Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Σκαντζόχοιρος 8μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
 
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Σταθμός 8μμ
Ιταλία 1969
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΚΕΝΤΡΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Υπάρχει ιστορικός νεκροθάφτης σήμερα;
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 Μεγάλου Αλεξάνδρου 8μμ
Το κίνημα ενάντια στις εξορύξεις
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος 
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 Στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί 
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 στέκι (Ρήγα Φερραίου) 7.30μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλήτρια: Μαρία Αμπελιώτη
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10στοά Σαρκά, Α’ κτίριο, Β’ ορ., 6μμ
Η διεθνής συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλήτρια: Αρετή Κανέλου
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Στοπ στο κυνήγι των προσφύγων – Στη φυλακή οι νεοναζί 
Ομιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη
 
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 Θόλος 1μμ
Σεξισμός και γυναικεία καταπίεση
Ομιλητής: Γιάννης Σουμπάσης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Πέτρος 7μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Γιώτης 8.30μμ
75 χρόνια από την Απελευθέρωση
Ομιλητής: Νίκος Κοκκίνης
 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Ποέτα 8μμ
Η διεθνής συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλήτρια: Μαρία Τσίρμπα
 
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Κομπόης 7μμ
Ταυτότητες και κοινωνικές τάξεις
Ομιλήτρια: Αναστασία Παναγιώτου
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 δημαρχείο 7μμ
Ταυτότητες και κοινωνικές τάξεις
Ομιλητής: Έλις Μουτσέλι
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ 
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 Άνω Πουρναρούσα 7.30μμ
Με έμπνευση από τις 12 Οκτώβρη ξεσηκωνόμαστε για τις 31/10 – απολογία του Μιχαλολιάκου
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Κρίκος 7μμ
Απεργία στην υγεία – Η μάχη ενάντια στη Ν.Δ. κλιμακώνεται
Ομιλητές: Αργυρή Ερωτοκρίτου, Γιώργος Φαράντος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 23/10 καφέ Κρίκος 7μμ
Κάτω τα χέρια από τους Κούρδους της Συρίας
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 30/10 καφέ Κρίκος 7μμ
Η απελευθέρωση της Αθήνας από τους ναζί
Ομιλητής: Μάνθος Ασλανίδης
 
ΘΗΣΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ 6, 7.30μμ
Η διεθνής συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ
 
ΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/10 καφέ Πλάτωνας 7μμ
Η διεθνής συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλητής: Κυριάκος Μπάνος
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 16/10 καφέ Ηλιόπετρα (στοά Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
Η απελευθέρωση της Αθήνας 
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράι
 
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Γωγώ 8μμ
Κάτω τα χέρια από τους Κούρδους της Συρίας
Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Παιδαγωγικό (Ναυαρίνου), υπόγειο, 8μμ
23 Οκτώβρη – κάτω τα χέρια από τα νοσοκομεία
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Ενωδία (πλ. Γκύζη) 7.30μμ
23 Οκτώβρη – κάτω τα χέρια από τα νοσοκομεία
Ομιλητής: Κώστας Καταραχιάς 
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Μύρτιλο 7.30μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Νίκος Σμπαρούνης
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Rewind (Αγ.Λαύρας) 7.30μμ
23 Οκτώβρη – κάτω τα χέρια από τα νοσοκομεία
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Deza (Φωκιώνος Νέγρη 74) 7.30μμ
23 Οκτώβρη – κάτω τα χέρια από τα νοσοκομεία
Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη 
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Λα Ροζέ (Αγ.Νικόλαος) 7μμ
23 Οκτώβρη – κάτω τα χέρια από τα νοσοκομεία
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 δημαρχείο 7μμ
Η Ν.Δ. θέλει αλλά έχει δυσκολίες – κι εμείς δεν τους αφήνουμε
Ομιλητής: Τάκης Καραβίτης
 
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 δημαρχείο 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Εύη Σταμπούλη
 
ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Γέφυρες 7μμ
Η διεθνή συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλητής: Γιώργος Πελεκούδας
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Πολύκεντρο Νεολαίας 7μμ
75 χρόνια από την Απελευθέρωση
Ομιλήτρια: Βίκυ Βρακά
 
ΧΑΝΙΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 γρ. δημοτικού σχήματος ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ
Η διεθνής συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Με έμπνευση από τις 12 Οκτώβρη ξεσηκωνόμαστε για τις 31/10: απολογία του Μιχαλολιάκου
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
 
ΙΛΙΣΙΑ - ΖΩΓΡΑΦΟΥ 
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Sweet Home 7μμ
Με έμπνευση από τις 12 Οκτώβρη ξεσηκωνόμαστε για τις 31/10: απολογία του Μιχαλολιάκου
Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος
 
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Sweet Home 8μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλητής: Αντώνης Αντύπας
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Πολυμήχανο 8μμ
Κάτω τα χέρια από τους Κούρδους της Συρίας
Ομιλητής: Μάνος Νικολάου
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΟΦΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Coffee Land 7.30μμ
Δίκη – καταδίκη της Χρυσής Αυγής
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Σεβάχ (Πριάμου 3) 7μμ
Το κραχ του 1929
Ομιλητής: Θάνος Βύνιας
• ΠΕΜΠΤΗ 24/10 καφέ Σεβάχ 7μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
• ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Goody’s 8μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλήτρια: Ρία Φρύσσα
• ΠΕΜΠΤΗ 24/10 Goody’s 8μμ
Κλιματική καταστροφή – η αντικαπιταλιστική απάντηση
Ομιλητής: Σωτήρης Τατάκης
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 Goody’s 8μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλήτρια: Ελίνα Φειδοπιάστη
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 17/10 καφέ Γαρδένια
 (Βας.Σοφίας 75) 7.30μμ
70 χρόνια από την ίδρυση της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/10 Goody’s 7.30μμ
Κλιματική καταστροφή – η αντικαπιταλιστική απάντηση
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/10 καφέ Βυζάντιο 8μμ
Η διεθνής συνάντηση ενάντια στο ρατσισμό και το φασισμό – τα επόμενα βήματα
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
 

Στις σχολές

ΠΑΔΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/10 αιθ. προβολών ΣΓΤΚΣ 2μμ
Η επαναστατική στρατηγική και το κράτος
Ομιλητής: Λευτέρης Βαγγέλης
 
ΦΛΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/10 αιθ. 630, 2.30μμ
Το Κραχ του 1929
Ομιλήτρια: Βάσια Τσώνη
 
ΣΧΟΛΕΣ ΚΕΝΤΡΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ 21/10 Παιδαγωγικό 2μμ
Αριστερά και εργατική τάξη – τι κόμμα χρειαζόμαστε 
Ομιλητής: Άγγελος Διονυσακόπουλος
 
ΑΣΚΤ
ΔΕΥΤΕΡΑ 21/10 κυλικείο 2μμ
Αριστερά και εργατική τάξη – τι κόμμα χρειαζόμαστε 
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/10 αιθ. Β2, 1μμ
Ο πόλεμος στη Συρία
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος