Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ 1968 
(στοά Θησέως & Αγ.Πάντων) 7μμ
Η στρατηγική του εργατικού ελέγχου
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Πικάπ (Δημοφώντος και Νηλέως 1) 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η Τουρκία μετά την αποτροπή του πραξικοπήματος
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 Μεγ. Αλεξάνδρου 59, 8μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 στέκι Αριστερής Κίνησης 7μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλήτρια: Λίτσα Στυλιανοπούλου
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Μαγαζί 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 κοινωνικός χώρος (Κολοκοτρώνη 32Α) 7μμ
Η μάχη ενάντια στη φασιστική απειλή και τον ρατσισμό σήμερα
Ομιλητής: Φώτης Ταμπακόπουλος
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Κοσμικόν 7μμ
Η Τουρκία μετά την αποτροπή 
του πραξικοπήματος
Ομιλητής: Δημήτρης Λυγίζος
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ White Rabbit 
(υπόγειο) 7.30μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλήτρια: Έβελυν Βαρελά
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 7μμ
Η Τουρκία μετά την αποτροπή του πραξικοπήματος
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Λα Ροζέ (πλατεία Αγ. Νικολάου) 7.30μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Μαρία Αλιφιέρη
ΒΟΛΟΣ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 Θόλος (πανεπιστήμιο) 5μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Μανώλης Voador
•ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 Θόλος (πανεπιστήμιο) 5μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 στοά Σαρκά (Α’ κτίριο, Β’ ορ.) 7μμ
Η Τουρκία μετά την αποτροπή του πραξικοπήματος
Ομιλητής: Άρης Παναγιωτίδης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΒΟΡΕΙΟ) 
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Εμιγκρέ 7.30μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλήτρια: Αγγέλα Χαραλαμπάκη
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 Σύλλογος δασκάλων 7.30μμ
Η Τουρκία μετά την αποτροπή του πραξικοπήματος
Ομιλήτρια: Μαρία Καλογεράκη
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Χιλή 72-73, η τραγωδία του κοινοβουλευτισμού
Ομιλήτρια: Άσπα Πλεξίδα
ΛΑΡΙΣΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Κουρμπέτι 3μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Πέτρος Θεοδοσιάδης
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Ποέτα 7μμ
Η φασιστική απειλή σήμερα
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Γιώτης 8μμ
Πώς οργανώνουμε τη μάχη ενάντια στις ιδιωτικοποιήσεις, τον ρατσισμό και τους φασίστες
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Λάκης Κουτσίλας
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Καλαμαριά 7μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 
στέκι Ρήξης και Ανατροπής 8μμ
Δομές αλληλεγγύης, δυνατότητες και όρια
Ομιλήτρια: Μαρία Ντάσιου
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 καφέ Big Mouth 8μμ
Να μετατρέψουμε την οργή σε αντίσταση
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 καφέ Big Mouth 8μμ
Χιλή 72-73, η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/10 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7μμ
Μαρξισμός – θεωρία και πράξη
ΜΑΡΟΥΣΙ
•ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Βαβέλ 8μμ
Οι πολεμικές αποζημιώσεις και η αριστερά
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
•ΠΕΜΠΤΗ 13/10 καφέ Βαβέλ 8μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
•ΠΕΜΠΤΗ 6/10 στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλήτρια: Ελίζα Κρικώνη
•ΠΕΜΠΤΗ 13/10 στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Υγιεινό με..νου 7μμ
Η Τουρκία μετά την αποτροπή του πραξικοπήματος
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Κικιρίκο 7μμ
Λένιν: για τον αριστερισμό
Ομιλήτρια: Ράνια Κούτσικου
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Νίκος Φούρλας
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Επανάσταση και αντεπανάσταση στην Ελλάδα – Ο εμφύλιος 1946-1949
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Sweet Home 7.30μμ
Τρία χρόνια από τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα – η φασιστική απειλή σήμερα
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Σερπάνου
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Quiz 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Χριστίνα Κόϊκα
ΑΙΓΑΛΕΩ 
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 6μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
•ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Γογό (πλατεία Φρατζή, δίπλα στο σταυρό του νότου) 8μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
•ΠΕΜΠΤΗ 13/10 καφέ Γογό (πλατεία Φρατζή, δίπλα στο σταυρό του νότου) 8μμ
Η στρατηγική του εργατικού ελέγχου
Ομιλητής: Δημήτρης Κουτσομητόπουλος
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ-ΚΟΛΩΝΟΣ
•ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Τρίπορτο (Παραμυθίας & Αρτεμησίου) 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Αντρέας Ζώτος
•ΠΕΜΠΤΗ13/10 καφέ Τρίπορτο (Παραμυθίας & Αρτεμησίου) 7μμ
Ο Λένιν και η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Νότος 7μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 δημαρχείο 7μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΝΟΤΙΟ) 
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Εμιγκρέ 8μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλητής: Τάσος Καρασαχινίδης
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 καφέ Τσίου (απέναντι στη Νομαρχία) 8μμ
Τρία χρόνια από τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα – η φασιστική απειλή σήμερα
Ομιλήτρια: Μαριλού Νταούλη
ΚΑΜΑΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 6/10 νέα Φιλοσοφική 7μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10 στέκι Εκτός Σχεδίου 7.30μμ
Χιλή 72-73, η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10 καφέ Σκαντζόχοιρος 6.30μμ
Εργασιακές σχέσεις και τρίτο μνημόνιο
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
 

Στις σχολές

"Η πάλη ενάντια στο φασισμό σήμερα – οργανώνουμε τη διεθνή συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό"
 
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/10 αίθριο 1μμ
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/10 αίθ. Προβολών ΣΚΣ 3μμ
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΓΙΑΝΝΕΝΑ 
ΔΕΥΤΕΡΑ 9/10 αίθ. 2ου έτους Ιατρικής 2μμ
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
ΒΟΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ 11/10 Θόλος 3μμ
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
ΝΟΠΕ
ΤΡΙΤΗ 11/10 κυλικείο 12μ
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΠΑΤΡΑ
ΤΡΙΤΗ 11/10 ΑΘΕ 3μμ
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ