Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Τζο Μπάιντέν, ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 πλ. Ηρώ 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Δικαιοσύνη για το Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας!
Ομιλήτρια: Μαρία Καστελιώτη
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Γέφυρες 7μμ
Η μάχη της κοινωνικής ασφάλισης
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
 
ΤΟΥΜΠΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Άνεμος 8μμ
Ασφαλιστικό Χατζηδάκη: η μεγάλη αρπαχτή
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Ανεμώλια 8μμ
21ο συνέδριο ΚΚΕ: Αριστερά της «αντοχής» ή της ανατροπής
Ομιλητής: Αντώνης Καρολίδης
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7 καφέ Γιώτης 8.30μμ
21ο συνέδριο ΚΚΕ: Αριστερά της «αντοχής» ή της ανατροπής
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
 
ΧΑΝΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Τα Ιουλιανά 1965
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park  7.30μμ
Κάτω τα χέρια από το ασφαλιστικό
Ομιλήτρια: Μαρίζα Ψαλτάκου
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 Ούλoφ Πάλμε 1, Άλσος 8μμ
Μαζική απεργία, κόμμα, συνδικάτα
Ομιλήτρια: Εύα Αντωνακοπούλου
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7.30μμ
Η πάλη ενάντια στο σεξισμό
Ομιλητές: Θάνος Τζινιέρης, Έλλη Πανταζοπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7.30μμ
Τρότσκι – Η εναλλακτική στον σταλινισμό
Ομιλητής: Τζίμης Κυριαζόπουλος
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 
ΚΕΠ, έναντι δημαρχείο 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
ΚΕΠ, έναντι δημαρχείο 7.30μμ
Αντόνιο Γκράμσι – Τι είναι το επαναστατικό κόμμα
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 Goody’s  7.30μμ 
Οι εξελίξεις στην Τουρκία
Ομιλήτρια: Ρία Φρύσσα
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 πλατεία Ηρώων 8μμ
Διαλεκτική και ιστορικός υλισμός
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγγου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 πλατεία Ηρώων 8μμ
Καπιταλισμός και Τέχνη
Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Σταθμός 8μμ 
Διαλεκτική και ιστορικός υλισμός
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 καφέ Σταθμός 8μμ 
Εργατική τάξη και συνδικάτα
Ομιλήτρια: Εριέττα Μέγγου
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 δημαρχείο 7μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλήτρια: Δανάη Γαϊτάνου
 
ΝΙΚΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 
Πολυχώρος Μάνος Λοΐζος 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Off the chain 7μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Μυρτίλλο 7μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Πελαγία Κατέλη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 Forza cafe 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας νέος Ρουζβελτ;
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
 
ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Ενωδία 7.30μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 πάρκο Βουτιέ 7μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 
καφέ περιβολάκι, πλ. Ηούς 7μμ
Κάτω τα χέρια από το ασφαλιστικό
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 7/7 καφέ Ηλιόπετρα 
(Βενιζέλου και Αγ.Πάντων στη στοά) 7μμ
Κάτω τα χέρια από το ασφαλιστικό
Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτσης
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 
καφέ Θύμιος, πλατεία Δουργουτίου 8μμ
Κάτω τα χέρια από τα ταμεία και τις συντάξεις
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Κίνημα ενάντια στην «παιδεία των startups»
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Στέλιος Τζομπανάκης
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7, καφέ Μέρες Ραδιόφωνου, Μ. Μπότσαρη 35-37, 6.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 
καφέ Σαρδανάπαλος, πλ. Άνοιξη 7μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Μαρία Καραμαλίκη
 
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 άλσος Παγκρατίου 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας άλλος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 πλ. Σουρμένων 8μμ
Κίνημα ενάντια στην «παιδεία των startups»
Ομιλητής: Αλέκος Κοροβέσης
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 8/7 Goody’s 7.30μμ
Για ποια παιδεία παλεύουμε;
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
• ΠΕΜΠΤΗ 15/7 Goody’s 7.30μμ
Πανδημία και κλιμακτική αλλαγή
Ομιλητής: Θοδωρής Λυκογιαννάκης
ΒΟΛΟΣ
 
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 Θόλος 8.15μμ
Σεξισμός και ρατσισμός, δίδυμα αίσχη του καπιταλισμού
Ομιλητής: Τάσος Τσιούνης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 καφέ Πέτρος 8μμ
Κίνημα ενάντια στην «παιδεία των startups»
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 Πάρκο 626, 7.30μμ
Σεξισμός και ρατσισμός, δίδυμα αίσχη του καπιταλισμού
Ομιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 8/7 δημαρχείο 8μμ
Η κατάσταση στην Τουρκία
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος