Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 θεατράκι απέναντι ΟΤΕ (μετρό Αγ.Αντώνιος) 7.30μμ
Όλοι στην πανεργατική 10 Ιούνη – Stop στον Χατζηδάκη – Απολύστε τον Μητσοτάκη
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πλατεία Ηρώ 7.30μμ
Όλοι στην πανεργατική 10 Ιούνη – Stop στον Χατζηδάκη – Απολύστε τον Μητσοτάκη
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 
κεντρική πλατεία Ιλίου 7.30μμ
Όλοι στη γενική απεργία 10 Ιούνη – Κάτω τα χέρια από τα συνδικάτα – Απολύστε τον Μητσοτάκη
Ομιλητές: Χρήστος Βαρβέρης, εργαζόμενος στις μεταφορές, Γρηγορία Τσιλίμη, συμβασιούχα καθαρίστρια ΕΦΚΑ
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6  πλατεία Ηρώων 8μμ
Αντίσταση στην παιδεία των startups
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 
πλ. Φελέκη Ελευθερούπολη 7μμ
Είναι ο Μπάιντεν ο νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Θάνος Τζινιέρης
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Σταθμός 8μμ 
100 χρόνια από το 3ο συνέδριο της Τρίτης Διεθνούς
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Πετράκη
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6, καφέ Σεβάχ 7.30μμ
Αντίσταση στην «παιδεία των startups»
Ομιλητής: Φίλιππος Κοντοδήμας
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 δημαρχείο 7.30μμ
Μπορούν τα social media να αντικαταστήσουν την επαναστατική εφημερίδα;
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πλατεία Χαλανδρίου 8μμ 
Η εργατική τάξη σήμερα – Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 
θεατράκι πλ. Καρύλλου, Polis park  7.30μμ
Γκράμσι και αντιφατική συνείδηση
Ομιλητής: Πάνος Κατσαχνιάς
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 Ούλαφ Πάλμε 1, Άλσος 8μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Εύα Αντωνακοπούλου
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πλ. Σουρμενών 8μμ
Μαζική απεργία, κόμμα, συνδικάτα
Ομιλητής: Στέλιος Γιαννούλης
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 δημαρχείο 7μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλήτρια: Πέγκυ Γαλάκου
 
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πολυχώρος Μάνος Λοΐζος, Θηβών 243 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Παρή Κοτσουδάκη
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7μμ
Τζο Μπάιντεν – ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλλου
 
ΠΑΤΡΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 Τριών Ναυάρχων και Ιωάννη Βλάχου 6.30μμ
Πανεργατική στις 10, απεργία στα νοσοκομεία στις 16!
Ομιλητής: Δημήτρης Μπελιάς
• ΤΕΤΑΡΤΗ 16/6 Τριών Ναυάρχων και Ιωάννη Βλάχου 6.30μμ
Μαρξισμός, οδηγός για την αριστερά του 21ου αιώνα
Ομιλητής: Χρήστος Τούρκας
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Ανεμώλια 8μμ
1821 – φιλελεύθερη ή κοινωνική επανάσταση;
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 16/6 καφέ Ανεμώλια 8μμ
Κίνημα ενάντια στην «Παιδεία των startups»
Ομιλήτρια: Κατερίνα Τσαλταμπάση
 
ΤΟΥΜΠΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Άνεμος 8μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού
 
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
 
ΞΑΝΘΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Φιλοίστρο 6μμ
Κάτω τα χέρια απ’ το οκτάωρο και τα συνδικάτα – Να μην περάσει το ν/σ του Χατζηδάκη
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πλατεία Πανόρμου 7μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Αντώνης Φώσκολος
 
ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Ενωδία 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 θεατράκι Φωκίωνος 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Off the chain 7.30μμ
Τζο Μπάιντεν – ένας νέος Ρούζβελτ;
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγκόπουλος
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
Όλοι στην πανεργατική 10 Ιούνη – Stop στον Χατζηδάκη – Απολύστε τον Μητσοτάκη
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 πάρκο Βουτιέ 7μμ
Και σήμερα και αύριο και όσο χρειαστεί απεργούμε - Κάτω τα χέρια από την Επιθεώρηση εργασίας
Ομιλητές: Αντώνης Σκαρπέλης, Μάνθος Ασλανίδης
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 καφέ Ηλιόπετρα, Θησέως 99, 6.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
 
ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ – ΚΟΥΚΑΚΙ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 καφέ Θύμιος, πλατεία Δουργουτίου 8μμ
Ο ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
Ομιλητής: Κοσμάς Ραυτόπουλος
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 Forza café 7.30μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλητής: Σάνφο Μοχαμαντί
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6, 7.30μμ, fb: ΣΕΚ Αιγάλεω
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 καφέ Σαρδανάπαλος, πλ. Άνοιξη 7μμ
Δικαιοσύνη για τον Ζακ! Είναι δικός μας αγώνας
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
 
ΒΥΡΩΝΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 άλσος Παγκρατίου 7.30μμ
Να σώσουμε το περιβάλλον από τα αρπακτικά του κέρδους
Ομιλήτριες: Ήλια Ιατρού, Κατερίνα Σεβαστάκη
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 καφέ Πέτρος 8μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 καφέ Γιώτης 8.30μμ
Η περίπτωση της Τουρκίας: Τι να κάνουμε;
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 Πάρκο Αγ. Μηνά 7.30μμ
Η επιστροφή του συνδικαλισμού
Ομιλήτρια: Αγγέλα Χαραλαμπάκη
 
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 
πάρκο Ειρήνης και Φιλίας 7μμ
Οι φυλακές προσφύγων δολοφονούν
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 Θόλος 8.15μμ
Η περίπτωση της Τουρκίας: Τι να κάνουμε;
Ομιλήτρια: Τζένυ Δεμιρτζίδου

Στις σχολές

ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/6 
αίθουσα της ΑΡΠΗ 7.30μμ
Κίνημα ενάντια στην «Παιδεία των startups»
Ομιλητής: Πάνος Γκαργκάνας
 
ΠΑΔΑ
ΤΡΙΤΗ 15/6 
αίθριο κεντρικού διαδρόμου 3μμ
Μαρξισμός, οδηγός για την αριστερά του 21ου αιώνα
Ομιλητές: Νίκος Στραβελάκης, οικονομολόγος ΕΚΠΑ, Λέανδρος Μπόλαρης, Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο