
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλήτρια: Μαριάνα Σπυριδάκη 
 
ΒΥΡΩΝΑΣ
• ΠΕΜΠΤΗ 21/3 Φίφτυ Γαστροκαφέ 7.30μμ
Πώς οι εργάτες γίνονται επαναστάτες
Ομιλήτρια: Μαρία Χαρχαρίδου
• ΠΕΜΠΤΗ 28/3 Φίφτυ Γαστροκαφέ 7.30μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Sloth, πλ. Μεσολογγίου 8μμ
Καταλήψεις! Η πάλη ενάντια στην ιδιωτικοποίηση της Παιδείας
Ομιλήτρια: Αθανασία Συμψηρή

 
ΙΛΙΟΝ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 φούρνος Leo Kon, πλ. Αγ. Αναργύρων 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 φούρνος Leo Kon, πλ. Αγ. Αναργύρων 7μμ
Η πάλη ενάντια στην ισλαμοφοβία
Ομιλήτρια: Μαρία Παππά
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 Μέρες Ραδιοφώνου 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Πάνος Οδατζίδης
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 Στέκι Αριστερής Κίνησης 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλήτρια: Αλεξανδρίνα Κουρουτζόγλου
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Drums 7.30μμ
Επαναστατική εναλλακτική στις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου

 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Time, Τερψιθέα 7μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλήτρια: Ιφιγένεια Αδριανού
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Time, Τερψιθέα 7μμ
Μάρτης ’44 – δυο δρόμοι για την αντίσταση
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΝΙΚΑΙΑ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 δημαρχείο 7μμ
Η πάλη για την απελευθέρωση των ομοφυλόφιλων
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Κουτσουδάκη
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/3 δημαρχείο 7μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλήτρια: Ιφιγένεια Αδριανού

 
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 café οδός Μίνωος 5μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 Ρήγα Φερραίου 48, καφέ Aberto 6.30μμ
Φονικός επίσημος ρατσισμός – Από την Πύλο ως το «Σύμφωνο της ΕΕ»
Ομιλητής: Θάνος Παυλόπουλος
ΠΕΜΠΤΗ 28/3 Ρήγα Φερραίου 48, καφέ Aberto 6.30μμ
Το 1821 και οι αστικές επαναστάσεις
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Μαρίνα 7.15μμ
Απεργιακή απάντηση στη διάλυση των νοσοκομείων και της ψυχικής υγείας
Ομιλητής: Μύρωνας Μαρκάκης
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Βυζάντιο 6.30μμ
Παλεύουμε για ανοιχτά σύνορα ενάντια στην κυβέρνηση του ρατσισμού
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 Πυρσινέλα 6, 3ος ορ. 7.30μμ
Οι ζωές μας πάνω από τα κέρδη τους
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
 
ΒΟΛΟΣ
• ΠΕΜΠΤΗ 21/3 Θόλος 7μμ
100 χρόνια Λένιν
Ομιλητής: Γιώργος Ζιάκας
• ΠΕΜΠΤΗ 28/3 Θόλος 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει η Διεθνιστική Σοσιαλιστική Τάση
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης

 
Θεσσαλονίκη
 
ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Παλαιστίνη – Αντίσταση στη γενοκτονία
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κουμεντάκη
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Ποέτα 8.30μμ
Παλαιστίνη – Αντίσταση στη γενοκτονία
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Διώροφο 6.30μμ
1944 – Η χρονιά της κορυφαίας σύγκρουσης
Ομιλήτρια: Άλε Κρήτη
 
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Άνεμος 8μμ
Γερμανία – Η «ατμομηχανή» της ΕΕ σε κρίση
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΚΑΜΑΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/3 καφέ Μπαράκα 7μμ
Πέρα από το νόμο για τα ομόφυλα ζευγάρια
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ 
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/3 καφέ Γιώτης 8μμ
100 χρόνια από το θάνατο του Λένιν – Η πολύτιμη επαναστατική παράδοση
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας

Εκδήλωση

ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΒΥΡΩΝΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 24/3
Α’ ΦΕΠΑ εστία, Ούλοφ Πάλμε 2, 6.30μμ
Διαλύουν την Υγεία, διαλύουν την Παιδεία – Κάτω η Νέα Δημοκρατία