ΡΕΘΥΜΝΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Ζήσης Καλλιμάνης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Πάργα 7μμ
95 χρόνια από τη δολοφονία της Ρόζας Λούξεμπουργκ – Mεταρρύθμιση ή επανάσταση;
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Στέκι 7μμ
Αντίσταση στην ελληνική προεδρία
Ομιλητής: Οδυσσέας Κατσούλης
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Ερνέστο 6μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλλότι 17) 7.30μμ
Αντίσταση στην προεδρία που θέλει να μας κάνει το «βίο αβίωτο»
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
- ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1 Στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλλότι 17) 7.30μμ
Η Αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 γραφεία Γ’ ΕΛΜΕ (Γκράβα) 7.30μμ
Αντίσταση στην προεδρία που θέλει να μας κάνει το «βίο αβίωτο»
Ομιλητής: Θανάσης Καμπαγιάννης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 7μμ
Αντίσταση στην προεδρία που θέλει να μας κάνει το «βίο αβίωτο»
Ομιλήτρια: Ελένη Μπούμπουρα
ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ «4 εποχές» (Αγ. Ελευθέριος) 7μμ
Η Ευρώπη-φρούριο
Ομιλητής: Αντρέας Νιτσάϊ
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Κούνια 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Κώστας Βλασσόπουλος
ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Σπιρτόκουτο 7μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Στέκι 7.30μμ
Π. Πουλιόπουλος: Δημοκρατική ή σοσιαλιστική επανάσταση;
Ομιλητής: Ηλίας Ασημακόπουλος
ΙΛΙΟΝ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η ευρωπαϊκή «Μαύρη Διεθνής»
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
- ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Τριώτα (Μετρό Αγ.Αντώνης) 8μμ
Το επαναστατικό κόμμα στον 21ο αιώνα
Ομιλητής: Χρόνης Λουκμίδης
- ΤΕΤΑΡΤΗ 5/2 καφέ Τριώτα (Μετρό Αγ.Αντώνης) 8μμ
Ενάντια στην Ευρώπη-φρούριο
Ομιλήτρια: Μαρία Ωρολόγα
- ΤΕΤΑΡΤΗ 12/2 καφέ Τριώτα (Μετρό Αγ.Αντώνης) 8μμ
Η Ρόζα Λούξεμπουργκ και η Γερμανική Επανάσταση
Ομιλητής: Αλέξης Κούρτης
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Μαγαζί 8μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Ιάσωνας Καστριμουστάκης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 8μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7.30μμ
Αντίσταση στην προεδρία – η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Η ευρωπαϊκη «Μαύρη Διεθνής»
Ομιλήτρια: Χουάνα Σταυριανού
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Σέλτερ 7μμ
Αντίσταση στην προεδρία που θέλει να μας κάνει το «βίο αβίωτο»
Ομιλητής: Κυριάκος Μπάνος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Quiz 7μμ
Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;
Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιόρου
ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ «1968» (Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
Η ευρωπαϊκή «Μαύρη Διεθνής»
Ομιλητής: Πάνος Μπεχλιβάνος
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Μούντο 7μμ
1934, η στροφή προς τα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλήτρια: Δήμητρα Μπαμπάκου
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 κυλικείο Δημαρχείου 6.30μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΒΟΛΟΣ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Θόλος (πανεπιστήμιο), αίθουσα Μ, 7μμ
Δημοκρατία, δικτατορία και φασισμός
Ομιλήτρια: Αριάδνη Καλοκύρη
- ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1 Θόλος (πανεπιστήμιο), αίθουσα Μ, 7μμ
Η συμβολή του Τόνυ Κλιφ
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
- ΤΕΤΑΡΤΗ 5/2 Θόλος (πανεπιστήμιο), αίθουσα Μ, 7μμ
Η Ε.Ε. και η αριστερά
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ όρ. 6μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Γιούλη Καραγιαννάκου
ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Εργατικό Κέντρο 6.30μμ
Η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Γιώτης 7.30μμ
1934: Η στροφή προς τα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλήτρια: Μαρία Ριζοπούλου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Στέκι Νεολαίας 7μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου
- ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1 Στέκι Νεολαίας 7μμ
Η απάντηση στα σκάνδαλα
Ομιλήτρια: Χριστίνα Βεζιράκη
ΤΟΥΜΠΑ
- ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Άνεμος 6μμ
Η πρόκληση των Ευρωεκλογών
Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής
- ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1 καφέ Άνεμος 6μμ
Τα προβλήματα της καθημερινής ζωής
Ομιλητής: Γιάννης Στάθης
ΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
1934: Η στροφή προς τα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλητής: Γιάννης Θάνος
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
1934: Η στροφή προς τα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλήτρια: Μαργαρίτα Παπαμηνά
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 στο στέκι της πλατείας (Αγ.Μηνάς) 7.30μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητές: Γιάννης Βασιλάκης, Πέτρος Μπίγκος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/1 καφέ Έχουμε και Λέμε 7.30μμ
Η Ευρώπη-φρούριο
Ομιλητής: Δημήτρης Λυγίζος
ΠΑΤΡΑ
- ΠΕΜΠΤΗ 23/1 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Ράνια Κούτσικου
- ΤΕΤΑΡΤΗ 29/1 Εργατικό Κέντρο 7μμ
1934: Η στροφή προς τα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ El Viaje 6.30μμ
Η αριστερά και η Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Ρίτα Τσιάτσιου
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ Γαρδένια 7.30μμ
Φάκελος Χρυσή Αυγή
Ομιλήτρια: Χαρίτα Μήνη
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 στέκι 6μμ
1934: Η στροφή στα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλητής: Γιάννης Πετρόπουλος
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ Art Gallery 7.30μμ
Η Ισπανία του ‘36
Ομιλητής: Τάσος Παπαδιώτης
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ Κοσμικόν 7μμ
Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο
Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός
ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ Λα Ροζέ (πλατεία Αγ. Νικολάου) 7μμ
Χιλή ’73, η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Ιάκωβος Παντελάκης
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ Αντί 7μμ
Αντίσταση στην ελληνική προεδρία στην Ε.Ε.
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΞΑΝΘΗ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 καφέ Βυζάντιο 8μμ
Η ελληνική προεδρία στην Ευρώπη φρούριο
Ομιλητής: Παντελής Αποστολίδης
ΠΑΛΛΗΝΗ – ΓΕΡΑΚΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1 Goody’s Μαραθώνος 6μμ
Αντίσταση στην ελληνική προεδρία στην Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΦΛΩΡΙΝΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1 κοινωνικός χώρος Εξ’ αρχής 8μμ
Η Ευρώπη ρατσιστικό φρούριο
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
Στις σχολές
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 αίθουσα Α1, 2μμ
Η ευρωπαϊκή «Μαύρη Διεθνής»
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΦΜΣ
ΠΕΜΠΤΗ 23/1 αίθουσα Γ μαθηματικό, 2μμ
1934, η στροφή προς τα Λαϊκά Μέτωπα
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Κοντογιάννης
NOMIKH
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1 αιθ.1, 3μμ
Αναρχισμός, μια μαρξιστική κριτική
Ομιλητής: Παναγιώτης Τσαμουργκέλης
ΦΛΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1 αίθριο 2μμ
Ο Λένιν και η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1 κυλικείο 11πμ
Αναρχισμός, μια μαρξιστική κριτική
Ομιλητής: Μαρίνος Πάτζης
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/2 κυλικείο 11.30πμ
Η πάλη ενάντια στο ρατσισμό
Ομιλητής: Αλέξης Κοτσίνας
Φόρουμ μαθητών Anticapitalista
Πώς οργανώνουμε τις 22 Μάρτη
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 1/2 Σύλλογος Ιμβρίων (Ελ. Βενιζέλου 60) 5μμ
Ομιλητής: Ρέντον Κανάνα
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 1/2 καφέ Τριώτα (Μετρό Αγ. Αντώνης) 5μμ
Ομιλητής: Χρόνης Λουκμίδης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΚΥΡΙΑΚΗ 2/2 καφέ Άνω Πουρναρούσα 6μμ
Ομιλήτρια: Νεφέλη Πετρούτσου
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΚΥΡΙΑΚΗ 2/2 Στέκι (Αβέρωφ 7Α) 6μμ
Ομιλητής: Νίκος Βασιλειάδης
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 2/2 καφέ Mundo (Υψηλάντου 181) 6μμ
Ομιλητής: Λούκας Χμιελέβσκι