Δραστηριότητες
Μαρξιστικά φόρουμ

Γιατί χρειαζόμαστε τις μαρξιστικές ιδέες
και πώς οργανώνουμε τη συμμετοχή στο διήμερο

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
θέατρο Εθν. Αντίστασης 7.30μμ
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
Πολύκεντρο, Κουντουριώτου και Νεότητος 8μμ (fb.com/sekneouirakleiou)
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
πλατεία Αγ.Παρασκευής 7 μμ
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
7.30μμ, στέκι «Εκτός Σχεδίου», 
Νισύρου και Πάτμου μέσω messenger – πληρ. Fb.com/sekneasionias
Ομιλητής: Θάνος Τζινιέρης
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7  
γήπεδο μπασκετ Ιερού  Λόχου 3-5 (skype, πληροφορίες fb.com/sekmarousiou) 8μμ
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
καφέ Ζωή 7.30μμ 
Ομιλήτρια: Κατερίνα Αβραμίδου
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1/7 
στοά Σαρκά, Α’ κτίριο, Β’όρ, 8μμ
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7  
πλατεία Βουτιέ, Άνω Πετράλωνα, 7μμ
Ομιλητές: Μάνθος Ασλανίδης, Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
καφέ Ηλιόπετρα 
(στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτσης
 
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ – ΚΟΛΩΝΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
Tartufo Pizza, 
Πύλου 80, πλ. Αγ. Γεωργίου, 5μμ
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7
πλ. Αγ.Νικολάου 7μμ
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7  
πλ. Γκύζη 7μμ
Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7
πάρκο Βελβεντού 7.30μμ
Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7 καφέ ιντερνέτ 7μμ
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7 
καφέ Σαρδανάπαλος (πλ. Ανοιξη) 7μμ
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7
καφενείο πλατείας Σουρμενών 7.30μμ 
Ομιλητής: Αλέξανδρος Κοροβέσης
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7 
Γιουκάλι, πλ. Μεσολογγίου 7.30μμ
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 2/7 
θεατράκι πλατεία Χαλανδρίου 7μμ (fb.com/sekxalandri)
Ομιλήτρια:  Ρία Φρύσσα
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7  
πάρκο Ολυμπιονικών, Κισσάβου 11,  7μμ
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
 
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7 
Τριών Ιεραρχών και Ιωάννου Βλάχου 7μμ
Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/7
Δημαρχείο 6μμ
Παντελής Παναγιωτακόπουλος 
 

Άλλα μαρξιστικά φόρουμ

ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7  
δημαρχείο, αιθ. Ανταρσία στο Λιμάνι, 5ος ορ., 7μμ
Ένγκελς, ο «στρατηγός» της επαναστατικής θεωρίας και πράξης»
Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ1/7 
στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η επικίνδυνη πολιτική της Ελλάδας στη Μέση Ανατολή
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7 Πλ. Ηρώ 7.30μμ
Ένγκελς, ο «στρατηγός» της επαναστατικής θεωρίας και πράξης»
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7 πλ. Ρήγα Φεραίου 7.30μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο στην πάλη για το σοσιαλισμό;
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
 
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Ο «Τραμπ της Ινδίας» αντιμέτωπος με μαζική αντίσταση
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
καφέ Γιώτης 8μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
καφέ Ποέτα  8μμ
Ο «Τραμπ της Ινδίας» αντιμέτωπος με μαζική αντίσταση
Ομιλητής: Κώστας Σταματίου
 
ΒΟΛΟΣ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7 
πάρκο εκκλησίας Αναλήψεως 8μμ
Μια άλλη εκπαίδευση είναι αναγκαία και εφικτή
Ομιλήτρια: Εύη Τσιούνη
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
πάρκο ΚΑΠΑΨ  7μμ
Ο ρόλος της εργασίας στην εξανθρώπιση του πιθήκου
Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7
λόφος Στρέφη 7.30μμ
Ένγκελς, ο «στρατηγός» της επαναστατικής θεωρίας και πράξης»
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγγόπουλος
 
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/7 
καφέ Αλουστίνες, Ηρακλειδών 5, 7μμ
Ο «Τραμπ της Ινδίας» αντιμέτωπος με μαζική αντίσταση
Ομιλητής: Κύρος Κεϊχόπουλος
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 2/7 
πλατεία Μπλόκου Δουργουτίου 8μμ
Πώς νικάνε οι εξεγέρσεις;
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΠΕΜΠΤΗ 2/7
σύλλογος δασκάλων  7μμ
Ο «Τραμπ της Ινδίας» αντιμέτωπος με μαζική αντίσταση
Ομιλήτρια: Άννα Μαράκη
 
ΝΙΚΑΙΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 2/7
δημαρχείο Νίκαιας 7μμ
Τα διδάγματα της τραγωδίας του Άρη
Ομιλήτρια: Δήμητρα Μπαμπάκου
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/7
καφέ Κήπος 7μμ
Ένγκελς, ο «στρατηγός» της επαναστατικής θεωρίας και πράξης»
Ομιλήτρια: Βάσω Αλεξοπούλου