Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
Lab Cafe, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ 
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9/11
Ομιλητής: Αντώνης Φώσκολος, εργαζόμενος ΥΠΠΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 
Lab Cafe, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ 
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
 
ΓΚΥΖΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Κουτσό 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή – Οι μάχες για το πράσινο και τους δημόσιους χώρους
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Κουτσό 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Ηλιόπετρα, 
Θησέως και Αγίων Πάντων (στη στοά) 7μμ 
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Ηλιόπετρα, 
Θησέως και Αγίων Πάντων (στη στοά) 7μμ 
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Κώστας Καραγιάννης
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 Βραζιλιάνα 7μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 Βραζιλιάνα 7μμ
Ο Τρότσκι τη δεκαετία του ‘30
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 
• ΠΕΜΠΤΗ 20/10 καφέ Περιβολάκι 8μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
• ΠΕΜΠΤΗ 27/10 καφέ Περιβολάκι 8μμ
Οι εκλογές στην Ιταλία, η μάχη για τη δημοκρατία και η αριστερά
Ομιλητής: Κύρος Κεϊχόπουλος
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10 
Glendora, Μεγ. Αλεξάνδρου 81, 7μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΡΙΤΗ 25/10 καφέ Περιμπανού 7.30μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλήτρια: Ιζαμπέλα Μπασάρι
 
ΚΥΨΕΛΗ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης, Φωκίωνος Νέγρη 68 7.30μμ 
Κλιματική καταστροφή – ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλητής: Νίκος Αλεξανδράτος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης, Φωκίωνος Νέγρη 68 7.30μμ 
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 
καφέ El Punto, πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ 
Αντίσταση ‘44
Ομιλήτρια: Άρια Σταροπούλου
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Blue Bear 7.30μμ 
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Θύμιος 8μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Μια κρίση χωρίς τέλος
Ομιλήτρια: Μαρία Καστελιώτη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 
στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Οργανώνουμε την απεργία στις 9 Νοέμβρη
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΙΛΙΟΝ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 κεντρική πλ. Αγ. Αναργύρων, φούρνος Leo Kon 7μμ
Η πάλη για τις συλλογικές συμβάσεις
Ομιλήτρια: Ελπίδα Ζαραδούκα
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 κεντρική πλ. Αγ. Αναργύρων, φούρνος Leo Kon 7μμ
Μια κρίση χωρίς τέλος
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Κουλουράδες 7.30μμ
Η πάλη για στις Συλλογικές Συμβάσεις
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Κουλουράδες 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10 Μέρες Ραδιόφωνου 7μμ
Πανεργατική απεργία 9/11 – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
Στέκι, Πάτμου και Νισύρου 7μμ
Πορνογραφία, σεξεργασία και καπιταλισμός
Ομιλητή: Ντάνι Βάρσο
• ΠΕΜΠΤΗ 27/10 
Στέκι, Πάτμου και Νισύρου 7μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Τζίμης Κυριαζόπουλος
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 Goody’s, Πλ. ΗΣΑΠ 8μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 Goody’s, Πλ. ΗΣΑΠ 8μμ
Ήταν ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος αντιφασιστικός;
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 πλ. Ηρώων 7.30μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλήτρια: Άννα Αδαμίδη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 πλ. Ηρώων 7.30μμ
Ήταν ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος αντιφασιστικός;
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 δημαρχείο 7.30μμ
Η εξέγερση στο Ιράν
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 δημαρχείο 7.30μμ
Ήταν ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος αντιφασιστικός;
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 20/10 
παλιό δημαρχείο Χαλανδρίου 7μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
• ΠΕΜΠΤΗ 27/10 
παλιό δημαρχείο Χαλανδρίου 7μμ
Ήταν ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος αντιφασιστικός;
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9/11
Ομιλητής: Στέλιος Γιαννούλης
• ΠΕΜΠΤΗ 27/10 
καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλητής: Ιάσονας Παπαδάτος
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 
ΠΕΜΠΤΗ 19/10 καφέ Ψωμί και Μέλι, 
πλ. Εθν. Αντίστασης, Ηλιούπολη 7μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9/11
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9/11
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Η μουσική, η νεολαία και το σύστημα – σχέσεις αντίστασης και αλλοτρίωσης
Ομιλήτρια: Βασιλική Γρηγοράκη
 
ΒΥΡΩΝΑΣ 
• ΠΕΜΠΤΗ 20/10 
καφέ πλ. Σμύρνης 6, 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
• ΠΕΜΠΤΗ 27/10 
καφέ πλ. Σμύρνης 6, 7.30μμ
Οι εκλογές στην Ιταλία, η μάχη για τη δημοκρατία και η αριστερά
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΙΛΙΣΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/10 καφέ Sweet Home 7.30μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9/11
Ομιλητής: Τάσος Αναστασιάδης
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 27/10 καφέ Βαρνάβα 7.30μμ
Οργανώνουμε την πανεργατική απεργία στις 9/11
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 δημαρχείο, 5ος ορ., 
γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Τι σημαίνει δημοκρατία για την εργατική τάξη
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 δημαρχείο, 5ος ορ., 
γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
28 Οκτώβρη 1940 – Υπήρχαν αντιφασίστες και «αντιφασίστες»
Ομιλήτρια: Μήτσι Μπαμπάκου
 
ΝΙΚΑΙΑ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 δημαρχείο 7μμ
Τι σημαίνει δημοκρατία για την εργατική τάξη
Ομιλητής: Γιώργος Σύρος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 δημαρχείο 7μμ
28 Οκτώβρη 1940 – Υπήρχαν αντιφασίστες και «αντιφασίστες»
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 27/10 δημαρχείο 7μμ
9/11 γενική απεργία – Να γκρεμίσουμε την κυβέρνηση της καταστροφής
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 Θόλος 8.30μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλήτρια: Τζένυ Δεμιρτζίδου
 
ΠΑΤΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Aberto, 
Ρήγα Φεραίου 48-50, 6.30μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλητής: Θάνος Παυλόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Aberto, 
Ρήγα Φεραίου 48-50, 6.30μμ
Η πρώτη εργατική δημοκρατία σε μια χώρα – Πώς νίκησε η επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Mixtape 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλήτρια: Μαντώ Καλατζάκη
 
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 ΚΑΠΗ Σπλάντζας 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 
ΚΑΠΗ Σπλάντζας 7.30μμ
Η μάχη για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10 ΚΑΠΗ Σπλάντζας 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
ΠΕΜΠΤΗ 27/10 ΚΑΠΗ Σπλάντζας 7.30μμ
Η μάχη για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας
Ομιλήτρια: Άννα Μαματσή

Θεσσαλονίκη

ΚΑΜΑΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Baraka 8μμ
Η μάχη των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας 
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/10 καφέ Baraka 8μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Πέτρος Πομόνης
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Ποέτα 8μμ
Η μάχη των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας 
Ομιλήτρια: Μαρία Τσίρμπα
 
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 καφέ Κονάκι 7.30μμ
Ρωσία 1917: Να τι σημαίνει εργατική επανάσταση
Ομιλήτρια; Χρύσα Καλογεράκη
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 19/10 καφέ Γιώτης 7.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή: Ο καπιταλισμός δεν είναι βιώσιμος
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10 καφέ Διώροφον 6.30μμ
Λατινική Αμερική – Η επιστροφή της Αριστεράς
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης

Οι εκλογές στην Ιταλία, η μάχη για τη δημοκρατία και η Aριστερά

ΚΥΨΕΛΗ – ΠΑΤΗΣΙΑ – ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 
θεατράκι Φωκιώνος Νέγρη (Σκύρου) 6.30μμ
Ομιλήτριες: Φύλλια Πολίτη, δημοσιογράφος, Σταυρούλα Πανίδου, ΣΕΚ
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10 Πυρσινέλλα 6, 3ος ορ. 7μμ
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 20/10 
καφέ Θύμιος, πλ. Δουργουτίου 8μμ
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης, ιστορικός
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/10 
καφέ Blue Bear (πατάρι) 6.30μμ
Ομιλητές: Κώστας Παπαδάκης, δικηγόρος πολιτικής αγωγής στη δίκη της Χ.Α., Πέτρος Κωνσταντίνου, δημοτικός σύμβουλος Ανταρσία στις Γειτονιές της Αθήνας
 
ΞΑΝΘΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 22/10 Εργατικό Κέντρο 6.30μμ
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου, ΣΕΚ