Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΕΞΑΡΧΕΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 - καφέ Blue Bear 7.30μμ
Ο ρόλος της Εργατικής Αλληλεγγύης
Ομιλητές: Βασίλης Μυρσινιάς, Παντελής Παναγιωτακόπουλος
• ΤΡΙΤΗ 19/4 - καφέ Blue Bear 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης, Φωκιώνος Νέγρη 68, 7.30μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
καφέ Μύρτιλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7μμ
Ο ρόλος της Εργατικής Αλληλεγγύης
Ομιλητές: Αντώνης Φώσκολος, Βίκυ Βρακά
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4
καφέ Isak, πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ
Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός
Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
καφέ Isak, πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Μαρία Ρίζου
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Κουτσό 7.30μμ
Ο ρόλος της Εργατικής Αλληλεγγύης
Ομιλήτριες: Θεοδώρα Καφίρα, Βίκυ Βρακά
 

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
 
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 - καφέ Περιβολάκι, 
πλ. Ηούς, Κ.Πετράλωνα 7μμ
Εκδήλωση: Η δίκη των δολοφόνων του Ζακ στην τελική ευθεία – αλλαγή κατηγορητηρίου τώρα!
Ομιλητές/τριες: Μαριάννα Χρονοπούλου, εκπ/κος, Θοδωρής Αντωνόπουλος, δημοσιογράφος, Μαρία Σερέτη, Πρωτοβουλία «Στη φυλακή οι δολοφόνοι της Zackie Oh»
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ - ΚΟΥΚΑΚΙ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4
καφέ Pastore, μετρό Νέου Κόσμου 8μμ
Λένιν και το δικαίωμα των λαών στην αυτοδιάθεση 
Ομιλητής: Κοσμάς Ραυτόπουλος
• ΠΕΜΠΤΗ 21/4
καφέ Pastore, μετρό Νέου Κόσμου 8μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 
γρ. δημοτ. σχ. Θησέως 156, 4ος ορ. 7μμ
Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4
καφέ Σαόρσα, πλ. Αυδή 8μμ
Ολομέτωπη αντίσταση στη ρατσιστική εκστρατεία – Όχι στο κλείσιμο του Ελαιώνα
Ομιλητής: Μάρκος Ζουριδάκης
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 
στην Αυλή των Πετραλώνων 6.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
 
ΘΗΣΕΙΟ-ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 Περιβολάκι 7μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
 
ΒΥΡΩΝΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
καφέ πλ. Σμύρνης 6, 7.30μμ
Μπολσεβίκοι και Ισλάμ
Ομιλητής: Χρήστος Νοβακόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
καφέ πλ. Σμύρνης 6, 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
Γιουκάλι, πλ. Μεσολογγίου 7.30μμ
Ο ελληνοτουρκικός ανταγωνισμός μετά την ακύρωση του Eastmed
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
Γιουκάλι, πλ. Μεσολογγίου 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Τάσος Μοσχονάς
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 - Goody’s 7.30μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλητής: Στέλιος Κοττάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 - Goody’s 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Βασιλική Γρηγοράκη
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4
καφέ Πλ. Σουρμένων 7.30μμ
Η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Τρομπέτα
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
καφέ Πλ. Σουρμένων 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Αλέκος Κοροβέσης
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4
καφέ Χόβολη, Κανάρη 30, 7μμ
Η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
• ΠΕΜΠΤΗ 21/4
καφέ Χόβολη, Κανάρη 30, 7μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής:  Γιάννης Μπαρούτσας
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4
καφέ Σαρδανάπαλος 7.30μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
καφέ Σαρδανάπαλος 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Πάνος Γαραντζιώτης
 
ΙΛΙΣΙΑ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4  - Sweet Home 7.30μμ
Ο ελληνοτουρκικός ανταγωνισμός μετά την ακύρωση του Eastmed
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου
• ΠΕΜΠΤΗ 21/4 - Sweet Home 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος


 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ – ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου 
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 7μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλητής: Τζίμης Κυριαζόπουλος
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
καφέ Σταθμός 8μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Εριέττα Μέγγου
ΜΑΡΟΥΣΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4- πλ. Ηρώων 7.30μμ
Ο ελληνοτουρκικός ανταγωνισμός μετά την ακύρωση του Eastmed
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη


 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 - δημαρχείο 7.15μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλητής: Έλις Μουτσέλι
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 - δημαρχείο 7.15μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΝΙΚΑΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
πολυχώρος Μάνος Λοΐζος 7μμ
Μπολσεβίκοι και Ισλάμ
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Κουτσουδάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
πολυχώρος Μάνος Λοΐζος 7μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Παρή Κουτσουδάκη
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - δημαρχείο 7μμ
Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΙΛΙΟΝ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 - φούρνος Leo Kon, 
πλ. Αγ.Αναργύρων 7.30μμ
«Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός»
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 - καφέ Ακρόλιθος 7.30μμ
Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
στέκι Αριστερής Κίνησης 7μμ
Ο ελληνοτουρκικός ανταγωνισμός μετά την ακύρωση του Eastmed
Ομιλήτρια: Μαρία Καστελιώτη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
στέκι Αριστερής Κίνησης 7μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
 
ΑΙΓΑΛΕΩ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - Μέρες Ραδιοφώνου 8μμ
Μπολσεβίκοι και Ισλάμ
Ομιλήτρια: Μαρία Αμπελιώτη
• ΠΕΜΠΤΗ 21/4 - Μέρες Ραδιοφώνου 8μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος


 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
Πυρσινέλλα 1, 4ος ορ. 7μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
Πυρσινέλλα 1, 4ος ορ. 7μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
• ΠΕΜΠΤΗ 14/4 – πάρκο 626, 7.30μμ
Λένιν: Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Μάνος Χατζηανέστης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 – πάρκο 626, 7.30μμ
Το πανελλαδικό συμβούλιο του ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Αγγέλα Χαραλαμπάκη
 
ΠΑΤΡΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Νέον, 
Τριών Ναυάρχων και Μαίζονος 6.30μμ
Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
 
ΧΑΝΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4
ΚΑΠΗ παλιάς πόλης 7.30μμ
Ιμπεριαλισμός, ανώτατο στάδιο του καπιταλισμού
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4
ΚΑΠΗ παλιάς πόλης 7.30μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΞΑΝΘΗ 
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/4 - καφέ Βυζάντιο 8μμ
Ο ελληνοτουρκικός ανταγωνισμός μετά την ακύρωση του Eastmed
Ομιλήτρια: Βάσω Αλεξοπούλου


 
Θεσσαλονίκη
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Ποέτα 8μμ
«Στην ίδια μας τη χώρα είναι ο εχθρός»
Ομιλήτρια: Κατερίνα Τσαλταμπάση
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Διώροφον 6μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Έλλη Γώγου
 
ΤΟΥΜΠΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Κονάκι 7.30μμ
Μπολσεβίκοι και Ισλάμ
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Ζωή 7.30μμ
Μπολσεβίκοι και Ισλάμ
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
 
ΚΑΜΑΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 - καφέ Baraka 9μμ
Πάλη ενάντια στην τρανσφοβία
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση