Δραστηριότητες
Μαρξιστικά φόρουμ
Εκδηλώσεις: Μαρξισμός, οδηγός για την αριστερά του 21ου αιώνα
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
Πάρκο Άλσους Ιλισίων 8μμ
Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Ομιλήτρια: Μαρία Παππά
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
πλ. Ηρώ 7.30μμ
πλ. Ηρώ 7.30μμ
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
Μηχανική Καλλιέργεια 7.30μμ
Ομιλητές: Μάνος Καρτέρης, Παρή Κουτσοπούλου
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
καφέ Άνεμος 7μμ
καφέ Άνεμος 7μμ
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
πλατεία Πανόρμου 7μμ
πλατεία Πανόρμου 7μμ
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
καφέ Ενωδία 7.30μμ
καφέ Ενωδία 7.30μμ
Ομιλήτρια: Εύα Ηλιάδη
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
καφέ Off the chain 7μμ
καφέ Off the chain 7μμ
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
Forza cafe 7.30μμ
Forza cafe 7.30μμ
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Ομιλήτριες: Σταυρούλα Πανίδου, εκπ/κος, Μαργαρίτα Συγγενιώτου, λυρική τραγουδίστρια, οργανωτική γραμμ. ΠΟΘΑ
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
καφέ Πέτρος 8μμ
καφέ Πέτρος 8μμ
Ομιλητής: Σάκης Κολότσιος
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
καφέ Γιώτης 8.30μμ
καφέ Γιώτης 8.30μμ
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
Τριών Ναυάρχων και Ιωάννη Βλάχου 7μμ
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
Στις σχολές
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/6
Κεντρικό αίθριο 3μμ
Κεντρικό αίθριο 3μμ
Ομιλητές: Νίκος Στραβελάκης, ΕΚΠΑ, Λέανδρος Μπόλαρης, Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Πανδημία και κλιματική αλλαγή
Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
άλσος Παγκρατίου 7.30μμ
άλσος Παγκρατίου 7.30μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας!
Ομιλήτρια: Μόνικα Γραμματικοπούλου
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park 7.30μμ
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park 7.30μμ
Γκράμσι και η αντιφατική συνείδηση
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7.30μμ
Η μεξικάνικη επανάσταση
Ομιλητής: Παναγιώτης Ζαρίδας
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
ΚΕΠ, έναντι δημαρχείο 7.30μμ
Είναι ο Ερντογάν ένας νέος σουλτάνος;
Ομιλητής: Γιριόμα Μπαρίσαβ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
ΚΕΠ, έναντι δημαρχείο 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
Goody’s 7.30μμ
Goody’s 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμου
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
Goody’s 7.30μμ
Goody’s 7.30μμ
Κίνημα ενάντια στην «παιδεία των startups»
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
πλατεία Ηρώων 8μμ
πλατεία Ηρώων 8μμ
Είναι ο Ερντογάν ένας νέος σουλτάνος;
Ομιλητής: Θανάσης Λιάκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
πλατεία Ηρώων 8μμ
πλατεία Ηρώων 8μμ
Αλλοτρίωση: τι είναι και από πού προέρχεται
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
δημαρχείο 7μμ
δημαρχείο 7μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλητής: Γιώργος Ζέρβας
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6
Πλ. Μερκούρη 7μμ
Πλ. Μερκούρη 7μμ
Κάτω τα χέρια από τις γυναίκες – στοπ στις σεξιστικές επιθέσεις
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
καφέ Ηλιόπετρα, Θησέως 99, 7μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Άγγελος Σπανόπουλος
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
καφέ Θύμιος, πλατεία Δουργουτίου 8μμ
Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλητής: Κοσμάς Ραυτόπουλος
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6,
καφέ Μέρες Ραδιόφωνου, Μ. Μπότσαρη 35-37, 7.30μμ
καφέ Μέρες Ραδιόφωνου, Μ. Μπότσαρη 35-37, 7.30μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
πλ. Σουρμενών 8μμ
πλ. Σουρμενών 8μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
Πάρκο Βίλλας Ζωγράφου 7μμ
Μαρξ: Βάση και εποικοδόμημα
Ομιλητής: Πάνος Γαραντζιώτης
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
Goody’s 7.30μμ
Goody’s 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Θοδωρής Λυκογιαννάκης
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
Θόλος 8.15μμ
Θόλος 8.15μμ
100 χρόνια Arditi del popolo
Ομιλήτρια: Εύη Τσιούνη
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
καφέ Ανεμώλια 8μμ
καφέ Ανεμώλια 8μμ
Κίνημα ενάντια στην «Παιδεία των startups»
Ομιλήτρια: Κατερίνα Τσαλταμπάση
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
πλ. Ρήγα Φερραίου 7.30μμ
πλ. Ρήγα Φερραίου 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 24/6
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Άννα Μαράκη
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/6
καφέ Κήπος 8μμ
καφέ Κήπος 8μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/6
δημαρχείο 7μμ
δημαρχείο 7μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Σταθμός 8μμ
καφέ Σταθμός 8μμ
Η ρώσικη επανάσταση: από το 1917 στο 1923
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Πετράκη