Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
Μεγάλου Αλεξάνδρου 59, 8μμ
Brexit, καρπός της κρίσης 
της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Ομιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Να καταργήσουμε τη συμφωνία της ντροπής
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΚΕΝΤΡΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6, στέκι Αριστερής Κίνησης
Ισπανία 1936
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΓ. ΙΕΡΟΘΕΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
καφέ Mr. Coffeee (Σισσύφου 4) 6μμ
Μάης 1936 -  
Η εργατική έκρηξη
Ομιλήτρια: Μαρία Ωρολόγα
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Ένας χρόνος από το ΟΧΙ 
Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
Στέκι Ρήξης και Ανατροπής 8μμ
Ένας χρόνος από το ΟΧΙ 
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6  
δημαρχείο Αγ. Παρασκευής 7.30μμ
Ένας χρόνος από το ΟΧΙ 
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
καφέ Big Mouth (Γυφτοπούλου 8) 8μμ
Ελλάδα, Γαλλία, Βρετανία, 
ίδιες επιθέσεις, κοινοί αγώνες
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Λα Ροζέ 7.30μμ
Πόζναν 1956
Ομιλητής: Θοδωρής Μπολοβόντας
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
Η κληρονομιά του ευρωκομμουνισμού
Ομιλητής: Γιάννης Μακαρώνας
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ White Rabbit 8μμ
Η πικρή εμπειρία της Λατινικής Αμερικής
Ομιλητής: Λευτέρης Μπάνος
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 8μμ
Η δίκη της Χρυσής Αυγής
Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη
 
ΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Σαμπίρ 7μμ
Η κληρονομιά του ευρωκομμουνισμού
Ομιλητής: Κυριάκος Μπάνος
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Νότος 7.30μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Κοκορίκο 7μμ
Μαρξισμός, θεωρία και πράξη
Ομιλητής: Τόλης Μαριγούδης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 6/7 καφέ Κοκορίκο 7μμ
Λογοτεχνία και επανάσταση
Ομιλήτρια: Λάρα Ουνούκ
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Καλαμαριά 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
Ομιλήτρια: Γεωργία Στεφανίδου
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Γιώτης 8μμ
Εργάτες ενωμένοι – και στην Κύπρο;
Ομιλητής: Σάββας Κκονέ
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 κοινωνικός χώρος (Κολοκοτρώνη 32Α) 7μμ
Ο Μάης του 1968
Ομιλήτρια: Μήτσι Μπαμπάκου
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Η κληρονομιά του ευρωκομμουνισμού
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
 
ΒΟΛΟΣ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 Θόλος 7μμ
Ο ιστορικός υλισμός
Ομιλήτρια: Αναστασία Παμπουροπούλου
• ΤΕΤΑΡΤΗ 6/7 Θόλος 7μμ
Brexit, η μεγαλύτερη κρίση της Ε.Ε.
Ομιλητής: Μάνος Voador
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6, στοά Σάρκα (Α’ ορ., Β’ κτίριο) 7μμ
Η κρίση στην Ε.Ε.
Ομιλήτρια: Γιούλη Καραγιαννάκου
 
ΧΑΝΙΑ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 
Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
Η πικρή εμπειρία της Λατινικής Αμερικής
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΒΟΡΕΙΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6 καφέ Εμιγκρέ 7μμ
Μάης 1936 – Από την κρίση στην εξέγερση
Ομιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΝΟΤΙΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Εμιγκρέ 6μμ
Η κληρονομιά του ευρωκομμουνισμού
Ομιλητής: Πάνος Λουκίσας
 
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Brexit, η μεγαλύτερη κρίση 
της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
 
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 δημαρχείο 7.30μμ
Η δίκη της Χρυσής Αυγής
Ομιλήτρια: Αναστασία Παπαδάκη
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Κύτταρο 7.30μμ
Brexit, η μεγαλύτερη κρίση 
της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Ομιλητής: Γιώργος Μποτσίδης
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 
στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 7μμ
Ένας χρόνος μετά το ΟΧΙ
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
• ΠΕΜΠΤΗ 30/6 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Μαρξισμός και θρησκεία
Ομιλήτρια: Χρυσούλα Πλιάτσικα
• ΠΕΜΠΤΗ 7/7 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ
Αντίσταση, η επανάσταση που χάθηκε
Ομιλητής: Παναγιώτης Πλιάτσικας
 
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Υγεινό 7μμ
Η πικρή εμπειρία 
της Λατινικής Αμερικής
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Sweet Home (Ούλοφ Πάλμε) 7μμ
Μάης 1936 – 
Από την κρίση στην εξέγερση
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Σερπάνου
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 30/6 
καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Κράτος και επανάσταση
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
• ΠΕΜΠΤΗ 7/7 
καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Απελευθέρωση των γυναικών 
και αντικαπιταλιστική ανατροπή
Ομιλήτρια: Βασιλική Θωμοπούλου
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Quiz 7μμ
Μπορούμε να σπάσουμε τον φαύλο κύκλο των μνημονίων
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Όαση 7μμ
Η κρίση στα Βαλκάνια, το Μακεδονικό και η εργατική τάξη
Ομιλητής: Λάκης Κουτσίλας
 
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 καφέ Μαγαζί 6μμ
Η κληρονομιά του ευρωκομμουνισμού
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 
στέκι (Ρήγα Φερραίου) 7μμ
Τάξη και ταξική συνείδηση
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/6 
καφέ 1968 (Θησέως & Αγ.Πάντων) 7μμ
Το ΟΧΙ της εργατικής τάξης είναι εδώ και θα νικήσει
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/7
 ΠΡΟΚΑΤ (Πανεπιστήμιο) 8μμ
Brexit, η μεγαλύτερη κρίση της Ε.Ε.
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ