Μαρξιστικά Φόρουμ

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

- ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλλότι 17) 7.30μμ

Η Ρώσικη Επανάσταση

Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη

- ΤΕΤΑΡΤΗ 20/11 στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλλότι 17) 7.30μμ

Χιλή ’73, η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου

Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Σπιρτόκουτο 7μμ

Μισθός, τιμή, κέρδος

Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ

ΕΞΑΡΧΕΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Κούνια (Θεμιστοκλέους 43) 7μμ

Χιλή ’73, η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου

Ομιλήτρια: Κατερίνα Κανελλοπούλου

ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ

Η Ρώσικη Επανάσταση

Ομιλητής: Γιάννης Μπέκος

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7.30μμ

Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στον Σαμαρά

Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης

ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Anthropology 7μμ

Το Πολυτεχνείο είναι εδώ

Ομιλήτρια: Νεφέλη Πετρούτσου

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Πώς μπορούν να νικάνε οι απεργίες;

Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής

ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Quiz 7μμ

Επανάσταση και αντεπανάσταση στην Ελλάδα – ο εμφύλιος πόλεμος 1946-1949

Ομιλητής: Λάζαρος Χαραλαμπίδης

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ

Επανάσταση και αντεπανάσταση στην Ελλάδα – ο εμφύλιος πόλεμος 1946-1949

Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Στέκι 8μμ

Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;

Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Mundo 7μμ

Το Πολυτεχνείο είναι εδώ

Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Λουξίν 7μμ

Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή - Απολυτήριο στον Σαμαρά

Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Αντί 7μμ

Το Πολυτεχνείο είναι εδώ

Ομιλήτρια: Μαρία Μπολοβίνα

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ

Επανάσταση και εργατική εξουσία

Ομιλητής: Γιάννης Σταθόπουλος

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Στέκι 7.30μμ

Παρίσι 1871, η εργατική «έφοδος στον ουρανό»

Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Μαγαζί 7.30μμ

40 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλητής: Ιάσωνας Κατριμουστάκης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ

40 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Μαρία Ωρολογά

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ ορ. 7μμ

Πολυτεχνείο: πόσο διαφορετική θα μπορούσε να είναι η εξέλιξη;

Ομιλητής: Άρης Παναγιωτίδης

ΛΑΡΙΣΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7μμ

Ο δρόμος του Νοέμβρη επαναστατικός

Ομιλήτρια: Δήμητρα Καλαντζή

ΒΟΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Θόλος 7μμ

Από τον ψυχρό πόλεμο στα σφαγεία της «Νέας Τάξης»

Ομιλητής: Μιχάλης Τσίρος

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 το στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 7.30μμ

1917, η επανάσταση των σοβιέτ

Ομιλήτρια: Γεωργία Μακρή

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Έχουμε και Λέμε 7μμ

Τα όρια της αστικής δημοκρατίας

Ομιλήτρια: Σύλβια Κατρινάκη

ΡΕΘΥΜΝΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Στέκι Πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου και ο επαναστατικός δρόμος

Ομιλητής: Ζήσης Καλλιμάνης

ΚΑΜΑΡΑ

- ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 ΕΔΟΘ (5ος ορ.) 7μμ

Βία και κοινωνικά κινήματα

Ομιλητής: Στέφανος Μπελάγιας

- ΤΕΤΑΡΤΗ 20/11 ΕΔΟΘ (5ος ορ.) 7μμ

Φεμινισμός και αριστερά

Ομιλήτρια: Μαρία Τσίρμπα

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 Στέκι Νεολαίας 7μμ

Το επαναστατικό κόμμα στον 21ο αιώνα

Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας

ΧΑΡΙΛΑΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Γιώτης 8μμ

Από πού βγαίνει το κέρδος

Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας

ΤΟΥΜΠΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 καφέ Άνεμος 6μμ

Χιλή, η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου

Ομιλήτρια: Δήμητρα Κομνιανού

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/11 πλατεία 7.30μμ

Το Πολυτεχνείο είναι εδώ

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 εστιατόριο ΕΡΤ 7.30μμ

Πώς οργανώνουμε την εργατική αντίσταση από τα κάτω;

Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου

ΝΙΚΑΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ

40 χρόνια Πολυτεχνείο

Ομιλητής: Γιώργος Χρυσαφίδης

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 δημαρχείο 7.30μμ

Κρατικός καπιταλισμός και σοσιαλισμός από τα κάτω

Ομιλητής: Μάριος Θωμαΐδης

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

- ΠΕΜΠΤΗ 14/11 Goody’s 8μμ

Το ενιαίο μέτωπο

Ομιλητής: Μανώλης Σπαθής

- ΠΕΜΠΤΗ 21/11 Goody’s 8μμ

Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;

Ομιλητής: Δημήτρης Στριγγλός

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 Στέκι 6μμ

Παρίσι 1871, η εργατική «έφοδος στον ουρανό»

Ομιλήτρια: Μαρία Γεωργάκη

ΚΥΨΕΛΗ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ

Παρίσι 1871, η εργατική «έφοδος στον ουρανό»

Ομιλήτρια: Χαρίκλεια Πετράκη

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 κυλικείο δημαρχείου 7μμ

Πολυτεχνείο και επαναστατική αριστερά

Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση

Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου

- ΠΕΜΠΤΗ 21/11 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Η κοινωνία αλλάζει με επαναστάσεις

Ομιλητής: Γιώργος Μποτσίδης

- ΠΕΜΠΤΗ 28/11 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο για το σοσιαλισμό;

Ομιλητής: Μάκης Δραγάνης

- ΠΕΜΠΤΗ 5/12 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Αντεπίθεση, η αμερικάνικη εργατική τάξη την δεκαετία του ‘30

Ομιλητής: Βαγγέλης Καραθάνος

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 14/11 γραφεία Γ’ ΕΛΜΕ 7.30μμ

Όχι στη δίωξη της Εργατικής Αλληλεγγύης – Τσακίστε τους φασίστες

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 20/11 Σύλλογος Δασκάλων 8μμ

Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στο Σαμαρά

ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 20/11 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στο Σαμαρά

Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης

ΠΑΤΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 20/11 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στο Σαμαρά

Ομιλήτρια: Ρένια Στρατοπούλου