Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΙΛΙΟΝ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν, ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Πανδημία και κλιματική αλλαγή
Ομιλήτρια: Ελπίδα Ζαραδούκα
• ΤΕΤΑΡΤΗ 28/7 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Το κίνημα ΛΟΑΤΚΙ και η δίκη του Ζακ
Ομιλητής: Γιάννης Κούβαρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 πλ. Ηρώ 7.30μμ
20 χρόνια από τη Γένοβα
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7 πλ. Ηρώ 7.30μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση σήμερα
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Μαρξ-Ένγκελς – Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7 θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Αντόνιο Γκράμσι – Τι είναι το επαναστατικό κόμμα
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 28/7 θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση σήμερα
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 καφέ Γέφυρες 7μμ
Οι ζωές των προσφύγων μετράνε
Ομιλητής: Χρήστος Τούρκας
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Πανδημία και κλιματική αλλαγή
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 καφέ Ανεμώλια 8μμ
Ασφαλιστικό: να γίνει του Γιαννίτση
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7  καφέ Γιώτης 8.30μμ
Οργή γυναικών, κίνημα ανατροπής
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
 
ΧΑΝΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Ασφαλιστικό σφαγείο Χατζηδάκη: να γίνει του Γιαννίτση
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park  7.30μμ
Πάλη ενάντια στη δεξιά, πάλη για τον σοσιαλισμό
Ομιλήτρια: Χουάνα Σταυριανού
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 Ούλαφ Πάλμε 1, Άλσος 8μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση σήμερα
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 πλ. Σουρμένων 7.30μμ
Από την Ηλιούπολη μέχρι τα Γλυκά Νερά: Η πάλη ενάντια στο σεξισμό
Ομιλήτρια: Βάσια Τσώνη
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7.30μμ
Τρότσκι – Η εναλλακτική στον σταλινισμό
Ομιλητής: Τζίμης Κυριαζόπουλος
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
ΚΕΠ, έναντι δημαρχείο 7.30μμ
Αντόνιο Γκράμσι – Τι είναι το επαναστατικό κόμμα
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 Goody’s  7.30μμ 
Καπιταλισμός και ανθρώπινη φύση
Ομιλητής: Παναγιώτης Καραμπάσης
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 πλατεία Ηρώων 8μμ
Καπιταλισμός και Τέχνη
Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 καφέ Σταθμός 8μμ 
Εργατική τάξη και συνδικάτα
Ομιλήτρια: Εριέττα Μέγγου
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 δημαρχείο 7μμ
20 χρόνια από τη Γένοβα
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
 
ΝΙΚΑΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
Πολυχώρος Μάνος Λοϊζος 7.30μμ
20 χρόνια από τη Γένοβα
Ομιλητής: Μάνος Καρτέρης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7 
Πολυχώρος Μάνος Λοϊζος 7.30μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση σήμερα
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Κουτσουδάκη
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 πλ. Μερκούρη 7μμ
Ποιος φοβάται την εργατική τάξη
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
 
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 
καφέ περιβολάκι, πλ. Ηούς 7μμ
Μπροστά σε μια νέα «βρυχώμενη δεκαετία»;
Ομιλητής: Κύρος Κεϊχόπουλος
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/7 καφέ Ηλιόπετρα (Βενιζέλου και Αγ.Πάντων στη στοά) 7μμ
Λεύτερη Παλαιστίνη, από τον Ιορδάνη ως τη Μεσόγειο
Ομιλητής: Άγγελος Σπανόπουλος
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 
καφέ Θύμιος, πλατεία Δουργουτίου 8μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση σήμερα
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 15/7 καφέ Off the chain 7μμ
Αντόνιο Γκράμσι: Τι είναι το επαναστατικό κόμμα
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7 καφέ Off the chain 7μμ
Πανδημία και κλιματική αλλαγή
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 καφέ Μυρτίλλο 7μμ
Εργατική εναλλακτική στον «πράσινο» καπιταλισμό
Ομιλητής: Αντώνης Φώσκολος
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 Forza cafe 7.30μμ
Πανδημία και κλιματική αλλαγή
Ομιλητής: Σάνφο Μοχαμαντί
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Λένιν – Πώς νίκησε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Νίκος Αλεξανδράτος
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 Ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Κομιντέρν
Ομιλητής: Στέλιος Τζομπανάκης
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 
καφέ Σαρδανάπαλος, πλ. Άνοιξη 7μμ
Η πάλη ενάντια στο σεξισμό
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
 
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 άλσος Παγκρατίου 7.30μμ
Ποιος φοβάται την εργατική τάξη
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 Goody’s 7.30μμ
Πανδημία και κλιμακτική αλλαγή
Ομιλητής: Θοδωρής Λυκογιαννάκης
 
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 Θόλος 8.15μμ
Η πολύπλευρη κρίση του καπιταλισμού
Ομιλήτρια: Τζένη Δεμιρτζίδου
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 καφέ Πέτρος 8μμ
Ασφαλιστικό σφαγείο Χατζηδάκη: να γίνει του Γιαννίτση
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 15/7 Πάρκο 626, 7.30μμ
Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση σήμερα
Ομιλήτρια: Τόνια Αντωνίου
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/7 καφέ Κήπος 7μμ
Πάλη ενάντια στη δεξιά, πάλη για τον σοσιαλισμό
Ομιλήτρια: Βάσω Αλεξοπούλου
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 21/7 δημαρχείο 8μμ
20 χρόνια από τη Γένοβα
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 22/7, καφέ Μέρες Ραδιόφωνου, Μ. Μπότσαρη 35-37, 6.30μμ
Αντόνιο Γκράμσι: Τι είναι το επαναστατικό κόμμα
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος