Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Κοκορίκο 7μμ
Ο πόλεμος
κατά των φτωχών και των προσφύγων
Ομιλητής: Τόλης Μαριγούδης
ΠΕΜΠΤΗ 21/4 καφέ Κοκορίκο 7μμ
Δημοκρατία, δικτατορία και φασισμός
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Η επικαιρότητα του μαρξισμού σήμερα
Ομιλητής: Κώστας Βλασσόπουλος, παν/κος παν. Ρεθύμνου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Τσίου 7μμ
Ιρλανδία 1916
– Η εξέγερση του Πάσχα
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Όαση 7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλητής: Σάκης Κολότσιος
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 καφέ Όαση 7μμ
Ιρλανδία 1916
– Η εξέγερση του Πάσχα
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Player’s
(Κωφίδου 8) 7μμ
Η αποσύνθεση
της ευρωπαϊκής στρατηγικής
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
ΛΑΜΠΡΑΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Φασιστικές δολοφονίες
και κρατική εξουσία
Ομιλήτρια: Βάσω Νικολίτσα
ΞΑΝΘΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Φίλοιστρο 7μμ
Βιβλιοπαρουσίαση:
Τόνυ Κλιφ: Ρόζα Λούξεμπουργκ
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 στοά Σάρκα
(Α’ κτίριο, Β’ ορ.) 7μμ
Το Σύμφωνο Συμβίωσης
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 στοά Σάρκα
(Α’ κτίριο, Β’ ορ.) 7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλητής: Άρης Παναγιωτίδης
ΛΑΡΙΣΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Κουρμπέτι 3.30μμ
Ο πόλεμος κατά των φτωχών
και των προσφύγων
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Καστρίτση
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 Θόλος 8μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλητής: Μάνος Voador
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 Θόλος 8μμ
Τι είναι ο ιστορικός υλισμός
Ομιλήτρια: Αναστασία Παμπουροπούλου
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/4 Θόλος 8μμ
Η μάχη ενάντια στο σεξισμό
Ομιλήτρια: Χρυσάνθη Βασιλείου
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Κοσμικόν (πατάρι) 7μμ
Η αποσύνθεση
της ευρωπαϊκής στρατηγικής
Ομιλήτρια: Διοτίμα Χριστοπούλου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7μμ
Τονυ Κλιφ: Ρόζα Λούξεμπουργκ
Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ White Rabbit (υπόγειο) 7.30μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Λευτέρης Μπάνος
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Λα Ροζέ
(Αγ.Νικόλαος) 7.30μμ
Η αποσύνθεση
της ευρωπαϊκής στρατηγικής
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παπαδούλη
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 κοινωνικός χώρος
(Κολοκοτρώνη 32Α) 7μμ
Ιρλανδία 1916
– Η εξέγερση του Πάσχα
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 στέκι
Αριστερής Κίνησης 7μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 στέκι
Αριστερής Κίνησης 7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 της Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 της Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Το Σύμφωνο Συμβίωσης
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 Μεγάλου Αλεξάνδρου 59, 8μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ:
Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
ΕΛΕΥΣΙΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Γκαζόζα 7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλήτρια: Κική Μωϋσιάδου
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 βιβλιοπωλείο Αμόνι 7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ 1968
(στοά Θησέως & Αγ.Πάντων) 7μμ
Γιατί ο μαρξισμός;
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 καφέ 1968
(στοά Θησέως & Αγ.Πάντων) 7μμ
Αναρχισμός – μια μαρξιστική κριτική
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Γιατί ο μαρξισμός;
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Ο μαρξισμός του Αλτουσέρ
Ομιλητής: Κύρος Κεϊχόπουλος
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Δολίχη
(Δημητρακοπούλου 51) 8μμ
Γιατί ο μαρξισμός;
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
ΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Σαμπίρ (Πλαταιών) 7μμ
Ο πόλεμος κατά των φτωχών και των προσφύγων
Ομιλητής: Αλέξανδρος Μαρτζούκος
ΠΕΜΠΤΗ 21/4 καφέ Σαμπίρ (Πλαταιών) 7μμ
Μαρξισμός, θεωρία και πράξη
Ομιλητής: Ανδρέας Ζώτος
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 δημαρχείο 7μμ
Μαρξισμός, θεωρία και πράξη
Ομιλήτρια: Ιωάννα Σοκελιάδου
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Νότος 7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλητής: Παναγιώτης Ζουγανέλης
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Quiz 7μμ
Η αποσύνθεση
της ευρωπαϊκής στρατηγικής
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Φασιστικές δολοφονίες
και κρατική εξουσία
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
ΠΕΜΠΤΗ 21/4 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Η αποσύνθεση
της ευρωπαϊκής στρατηγικής
Ομιλητής: Παναγιώτης Πλιάτσικας
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Υγεινό με νου 7μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
Ομιλητής: Κώστας Τόδουλος
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Munchies 7μμ
Φασιστικές δολοφονίες
και κρατική εξουσία
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Σερπάνου
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 5μμ
Ανοιχτά σύνορα
– καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες
Ομιλήτρια: Αριστέα Κονδυλίδη
ΠΕΜΠΤΗ 21/4 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 5μμ
Λένιν: Οι θέσεις του Απρίλη
Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης
ΠΕΜΠΤΗ 28/4 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 5μμ
Ιρλανδία 1916
– Η εξέγερση του Πάσχα
Ομιλητής: Ηλίας Γιαννόπουλος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΓ.ΙΕΡΟΘΕΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 Mr.Coffee (Συσσύφου 4)7μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Μαγαζί 7μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Η κρίση στα Βαλκάνια, το μακεδονικό και η εργατική τάξη
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
ΠΕΜΠΤΗ 21/4 στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 Goody’s 8μμ
6 χρόνια αντίστασης στα μνημόνια
Ομιλητής: Νίκος Γεωργίου
ΜΕΣΟΓΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Clandestino
(Πλ. Δημοσθένους, Σωτηρίου 12,
Μαρκόπουλο) 7μμ
Λένιν: Οι θέσεις του Απρίλη
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Είναι ο ΣΥΡΙΖΑ ρεφορμιστικό κόμμα;
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Τσίου 8μμ
Η ανάκαμψη της κρίσης
Ομιλήτρια: Έλενα Τζίκα
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
Εκατό χρόνια ιμπεριαλισμός
Ομιλήτρια: Μαριλού Νταούλη
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 καφέ Κύτταρο 8μμ
Η ισλαμοφοβία και πώς παλεύεται
Ομιλητής: Βαγγέλης Καραθάνος
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Φασιστικές δολοφονίες
και κρατική εξουσία
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/4 καφέ Σκαντζόχοιρος 6.30μμ
Λένιν: Οι θέσεις του Απρίλη
Ομιλητής: Νίκος Αναστασίου
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/4 καφέ Σκαντζόχοιρος 6.30μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
MΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/4 καφέ Βαβέλ 8μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση
εμπόδιο για το σοσιαλισμό;
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 23/4 πλατεία Μερκούρη 6.30μμ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ: η πάλη ενάντια στο σεξισμό και την καταπίεση
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/4 στέκι Ρήξης και
Ανατροπής 7μμ
Λένιν: Οι θέσεις του Απρίλη
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/5 στέκι Ρήξης και Ανατροπής 7μμ
Ιρλανδία 1916
– Η εξέγερση του Πάσχα
Ομιλητής: Παναγιώτης Πόλκας
Στις σχολές
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/4, αίθ. Β2
(2ος ορ., νέο κτίριο) 3.30μμ
Τόνυ Κλιφ: Ρόζα Λούξεμπουργκ
Ομιλητές: Κώστας Πίττας, Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο, Τρύφωνας Κωστόπουλος, Παν/κος κοινωνιολογίας στο Πάντειο
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4, 6ος ορ., 12μ
Το Σύμφωνο Συμβίωσης
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου, LGBTQI, ΑΝΤΑΡΣΥΑ
ΝΟΜΙΚΗ
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 αιθ. 11 (5ος ορ.) 3μμ
Η οικονομική κρίση επιδεινώνεται… Μπορεί ο μαρξισμός
να δώσει απάντηση;
Ομιλητής: Νίκος Στραβελάκης,
οικονομολόγος ΕΚΠΑ
ΦΥΣΙΚΟ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ)
ΠΕΜΠΤΗ 14/4 Ροτόντα 3μμ
Ενάντια σε μνημόνια και νεοναζί
– δυναμώνουμε την
αντικαπιταλιστική αριστερά
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΑΘΕ (ΠΑΤΡΑ)
ΔΕΥΤΕΡΑ 18/2 ΑΘΕ 2
(πίσω από το επίκεντρο) 2μμ
Ρατσισμός και ισλαμοφοβία
Ομιλητές: Νεκτάριος Χαϊντάρ,
Δημήτρης Σιμήνης
ΤΕΤΑΡΤΗ 11/5 ΑΘΕ 2
(πίσω από το επίκεντρο) 2μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ:
Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλήτρια: Γαρυφαλένα Κατσιγιάννη