Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 
πλ. Φελέκη, Ελευθερούπολη 8μμ
Μαρξ-Ενγκελς: Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλητής: Τζίμης Κυριακόπουλος
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ – ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
δημοτική αίθ. Χαλανδρίου, Παπάγου 7, 6μμ 
Συζητάμε και γιορτάζουμε τα 50 χρόνια της επαναστατικής αριστεράς
και του επαναστατικού κόμματος στην πιο κρίσιμη περίοδο για το εργατικό κίνημα
Εισηγητής: Γιώργος Ράγκος
 
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
πλατεία Ηρώων 7.30μμ
Σεξισμός, εκτρώσεις και αναπαραγωγικά δικαιώματα
Ομιλήτρια: Χαρίτα Μήνη
 
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
φούρνος Leo Kon, πλ. Αγ.Ανάργυροι 7.30μμ
Να στείλουμε τον Μητσοτάκη σπίτι του
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
 
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
καφέ Ακρόλιθος 7.30μμ
Τέχνη και εργασία
Ομιλητής: Θανάσης Λυμπερόπουλος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 καφέ Ακρόλιθος 7.30μμ
Μαρξ-Ενγκελς – Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 
Στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 
Στέκι Αριστερής Κίνησης 7.30μμ
Τρότσκι,: το ξίφος της επανάστασης
Ομιλήτρια: Μαρία Καστελιώτη
 
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
coffee lab, Ιερά οδός και Θηβών 7.30μμ
50 χρόνια ΣΕΚ
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
δημαρχείο 7μμ
Αφγανιστάν – ήττα καμπή για τον αμερικάνικο ιμπεριαλισμό
Ομιλητής: Γιώργος Ζέρβας
 
ΝΙΚΑΙΑ – ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 
• ΠΕΜΠΤΗ 21/10
δημαρχείο Νίκαιας 8μμ
Τι συμβαίνει στην Κούβα;
Ομιλητής: Μάνος Καρτέρης
• ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 δημαρχείο Νίκαιας 8μμ
Αλλάξτε το σύστημα, όχι το κλίμα
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
 
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/10
δημαρχείο 7μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Μαρξ-Ενγκελς – Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλήτρια: Χουάνα Σταυριανού
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 
καφέ Σαρδανάπαλος, πλ. Άνοιξη 7.30μμ
Η Αριστερά και η επιλογή «μεταρρύθμιση ή επανάσταση» σήμερα
Ομιλήτρια: Εύα Ντόκου
 
ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
Πρατίνου 38, κοινωνική κουζίνα 6.30μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
 
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
καφέ Nouvelle, Αυξεντίου 23, 7μμ
Όχι στον πόλεμο, χωρίς ναι μεν αλλά
Ομιλήτρια: Εύα Αντωνακοπούλου
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ 
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
καφέ πλ. Σουρμένων 8μμ
Μαρξ-Ενγκελς – Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλητής: Γιάννης Μπαρούτσας
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 
καφέ Μυρτίλο, πάρκο ΚΑΠΑΨ 7μμ
Τι συμβαίνει στην Κούβα;
Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος
 
ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
πλ. Μερκούρη 7μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
 
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
καφέ Off the chain 7.30μμ
Μαρξ-Ενγκελς – Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
 
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
ιντερνέτ καφέ 7.30μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Στέλιος Τζομπανάκης
 
ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
καφέ Ενωδία 7.30μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
 
ΚΥΨΕΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 Family Cafe 7μμ
Τι είναι ο ιμπεριαλισμός και πώς παλεύεται
Ομιλήτρια: Σταυρούλα Πανίδου
 
ΠΑΤΗΣΙΑ
• ΠΕΜΠΤΗ 21/10
Noi cafe 7μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
• ΠΕΜΠΤΗ 28/10
Noi cafe 7μμ
Ρόζα Λούξεμπουργκ: Μεταρρύθμιση ή Επανάσταση
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παπαδούλη
 
ΘΗΣΕΙΟ – ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
καφέ Περιβολάκι 8μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
 
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
Στου Βασίλη, πλ. Δουργουτίου 8μμ
Τέχνη και εργασία
Ομιλητής: Θωμάς Κατσαρός
 
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
καφέ Ηλιόπετρα, Θησέως 99 (στοά) 7μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Κώστας Καραγιάννης
 

Θεσσαλονίκη

 
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
καφέ Ποέτα 8μμ
Τέχνη και εργασία
Ομιλητής: Γιώργος Αθανασίου
 
ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
Καφέ Γιώτης 8μμ
Τι συμβαίνει στην Κούβα;
Ομιλητής: Μανώλης Μανουσαρίδης
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
καφέ Πέτρος 8μμ
Μαρξ-Ενγκελς – Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλήτρια: Εύη Ευσταθοπούλου
 
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
Θόλος 8μμ
Η εργατική τάξη σήμερα
Ομιλήτρια: Τζένη Δεμιρτζίδου
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 
αιθ. ΕΔΕ, Αράτου 21, 6.30μμ
Σχολεία, νοσοκομεία, θα νικήσουμε – Να τελειώνουμε με την κυβέρνηση Μητσοτάκη
Ομιλητές: Δημήτρης Μπελιάς, υγειονομικός, Στάθης Μακρίδης, εκπαιδευτικός
 
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 
γρ.δημοτικού σχήματος Ανταρσία 7μμ
Να στείλουμε τον Μητσοτάκη σπίτι του
Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη
 
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
γρ.δημοτικού σχήματος Ανταρσία 7μμ
Να στείλουμε τον Μητσοτάκη σπίτι του
Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10
καφέ mixtape 7.30μμ
Τι συμβαίνει στην Κούβα;
Ομιλητής: Πάνος Λουκίσας
 
ΞΑΝΘΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 
καφέ “με ρακί”, Πλ. Αντίκα 7μμ
40 χρόνια από την «αλλαγή» - Η αυταπάτη του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζήμ