Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΙΛΙΟΝ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/5 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Βενεζουέλα – χρειάζεται εργατική εναλλακτική
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/5 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Αναρχισμός – μια μαρξιστική κριτική
Ομιλητής: Θοδωρής Σπανέλης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Μεγάλου Αλεξάνδρου 59, 8μμ
Η συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ 18 γραμμάρια 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Κρίκος 7μμ
Το 1968 στις ΗΠΑ – το αντιπολεμικό κίνημα
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Πικαπ 7μμ
Η εργατική Πρωτομαγιά
Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ 1968
(στοά Βενιζέλου και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
Η εργατική Πρωτομαγιά
Ομιλήτρια: Θάλεια Γεωργοπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/5 καφέ 1968
(στοά Βενιζέλου και Αγ.Πάντων) 7.30μμ
Καπιταλισμός και περιβάλλον – καταστροφικές σχέσεις
Ομιλητής: Ανδρέας Αρταβάνης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Goody’s 8μμ
Καμιά συμμετοχή στις ιμπεριαλιστικές επιθέσεις – σταματήστε την κλιμάκωση των ανταγωνισμών με την Τουρκία
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Πολύκεντρο 8μμ
Ο Μάης του ‘36
Ομιλήτρια: Ντίνα Πετράκη
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Αλντεμπαράν 8μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγγόπουλος
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 γρ. ΕΛΜΕ (Γκράβα) 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Γιώτης 8.30μμ
Το 1968 στις ΗΠΑ
Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Ποέτα 8μμ
Από τον Πουλιόπουλο στον Ζαχαριάδη – ο σύντομος ελληνικός Μεσοπόλεμος
Ομιλητής: Κώστας Σταματίου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 κυλικείο πολιτιστικού
κέντρου «Χρ.Τσακίρης» 6μμ
Η αντίσταση στα εγκλήματα του Ισραήλ δεν είναι «αντισημιτισμός»
Κατερίνα Αβραμίδου
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5
στοά Σαρκά, Α’κτίριο, Β’ ορ., 7.30μμ
Ενας επαναστατικός οδηγός για τον Μαρξ
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Θόλος 7μμ
Πώς συνεχίζουμε τις μάχες κόντρα στα μνημόνια, το ρατσισμό και τον πόλεμο μετά την Πρωτομαγιά
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
ΞΑΝΘΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Βυζάντιο 7μμ
Ενας επαναστατικός οδηγός για τον Μαρξ
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΒΟΡΕΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Από τον Πουλιόπουλο στον Ζαχαριάδη – ο σύντομος ελληνικός Μεσοπόλεμος
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Δανακτσής
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Ντι Καπιτάνο 6.30μμ
200 χρόνια από τη γέννηση του Μαρξ
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 γραφεία Ανταρσία στα Χανιά, Μέγαρο Πάνθεον 7.30μμ
Το 1968 στις ΗΠΑ
Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Σύλλογος Ιμβρίων 8μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Η μικρή Πλατεία 7.30μμ
Η αντίσταση στα εγκλήματα του Ισραήλ δεν είναι «αντισημιτισμός»
Ομιλητής: Δάνος Πηνιάτογλου
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Σαρδανάπαλος 7.30μμ
Τι κόμμα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ;
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Wake & Bake (Μετρό Ελληνικού) 7μμ
Γυναίκες ενάντια στην καταπίεση – Από την ατομική αντίδραση στη συλλογική πάλη
Ομιλήτρια: Στέλλα Βρεττάκη
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 καφέ Άνω Πουρναρούσα 6.30μμ
Γυναίκες ενάντια στην καταπίεση – Από την ατομική αντίδραση στη συλλογική πάλη
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 εστίες ΦΕΠΑ 7.30μμ
Ο πόλεμος στη Συρία και η αντιπολεμική απάντηση
Ομιλητής: Αντέμ Χουσέϊνκο
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 Goody’s 7.30μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο για το σοσιαλισμό;
Ομιλήτρια: Μαρία Φώσκολου
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 στέκι Εκτός Σχεδίου 6.30μμ
Η αντίσταση στα εγκλήματα του Ισραήλ δεν είναι «αντισημιτισμός»
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Βαβέλ 8μμ
Καμιά συμμετοχή στις ιμπεριαλιστικές επιθέσεις – σταματήστε την κλιμάκωση των ανταγωνισμών με την Τουρκία
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ-ΜΕΝΙΔΙ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Θερσίτης (πλ. Αγ.Νικολάου) 7.30μμ
Ο ιμπεριαλισμός και ο πόλεμος στη Συρία
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Καλαμαριά 7.30μμ
Το 1968 στις ΗΠΑ
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΝΟΤΙΟΚΕΝΤΡΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Πολύκεντρο 7.30μμ
Ομοφυλοφιλία, σεξουαλικότητα και η πάλη για την απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Νικολέτα Ζαχαράκη
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 δημαρχείο 7μμ
200 χρόνια από τη γέννηση του Μαρξ
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Pure 8μμ
200 χρόνια από τη γέννηση του Μαρξ
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 Σύλλογος Δασκάλων 7μμ
Το 1968 στις ΗΠΑ
Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/5 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Από τον Πουλιόπουλο στον Ζαχαριάδη – ο σύντομος ελληνικός Μεσοπόλεμος
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Λα Ροζέ (πλ. Αγ.Νικολάου) 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Λούπα (Ερεχθείου 12) 8μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ –ΚΟΛΩΝΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 3/5 καφέ Τρίπορτο 7μμ
Η εργατική Πρωτομαγιά
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4/5 καφέ Σκαντζόχοιρος 8μμ
Καμιά συμμετοχή στις ιμπεριαλιστικές επιθέσεις – σταματήστε την κλιμάκωση των ανταγωνισμών με την Τουρκία
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 5/5 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Καμιά συμμετοχή στις ιμπεριαλιστικές επιθέσεις – σταματήστε την κλιμάκωση των ανταγωνισμών με την Τουρκία
Ομιλητής: Κώστας Τόδουλος