Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΚΥΨΕΛΗ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Family Cafe 7.30μμ
Η πολύτιμη κληρονομιά της Ρόζας Λούξεμπουργκ
Ομιλήτρια: Άρια Σταροπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 θεατράκι Φωκίωνος Νέγρη, Κυψέλη 7.30μμ
Η μάχη για τη νέα δίκη-καταδίκη της Χ. Α.
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη 
Ομιλητής: Γιάννης Φουφουδάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/8 βιβλιοπωλείο Μετεωρίτης, Φωκίωνος Νέγρη 68 7.30μμ
Γυναίκες - Η διαλεκτική της απελευθέρωσης
Ομιλητής: Πάνος Γιαννακάκης
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Μύλος 7.30μμ
Η εργατική τάξη σήμερα – μάχη για Σ.Σ.Ε.
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
• ΠΕΜΠΤΗ 25/8 καφέ Μύλος 7.30μμ
Στασιμοπληθωρισμός, η νέα φάση της κρίσης
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ
Ο Γκράμσι και ο “μοντέρνος πρίγκιπας”
Ομιλήτρια: Εύα Ηλιάδη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 πάρκο ΚΑΠΑΨ 7.30μμ
Η νέα δίκη της Χρυσής Αυγής
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 πάρκο Ιακωβάτων 7.30μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Θα μιλήσει: Βι Mercury
 
ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/8 καφέ Κουτσό 7.30μμ
Γυναίκες – Η διαλεκτική της απελευθέρωσης
Ομιλήτρια: Θεοδώρα Καφίρα
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 πλατεία Μερκούρη 6.30μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλήτρια: Γιάννης Σουμπάσης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 πλατεία Μερκούρη 6.30μμ
Ο Γκράμσι και ο “μοντέρνος πρίγκιπας”
Ομιλητής: Μάνθος Ασλανίδης
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Ηλιόπετρα. Θησέως και Αγίων Πάντων (στη στοά) 7.30μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 καφέ Ηλιόπετρα. 7.30μμ
Η Γαλλία μετά τις εκλογές
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 Πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 7μμ
Τρότσκι – το ξίφος της επανάστασης
Ομιλητής: Τζίμης Κυριαζόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Πλ. Φελέκη, Ελευθερούπουλη 7μμ
Στασιμοπληθωρσιμός: γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ-ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8, Δημαρχείο Αγ.Παρασκευής 7μμ
Λευτεριά στην Παλαιστίνη
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Δημαρχείο Αγ. Παρασκευής 7μμ
Ο Λένιν σήμερα
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Πλ. Ηρώων 7.30μμ
Στασιμοπληθωρσιμός: γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Δημαρχείο (ισόγειο) 8μμ
Ο Λένιν σήμερα
Ομιλητής: Νεκτάριος Χάινταρ
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8, Ψωμί και Μέλι, Πλ. Εθν. Αντ. Ηλιούπολη 7μμ
Η μάχη για τη νέα δίκη-καταδίκη των νεοναζί
Ομιλητής: Γιάννης Μπαρούτσας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Ψωμί και Μέλι, Πλ. Εθν. Αντ. Ηλιούπολη 7μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
 
ΒΥΡΩΝΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Πλατεία Σμύρνης  7.30μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 καφέ Πλατεία Σμύρνης 7.30μμ
Στασιμοπληθωρισμός, γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 καφέ Πλατείας Σμύρνης 7.30μμ
Το ΣΕΚΕ και το αντιπολεμικό κίνημα του 1922
Ομιλήτρια: Μαρία Χαρχαρίδου
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 καφέ πλατείας Σουρμένων 8μμ
“Πράσινη Ανάπτυξη” και εργατικές αντιστάσεις
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Πόλεμος φθοράς – η ιμπεριαλιστική σύγκρουση ΝΑΤΟ-Ρωσίας στην Ουκρανία
Ομιλητής: Παναγιώτης Καραγιαννόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Στασιμοπληθωρισμός, γεροντική ασθένεια του καπιταλισμού
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 δημαρχείο, 5ος ορ., γρ. Ανταρσία στο Λιμάνι 7.15μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της ΝΔ
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΝΙΚΑΙΑ 
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 πολιτιστικό κέντρο «Μάνος Λοϊζος», Θηβών 245, προαύλιο 7μμ
Η Γαλλία μετά τις εκλογές
Ομιλήτρια: Ελένη Τσαγανού
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 πολιτιστικό κέντρο «Μάνος Λοϊζος», Θηβών 245, προαύλιο 7μμ
Πόλεμος φθοράς – η ιμπεριαλιστική σύγκρουση ΝΑΤΟ-Ρωσίας στην Ουκρανία
Ομιλήτρια: Πηνελόπη Κουτσουδάκη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 πολιτιστικό κέντρο «Μάνος Λοϊζος», Θηβών 245, προαύλιο 7μμ
Ο μαρξισμός του Τρότσκι
Ομιλητής: Γιώργος Σύρος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 31/8 πολιτιστικό κέντρο «Μάνος Λοϊζος», Θηβών 245, προαύλιο 7μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της ΝΔ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 Θέατρο Εθνικής Αντίστασης, απέναντι ΟΤΕ, 7μμ
Γκράμσι, ο «μοντέρνος πρίγκηπας»
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Θέατρο Εθνικής Αντίστασης, απέναντι ΟΤΕ, 7μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
 
ΙΛΙΟΝ
• ΤΡΙΤΗ 9/8 Κεντρική πλατεία Ιλίου 7μμ
Ελλάδα – Τουρκία, ο εχθρός μας είναι εδώ
Ομιλήτρια: Ελπίδα Ζαραδούκα
• ΤΕΤΑΡΤΗ 17/8 Κεντρική πλατεία Ιλίου 7μμ
Ο Λένιν οδήγησε στον Στάλιν;
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 Κεντρική πλατεία Ιλίου 7μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 πλατεία Ηρώ 7μμ
Γυναίκες - η διαλεκτική της απελευθέρωσης
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
 
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 ΚΑΠΗ Σπλάντζιας 7.30μμ
Γυναίκες - η διαλεκτική της απελευθέρωσης
Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη
 
ΠΑΤΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ aberto, Ρήγα Φερραίου 48-50 (πλ. Όλγας) 7μμ
Ουκρανία, ιμπεριαλιστικός πόλεμος φθοράς
Ομιλητής: Δημήτρης Μπελιάς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 καφέ aberto, Ρήγα Φερραίου 48-50 (πλ. Όλγας) 7μμ
Λένιν: Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Θάνος Παυλόπουλος
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 4/8 πάρκο 626, 7.30μμ
Οδήγησε ο Λένιν στον Στάλιν;
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Ποέτα 8μμ
Αριστερή απάντηση στα αδιέξοδα της ΝΔ
Ομιλήτρια: Ιωάννα Κατλαμούση
• ΤΕΤΑΡΤΗ 10/8 καφέ Ποέτα 8μμ
Αλληλεγγύη στην Παλαιστίνη
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 24/8 καφέ Ποέτα 8μμ
Πόλεμος φθοράς - η ιμπεριαλιστική 
σύγκρουση ΝΑΤΟ-Ρωσίας στην Ουκρανία
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
 
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 3/8 καφέ Κονάκι 7μμ
Η Γαλλία μετά τις εκλογές
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΠΕΜΠΤΗ 4/8 καφέ Πέτρος 7.30μμ
Η πάλη για τη νέα δίκη - καταδίκη της Χ.Α.
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου