Εργατικό κίνημα
Εκδηλώσεις για την Απεργία στις 8 Μάρτη

Στους εργατικούς χώρους

ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ του ΚΡΑΤΟΥΣ (κτίριο ΥΠΑΝ)
ΠΕΜΠΤΗ 22/2 αίθ. 615 (6ος ορ.) 12μ
Ομιλήτριες: Θάλεια Καπλάνογλου συνδικαλίστρια ΓΛΚ, Τιάνα Ανδρέου συνδικαλίστρια ΟΣΥΟ
 
ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ
ΔΕΥΤΕΡΑ 26/2 κτίριο 13 2.30μμ
Ομιλήτριες: Θάλεια Γεωργακοπούλου δικαστική υπάλληλος, Έλλη Πανταζοπούλου Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΔΡΟΜΟΚΑΪΤΕΙΟ
Οργανώνεται από το Σωματείο 
ΤΡΙΤΗ 27/2 Αμφιθέατρο 12μ
Ομιλήτριες: Μέλη του Σωματείου, Αργυρή Ερωτοκρίτου ΓΣ ΟΕΝΓΕ, Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΑΓΙΟΣ ΣΑΒΒΑΣ
Οργανώνεται από το Σωματείο 
ΤΡΙΤΗ 27/2 Αμφιθέατρο 12μ
Ομιλήτριες: Ειρήνη Γεωργοπούλου συμβασιούχος καθαρίστρια Άγιος Σάββας, Μαρία Στύλλου συγγραφέας βιβλίου «Η πάλη για την απελευθέρωση των γυναικών»
 
ΑΤΤΙΚΟΝ
ΤΡΙΤΗ 27/2 Αμφ. Αρεταίος 12μ
Ομιλήτριες: Ιωάννα Κοτελίδα συμβασιούχος 4000 ΟΑΕΔ, Θένια Ασλανίδη γιατρός, Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΑΚΡΟΠΟΛΗ
ΤΡΙΤΗ 27/2 11.30πμ
Ομιλήτριες: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου εργαζόμενη στο Υπ. Πο., Νίκη Αργύρη Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 
Οργανώνεται από το Σωματείο Εργαζομένων
ΠΕΜΠΤΗ 29/2 Αμφιθέατρο 1μμ
Ομιλήτριες: Μαρία Ζησιμάτου πρόεδρος Σωματείου Εργαζόμενων Έλενα Βενιζέλου, Μαρία Στύλλου συγγραφέας βιβλίου «Η πάλη για την απελευθέρωση των γυναικών»
 
ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 29/2 Παλιό Κυλικείο (έναντι τραπεζαρίας) 1μμ
Ομιλήτριες: Αργυρή Ερωτοκρίτου ΓΣ ΟΕΝΓΕ, Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 29/2 στο αίθριο 11πμ
Ομιλήτριες: Σταυρούλα Ψυχογιοπούλου εργαζόμενη ΥΠ. ΠΟ., Νίκη Αργύρη Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΓΚΑΡΑΖ Δ. ΑΘΗΝΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3 11πμ
Ομιλήτριες: Μαρία Αμπελιώτη εργαζόμενη Δήμου Αθήνας, Λίλιαν Μπουρίτη Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3,  αίθουσα ΟΤΟΕ (Βησσαρίωνος 9), 11πμ
Ομιλήτριες: Ιωάννα Παυλοπούλου συνταξιούχος τραπεζοϋπάλληλος, Έλλη Πανταζοπούλου Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΣΕΠΕ ΑΓΗΣΙΛΑΟΥ
Οργανώνεται από το Σωματείο Εργαζομένων
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3, Αμφιθέατρο, 12 μεσ
Ομιλήτριες: Αργυρή Ερωτοκρίτου ΓΣ ΟΕΝΓΕ, Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη, Σταυρούλα Παπαδημητρίου πρόεδρος Συλλόγου, μέλος ΕΕ ΑΔΕΔΥ
 
ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
Δευτέρα 4/3 Αμφιθέατρο 2μμ
Ομιλήτριες: Μαντώ Καλογεράκη γιατρός, Αργυρή Ερωτοκρίτου ΓΣ ΟΕΝΓΕ Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ
Τρίτη 5/3, αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου 12μες. 
Ομιλήτρια: Θωίδου Κατερίνα Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΨΝΑ ΔΑΦΝΙ
Τετάρτη 6/3 Αμφιθέατρο 2μμ
Ομιλήτριες: Μαρία Πολυχρονάκη ειδικευόμενη ψυχίατρος, Λίλιαν Μπουρίτη ψυχολόγος, Κίνηση Απεργιακή 8 Μάρτη

Στις γειτονιές 

ΝΙΚΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2 δημαρχείο Νίκαιας 7μμ
Ομιλήτριες: Θάλεια Καπλάνογλου συνδικαλίστρια Υπ. Οικ., Κατερίνα Κανάκη, μέλος Σωματείου ΠΕΙΦΑΣΥΝ, Ελένη Τσαγανού συμβασιούχος βρεφονηπιοκόμος 9ος παιδικός σταθμός Ρέντη, Κατερίνα Θωίδου δημοτική σύμβουλος Νίκαιας-Ρέντη
 
ΙΛΙΟΝ-ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα Μερκούρη 7μμ
Ομιλήτριες: Ειρήνη Γεωργοπούλου, συμβασιούχος καθαρίστρια Άγιος Σάββας, Ρούλα Νταρζάνου επικουρική covid νοσ. Αττικό, Λίλιαν Μπουρίτη ψυχολόγος, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2 καφέ Βραζιλιάνα 6.30μμ
Ομιλήτριες: Κωνσταντίνα Κακούρου μέλος ΔΣ Ε’ ΕΛΜΕ, Νατάσα Μπραέσα κοινωνική ανθρωπολόγος, μέλος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 9ου Λυκείου Πετραλώνων, Μαρία Φωτεινού ψυχολόγος, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 22/2 Πολυχώρος Show What 6.30μμ
Ομιλήτριες: Μαρία Χαρχαρίδου ΔΣ Σωματείου ΓΝΑ Γεννηματάς, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη, και εργαζόμενη από νοσ. Παίδων Αγλαϊα Κυριακού
 
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΡΙΤΗ 27/2 καφετέρια Άλσους Κιντή 7μμ
Ομιλήτριες: Αναστασία Πουλουτίδου ΔΣ ΣΕΠΕ Θουκυδίδης, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη, Βιβή Λυγερού φοιτήτρια Παντείου, Χρύσα Δουζένη συντονίστρια της Πρωτοβουλίας «Είμαι Εδώ» Ηλιούπολης, Πηνελόπη Τρομπέτα κατάληψη ΦΛΣ
 
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΡΙΤΗ 27/2 ΕΔΟΘ 7μμ
Ομιλήτριες: Δήμητρα Κομνιανού ΔΣ Συλλόγου Εργαζόμενων ΟΣΕΘ, Τζένη Δεμιρτζίδου μεταπτυχιακή φοιτήτρια
 
ΚΥΨΕΛΗ-ΠΑΤΗΣΙΑ-ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 28/2 Λόφος art project (Βελβενδού 39) 7μμ
Ομιλήτριες: Άννα Καρλαύτη, πρόεδρος ΣΕΠΕ Αθηνά, Βασιλική Κανέλλου συμβασιούχος ΟΑΕΔ νοσ. Γεννηματάς, Φύλλια Πολίτη δημοσιογράφος, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΡΕΝΤΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 28/2 Καφέ Classic 7μμ
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 29/2 Δημαρχείο Καλλιθέας 7μμ
Ομιλήτριες: Ελευθερία Λεβάκου εργαζόμενη ΚΕΘΕΑ, Αργυρή Ερωτοκρίτου ΓΣ ΟΕΝΓΕ, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ-ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 29/2 καφέ Μύρτιλο (πάρκο ΚΑΠΑΨ) 7μμ
Ομιλήτριες: Σοφία Μαναγλιώτου αντιπρόεδρος Β’ ΕΛΜΕ Αθήνας, Εύα Ηλιάδη καθηγήτρια, Δ’ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής, και αγωνίστρια ΣΟΧ από το νοσ. Άγιος Σάββας
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 
ΠΕΜΠΤΗ 29/2 δημαρχείο 7.30μμ
Ομιλήτριες: Χριστίνα Κυριαζή Σύλλογος Εργαζομένων Δήμου Αγίας Παρασκευής, Σοφία Τζήμα Σύλλογος Εργαζομένων νοσ. "Έλενα Βενιζέλου", Μυρτώ Μαργέλη Σύλλογος Εργαζομένων στην Έρευνα και Τεχνολογία, Μαρία Στύλλου συγγραφέας βιβλίου «Η πάλη για την απελευθέρωση των γυναικών»
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3 Βίλλα Στέλλα 7.30μμ
Ομιλήτριες: Μαρίζα Χριστοφίδου πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων Δήμου Ηρακλείου Αττικής, Ελένη Μαριόλη εκπρόσωπος εργαζομένων ΓΓΑ στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων Υπουργείου Πολιτισμού, Μαρία Ντάσιου γιατρός ΙΚΑ Ν. Ιωνίας, Ζαννέτα Λυσικάτου, ΓΣ ΠΟΕΔΗΝ, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη
 
ΧΑΝΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/3  Πολυχώρος Λεκτόριο (Μίνωος 31) 6μμ
Ομιλήτριες: Ντίνα Κληρονόμου μέλος ΔΣ ΣΕΠΕ Χανίων, Άννα Μαματσή ιδιωτ. υπάλληλος, Κίνηση για Απεργιακή 8 Μάρτη