Πολιτική
Μαρξιστικά Φόρουμ
ΧΑΝΙΑ (ΔΥΤΙΚΑ)
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nκαφέ Τέχνη (παραλία Νέας Χώρας) 7μμ
\r\n\r\n \r\n
Αθήνα, Οκτώβρης 1944:
\r\nη Απελευθέρωση και η Αριστερά
\r\nΟμιλήτρια: Κατερίνα Καλταμπάση
\r\nΧΑΝΙΑ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ)
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 Σύλλογος Δασκάλων 7μμ
\r\nΑθήνα, Οκτώβρης 1944:
\r\nη Απελευθέρωση και η Αριστερά
\r\nΟμιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
\r\nΡΕΘΥΜΝΟ
\r\n• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nΣτέκι πολιτιστικών ομάδων
\r\nΠανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλητής: Ζήσης Καλλιμάνης
\r\n• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/10 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ
\r\nΕργατική αντίσταση και Αριστερά στην Ευρώπη
\r\nΟμιλητής: Δημήτρης Καρατζάς
\r\nΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Κύτταρο 7μμ
\r\nΑθήνα, Οκτώβρης 1944:
\r\nη Απελευθέρωση και η Αριστερά
\r\nΟμιλητής: Τάσος Παπαδιώτης
\r\nΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nκαφέ 65-67 (Τριών Ιεραρχών) 7μμ
\r\nΕργατική αντίσταση
\r\nκαι Αριστερά στην Ευρώπη
\r\nΟμιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη
\r\nΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Σπιρτόκουτο 7μμ
\r\n1944 – Η απελευθέρωση
\r\nΟμιλητής: Βασίλης Στεφανίδης
\r\nΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
\r\n• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Δολίχη
\r\n(Δημητρακοπούλου 51) 7.30μμ
\r\nΟ ρόλος της επαναστατικής εφημερίδας
\r\nΟμιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη
\r\n• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/10 καφέ Δολίχη
\r\n(Δημητρακοπούλου 51) 7.30μμ
\r\nΜαρξισμός – θεωρία και πράξη
\r\nΟμιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
\r\nΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nκαφέ Βραζιλιάνα 7μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλήτρια: Μαρία Μπολοβίνα
\r\nΚΑΛΛΙΘΕΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ 1968
\r\n(Θησέως και Αγ.Πάντων) 7μμ
\r\nΗ σοσιαλδημοκρατία πριν το 1914
\r\nΟμιλητής: Λούκας Χμιελέβσκι
\r\nΠΑΤΡΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nΕργατικό Κέντρο 7μμ
\r\nΠώς νίκησε η Ρώσικη Επανάσταση
\r\nΟμιλήτρια: Ράνια Κούτσικου
\r\nΓΙΑΝΝΕΝΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nΣτοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ όρ. 8μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλήτρια: Κωνσταντίνα Τσοκάντα
\r\nΠΕΙΡΑΙΑΣ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 κοινωνικός χώρος
\r\n(Κολοκοτρώνη 32Α) 7μμ
\r\n1944 – Η απελευθέρωση
\r\nΟμιλητής: Μιχάλης Πέππας
\r\nΑΙΓΑΛΕΩ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Στέκι 7.30μμ
\r\nΟ ιμπεριαλισμός σήμερα
\r\nΟμιλητής: Αλέξης Κούρτης
\r\nΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Τριώτα
\r\n(Μετρό Αγ. Αντώνης) 7.30μμ
\r\nΕίναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο
\r\nγια το σοσιαλισμό;
\r\nΟμιλήτρια: Μαρία Ωρολόγα
\r\nΖΩΓΡΑΦΟΥ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 Κίνημα στην Πόλη (Τραυλαντώνη & Καλλιστράτους) 7μμ
\r\nΗ σοσιαλδημοκρατία πριν το 1914
\r\nΟμιλήτρια: Νεφέλη Πετρούτσου
\r\nΕΞΑΡΧΕΙΑ
\r\n• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Κούνια
\r\n(Θεμιστοκλέους 43) 7.30μμ
\r\nΠώς συνεχίζουμε τη μάχη ενάντια στο φασισμό – Οργανώνουμε τις 11-12 Οκτώβρη
\r\nΟμιλήτρια: Μαρία Γρυσμπολάκη
\r\n• ΤΕΤΑΡΤΗ 15/10 καφέ Κούνια
\r\n(Θεμιστοκλέους 43) 7.30μμ
\r\n1944 – Η Απελευθέρωση
\r\nΟμιλήτρια: Πωλίνα Γρυσμπολάκη
\r\nΙΛΙΟΝ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nστης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
\r\nΗ εργατική τάξη σήμερα
\r\nΟμιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
\r\nΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nκαφέ Όασις 7μμ
\r\nΤο ενιαίο μέτωπο
\r\nΟμιλητής: Νίκος Τουρνάς
\r\nΤΟΥΜΠΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Άνεμος 6μμ
\r\nΑντιφασιστικό φθινόπωρο
\r\nΟμιλητής: Μηνάς Αζά
\r\nΧΑΡΙΛΑΟΥ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Καντάθ 8μμ
\r\nΤο δημοψήφισμα στη Σκωτία
\r\nΟμιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
\r\nΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nΣτέκι Εκτός Σχεδίου 6μμ
\r\nΜέση Ανατολή – Νέες ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις
\r\nΟμιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης
\r\nΧΑΛΑΝΔΡΙ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Blue 8μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
\r\nΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Ερνέστο 6μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλήτρια: Μαρία Γεωργάκα
\r\nΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ
\r\n(Ραγκαβή 69) 7.30μμ
\r\nΕργατικοί αγώνες, για την κλιμάκωση και το συντονισμό
\r\nΟμιλητής: Χρήστος Μάραντος
\r\nΚΥΨΕΛΗ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ
\r\n1944 – Η Απελευθέρωση
\r\nΟμιλήτρια: Διοτίμα Χριστοπούλου
\r\nΠΑΓΚΡΑΤΙ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nκαφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
\r\nΤο κίνημα στο Χονγκ Κονγκ
\r\nΟμιλητής: Μάνος Νικολάου
\r\nΜΑΡΟΥΣΙ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nΑίθουσα Εκτός των Τειχών 7.30μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
\r\nΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10
\r\nκαφέ Τσιού (Λαθένους – Καμαράκι) 7μμ
\r\nΠώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση
\r\nΟμιλητής: Γιάννης Μακαρώνας
\r\nΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nκαφέ Έχουμε και Λέμε 7.30μμ
\r\nΜέση Ανατολή –
\r\nνέες ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις
\r\nΟμιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη
\r\nΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
\r\n• ΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nΣτέκι Ρήξη και Ανατροπή 8μμ
\r\nΟι εξελίξεις στο Ιράκ
\r\nΟμιλητής: Μανώλης Σπαθής
\r\n• ΠΕΜΠΤΗ 16/10
\r\nΣτέκι Ρήξη και Ανατροπή 8μμ
\r\nΤο ενιαίο μέτωπο
\r\nΟμιλητής: Γιώργος Ράγκος
\r\nΕΛΛΗΝΙΚΟ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 καφέ Quiz 7μμ
\r\nΕργατική αντίσταση και αριστερά
\r\nστην Ευρώπη
\r\nΟμιλητής: Πέτρος Μπίγκος
\r\nΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nΣύλλογος Ιμβρίων 7μμ
\r\nΑθήνα, Οκτώβρης 1944 –
\r\nΗ Απελευθέρωση και η Αριστερά
\r\nΟμιλητής: Νίκος Φούρλας
\r\nΚΑΛΛΙΠΟΛΗ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 κοινωνικός χώρος
\r\n(Κολοκοτρώνη 32Α) 7μμ
\r\n1944 – Η Απελευθέρωση
\r\nΟμιλήτρια: Ευγενία Ποντικού
\r\nΝΙΚΑΙΑ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 Δημαρχείο 7μμ
\r\nΠώς νίκησε η Ρώσικη Επανάσταση
\r\nΟμιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
\r\nΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nκυλικείο Δημαρχείου 7μμ
\r\nΗ Απελευθέρωση και η Αριστερά
\r\nΟμιλητής: Παναγιώτης Ζουγανέλης
\r\nΛΑΜΠΡΑΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
\r\nΞΑΝΘΗ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 καφέ Βυζάντιο 7μμ
\r\nΟ ρόλος της
\r\nεπαναστατικής εφημερίδας
\r\nΟμιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ
\r\nΒΥΡΩΝΑΣ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nκαφέ El Viaje 6.30μμ
\r\n1944 – Η απελευθέρωση
\r\nΟμιλητής: Κυριάκος Αλισσαβάκης
\r\nΓΑΛΑΤΣΙ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nγραφεία ΕΛΜΕ(Γκράβα) 7μμ
\r\nΜαρξισμός – θεωρία και πράξη
\r\nΟμιλήτρια: Εύα Ζουγανέλη
\r\nΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\n καφέ Μαγαζί 6.30μμ
\r\nΠώς νίκησε η ρώσικη επανάσταση
\r\nΟμιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
\r\nΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nΣτέκι (Βάρναλη 66) 7.30μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλητής: Βαγγέλης Παπαδόγιαννης
\r\nΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 καφέ Πλάτων 7.30μμ
\r\nΟι επαναστατικές ιδέες του Λένιν
\r\nΟμιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη
\r\nΠΑΤΗΣΙΑ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10
\r\nκαφέ πλ. Αγ. Ελευθέριου 7μμ
\r\nΜαρξισμός – θεωρία και πράξη
\r\nΟμιλήτρια: Έλενα Τζίκα
\r\nΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
\r\nΠΕΜΠΤΗ 9/10 Στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
\r\nΕργατική αντίσταση και Αριστερά
\r\nστην Ευρώπη
\r\nΟμιλητής: Αντώνης Φώσκολος
\r\nΒΟΛΟΣ
\r\nΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/10 Θόλος 8μμ
\r\nΕργατική αντίσταση και Αριστερά
\r\nστην Ευρώπη
\r\nΟμιλήτρια: Λήδα Μαζονάκη
\r\nΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/10 Θόλος 8μμ
\r\nΗ σοσιαλδημοκρατία πριν το 1914
\r\nΟμιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
\r\nΣτις σχολές
\r\nΑΣΚΤ
\r\nΤΕΤΑΡΤΗ 8/10 κυλικείο 1μμ
\r\nΗ Διεθνής Αντιφασιστική Συνάντηση – Οργανώνουμε τον αντιφασιστικό ξεσηκωμό 11-12 Οκτώβρη
\r\nΟμιλήτρια: Ελίζα Κρικώνη
\r\nΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ
\r\nΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/10
\r\nεσωτ. αίθριο (ΣΓΤΚΣ) 1μμ
\r\nΑναρχισμός – μια μαρξιστική κριτική
\r\nΟμιλητής: Λούκας Χμιελέβσκι
\r\nΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ
\r\nΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/10 κυλικείο 12μ
\r\nΒάση και εποικοδόμημα
\r\nΟμιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
\r\nΠΑΝΤΕΙΟ
\r\nΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/10 αίθριο2μμ
\r\nΡόζα Λούξεμπουργκ,
\r\nη επανάστατρια που ξεκίνησε
\r\nτη ρήξη με το ρεφορμισμό
\r\nΟμιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
\r\nΦΜΣ
\r\nΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/10
\r\nκυλικείο Μαθηματικού 1μμ
\r\nΗ αντίσταση και η αριστερά
\r\nκαι Ελλάδα και Ευρώπη
\r\nΟμιλητής: Πέτρος Μπίγκος
\r\nΦΛΣ
\r\nΔΕΥΤΕΡΑ 13/10 εντευκτήριο 2μμ
\r\nΤι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ;
\r\nΟμιλήτρια: Σύλβια Κατρινάκη
\r\n