Δραστηριότητες
Μαρξιστικά φόρουμ

ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Βασίλης Καταραχιάς
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
πλ. Ηρώ 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Γεωργία Τάκη
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Γέφυρες 7μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Χρήστος Τούρκας
 
ΤΟΥΜΠΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Άνεμος 8μμ
Διεθνιστικές απαντήσεις: Η κρίση του Ερνογάν, η Αριστερά και το εργατικό κίνημα στην Τουρκία
Ομιλήτρια: Χρύσα Καλογεράκη
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Ανεμώλια 8μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Κατερίνα Τσαλταμπάση
 
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Η κατάσταση στην Τουρκία
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park  7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην ιδιωτικοποίηση του ΕΣΥ 
Ομιλητής: Νώντας Φάσσος
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/7
πλ. Σουρμενών 8μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Νίκος Γεροντής
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
Ούλοφ Πάλμε 1, Άλσος 8μμ
Σεξισμός και ρατσισμός, δίδυμα αίσχη του καπιταλισμού
Ομιλήτρια: Εύα Αντωνακοπούλου
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7.30μμ
Η μεξικάνικη επανάσταση
Ομιλητής: Παναγιώτης Ζαρίδας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7.30μμ
Η πάλη ενάντια στο σεξισμό
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
ΚΕΠ, έναντι δημαρχείο 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
Goody’s  7.30μμ 
Κίνημα ενάντια στην «παιδεία των startups»
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 Goody’s  7.30μμ 
Οι εξελίξεις στην Τουρκία
Ομιλήτρια: Ρία Φρύσσα
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
πλατεία Ηρώων 8μμ
Αλλοτρίωση: τι είναι και από πού προέρχεται
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Σταθμός 8μμ 
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Πετράκη
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
δημαρχείο 7μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΝΙΚΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6 
Πολυχώρος Μάνος Λοΐζος 7.30μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Κοτσουδάκη
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Off the chain 7μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
Σεξισμός, ρατσισμός, δίδυμα αίσχη του καπιταλισμού
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/7
Forza cafe 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
 
ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Ενωδία 7.30μμ
Δικαιοσύνη για το Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας!
Ομιλήτρια: Εύα Ηλιάδη
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
πάρκο Βουτιέ 7μμ
Οι εξελίξεις στην Τουρκία
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6 
καφέ περιβολάκι, πλ. Ηούς 7μμ
Η κατάσταση στην Τουρκία
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
καφέ Ηλιόπετρα (Βενιζέλου και Αγ.Πάντων στη στοά) 7μμ
Οι εξελίξεις στην Τουρκία
Ομιλητής: Κώστας Πίττας
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7 
καφέ Θύμιος, πλατεία Δουργουτίου 8μμ
Κάτω τα χέρια από τα ταμεία και τις συντάξεις
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο στην πάλη για το σοσιαλισμό;
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
πλατεία Πανόρμου 7μμ
Μαρξισμός, οδηγός για την αριστερά του 21ου αιώνα
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7,
καφέ Μέρες Ραδιόφωνου, Μ. Μπότσαρη 35-37, 6.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Χρυσάνθη Καθοπούλη
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7 
καφέ Σαρδανάπαλος, πλ. Άνοιξη 7μμ
Κίνημα ενάντια στην «παιδεία των startups»
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
 
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
άλσος Παγκρατίου 7.30μμ
Κάτω τα χέρια από τις γυναίκες – στοπ στις σεξιστικές επιθέσεις
Ομιλήτρια: Μαρία Χαρχαρίδου
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
Goody’s 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Θοδωρής Λυκογιαννάκης
 
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
Θόλος 8.15μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητές: Τάσος Τσιούνης, Τζένη Δεμιρτζίδου
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
καφέ Πέτρος 8μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Σάκης Κολότσιος
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7  
καφέ Γιώτης 8.30μμ
Έτσι παλεύουμε τη Νέα Δημοκρατία
Ομιλητής: Κώστας Κερβενίδης
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
πλ. Ρήγα Φερραίου 7.30μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Γιάννης Βαλαής
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Μαρξισμός, οδηγός για την αριστερά του 21ου αιώνα
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
 
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7
Πάρκο της Αύρας 8μμ
Οι εξελίξεις στην Τουρκία
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/7
δημαρχείο 8μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλητής: Γιώργος Σιδέρης