Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Λένιν, το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση των λαών
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 στέκι (Ρήγα φερραίου) 7μμ
Πώς οργανώνουμε την εκδήλωση για τα 100 χρόνια από την Οκτωβριανή Επανάσταση
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Πώς οργανώνουμε την εκδήλωση για τα 100 χρόνια από την Οκτωβριανή Επανάσταση
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 στοά Σαρκά, Α’ κτίριο, Β’ ορ., 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην ισλαμοφοβία
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 Θόλος 7μμ
Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Χήρα
ΞΑΝΘΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Captain (Παν. Τσαλδάρη 115) 7μμ
Οκτώβρης 1917 – το πανηγύρι των καταπιεσμένων
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Τρανς – Η επιλογή φύλου είναι δική τους
Ομιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
• ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Τρανς – Η επιλογή φύλου είναι δική τους
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/11 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Ο κρατικός καπιταλισμός στη Ρωσία
Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 κυλικείο πολιτιστικού κέντρου «Χρ.Τσακίρης» 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Άνεμος 7μμ
Οι εργάτες στην εξουσία - Οκτώβρης 1917
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Γιώτης 8.30μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Ποέτα 8μμ
Το δημοψήφισμα για ανεξάρτητο Κουρδιστάν και οι εξελίξεις
Ομιλητής: Ευκλείδης Μακρόγλου
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Κρόκος 7.30μμ
Πώς λειτουργούν τα σοβιέτ
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ «Η μικρή πλατεία» (Κολοκοτρώνη 45) 7μμ
Αλληλεγγύη στην Καταλονία – Η μάχη συνεχίζεται
Ομιλητής: Χρίστος Αργύρης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Τρανς – Η επιλογή φύλου είναι δική τους
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 7.30μμ
Οι εργάτες στην εξουσία – Οκτώβρης 1917
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Οι εργάτες στην εξουσία – Οκτώβρης 1917
Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 ιντερνέτ καφέ Αγ.Γλυκερίας 5, 7.30μμ
Το φθινόπωρο του ΣΥΡΙΖΑ
Ομιλητής: Ανδρέας Γρηγοράτος
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ - ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Κρίκος 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Πικάπ 7μμ
Ιστορία αγώνων για τη γυναικεία απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Τζέγκα 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Μήτσος Τσώλης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ 1968 (στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
Οι εργάτες στην εξουσία – Οκτώβρης 1917
Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Ντι Καπιτάνο 6.30μμ
Ιστορία αγώνων για τη γυναικεία απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Μαρία Ανδρέου
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 1/11 καφέ Pure 8μμ
Ιστορία αγώνων για τη γυναικεία απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 δημαρχείο 7μμ
Η μάχη ενάντια στην τρίτη αξιολόγηση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Βεσπάκι (Ζίννη 30) 8μμ
Τρανς – Η επιλογή φύλου είναι δική τους
Ομιλήτρια: Παναγιώτα Μασούρα
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ – ΚΟΛΩΝΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 πλατεία Αυδή 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Μήτσος Τσώλης
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Λα Ροζέ (πλ. Αγ. Νικολάου) 7μμ
Οι εργάτες στην εξουσία – Οκτώβρης 1917
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Αλντεμπαράν 8μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Αντέμ Χουσέϊνκο
ΚΑΜΑΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Ποέτα 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Καλαμαριά 7μμ
Τρανς – Η επιλογή φύλου είναι δική τους
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Κύτταρο 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Γιώργος Μποτσίδης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Πολύκεντρο νεολαίας 7μμ
Ολη η εξουσία στα σοβιέτ
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
• ΠΕΜΠΤΗ 2/11 Σύλλογος Δασκάλων 6μμ
Οι εργάτες στην εξουσία – Οκτώβρης 1917
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
• ΠΕΜΠΤΗ 9/11 Σύλλογος Δασκάλων 6μμ
Το δημοψήφισμα για ανεξάρτητο Κουρδιστάν και οι εξελίξεις
Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η πάλη ενάντια στο σεξισμό
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Industriel 8μμ
Πώς λειτουργούν τα σοβιέτ
Ομιλήτρια: Μαίρη Γουορντ
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 σαλόνι εστιών ΦΕΠΑ 8μμ
Η κρίση του Τραμπ δεν είναι μόνο δική του
Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου
ΜΑΡΟΥΣΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 2/11 μπασκετάκι εργατικών, Ιερού Λόχου 3-5, 7μμ
Τρανς – η επιλογή φύλου είναι δική τους
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 2/11 Στέκι Εκτός Σχεδίου 6.30μμ
Μπολσεβίκοι, το κόμμα της νίκης
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
• ΠΕΜΠΤΗ 9/11 Στέκι Εκτός Σχεδίου 6.30μμ
Το Πολυτεχνείο είναι εδώ!
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Big Mouth 8μμ
Che Guevara, 50 χρόνια από το θάνατό του
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
• ΠΕΜΠΤΗ 9/11 καφέ Big Mouth 8μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο για το σοσιαλισμό;
Ομιλητής: Αργύρης Σκούρτης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
• ΠΕΜΠΤΗ 2/11 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στην τρίτη αξιολόγηση
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
• ΠΕΜΠΤΗ 9/11 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Το Πολυτεχνείο είναι εδώ!
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ
ΠΕΜΠΤΗ 2/11 καφέ Τυφλόμυγα 7μμ
Λένιν, το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση των λαών
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/11 καφέ Σκαντζόχοιρος 8μμ
Λένιν, το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση των λαών
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/11 καφέ Σκαντζόχοιρος 8μμ
Το Πολυτεχνείο είναι εδώ!
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 8/11Cello Cafe 8μμ
Το Πολυτεχνείο είναι εδώ!
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 9/11 στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Το Πολυτεχνείο είναι εδώ!
Ομιλητής: Θάνος Βύνιας