Θεωρία
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΚΟΛΩΝΟΣ – ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Πλάτων (Πλάτωνος και Τριπόλεως 61) 7μμ
Οι αντινομίες του ρεφορμισμού
Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7  ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
70 χρόνια Άρης Βελουχιώτης
Ομιλητής: Οδυσσέας Κατσούλης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8  ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7.30μμ
Τι είναι ο εργατικός έλεγχος
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη

ΜΑΡΟΥΣΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Οι αντινομίες του ρεφορμισμού
Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Τι είναι ο εργατικός έλεγχος
Ομιλητής: Μανώλης Σπαθής

ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 πλατεία Γαρδένια 8μμ
Αριστερά και μεταβατικό πρόγραμμα
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης

ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Δεν Ξέρω, (πλατεία Σμύρνης) 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής


ΠΑΓΚΡΑΤΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλήτρια: Πόπη Τσέλιου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Η Κύπρος του αγώνα, αντίσταση σε πραξικοπήματα και μνημόνια
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης

ΕΞΑΡΧΕΙΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ White Rabbit 7.30μμ
Η μάχη ενάντια στο νέο μνημόνιο – Πώς οργανώνουμε την αντίσταση
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 White Rabbit 7μμ
Η νέα μάχη για την ιθαγένεια

ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 γραφεία ΕΛΜΕ- Γκράβα 7μμ
Η μάχη ενάντια στο νέο μνημόνιο – Πώς οργανώνουμε την αντίσταση
Ομιλήτρια: Εύα Ζουγανέλη

ΚΥΨΕΛΗ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Βιολέτα 7μμ
Η μάχη ενάντια στο νέο μνημόνιο – Πώς οργανώνουμε την αντίσταση
Ομιλήτρια: Τζένη Κουσιάδη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 καφέ Βιολέτα 7μμ
Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλήτρια: Διοτίμα Χριστοπούλου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8 καφέ Βιολέτα 7μμ
Η νέα μάχη για την ιθαγένεια

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 8μμ
Η μάχη ενάντια στο νέο μνημόνιο – Πώς οργανώνουμε την αντίσταση
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος

ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Λα Ροζέ 7μμ
Τι κόμμα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ
Ομιλήτρια: Μαρία Αλιφιέρη

ΙΛΙΟΝ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 Στης μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Η επαναστατική εφημερίδα
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8 Στης μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Αντόνιο Γκράμσι: οι θέσεις της Λυών
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης

ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 Κοινωνικός Χώρος (Κολοκοτρώνη 32Α) 7μμ
Μεταρρύθμιση ή επανάσταση;
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Όαση 7.30μμ
Χιλή – Η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλητής: Σάκης Κολότσιος

ΛΑΜΠΡΑΚΗ
• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Ρήξη με Ε.Ε. και Ευρώ – Ποια είναι η εναλλακτική των εργατών
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 καφέ Ποέτα 7.30μμ
Το Ολοκαύτωμα
Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας

ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Άνεμος 7.30μμ
Τι κόμμα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ;
Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής

ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ όροφος 7μμ
Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλήτρια: Λουίζα Γκίκα

ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 Θόλος Πανεπιστήμιο 6.30μμ
Grexit: απειλή ή λύση;
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης

ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 Εργατικό Κέντρο 8μμ
70 χρόνια Άρης Βελουχιώτης
Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη

ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7
Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
70 χρόνια Άρης Βελουχιώτης
Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8
Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ
Το Ολοκαύτωμα
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης

ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 καφέ Τσίου 7μμ
Το Ολοκαύτωμα
Ομιλήτρια: Νίκη Ζουγανέλη

ΞΑΝΘΗ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 29/7 ΠΡΟΚΑΤ Πολυτεχνείου 7μμ
Η μάχη ενάντια στο νέο μνημόνιο, πώς οργανώνουμε την αντίσταση
Ομιλητής: Τζεμαλί Μηλιαζίμ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 ΠΡΟΚΑΤ Πολυτεχνείου 7μμ
Τα αδιέξοδα του ρεφορμισμού

ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 καφέ 1968 7μμ
Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλητής: Πάνος Μπεχλιβάνος

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
Γκράμσι – από την κόκκινη διετία στις θέσεις της Λυών
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου

ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 καφέ Quiz 7μμ
Η νέα μάχη για την ιθαγένεια
Ομιλητής: Πέτρος Μπίγκος

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
•ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Grexit: απειλή ή ευκαιρία;
Ομιλήτρια: Ιωάννα Σακαλή
•ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8  Στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 8μμ
Η επαναστατική παράδοση του Τρότσκι
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας

ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Goody’s λεωφ.Πεντέλης 8μμ
Grexit: απειλή ή ευκαιρία;
Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
•ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Στέκι Ρήξης και Ανατροπής 8μμ
Οι αντινομίες του ρεφορμισμού
Ομιλήτρια: Δήμητρα Λιναρδάκη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8 Στέκι Ρήξης και Ανατροπής 8μμ
Η επαναστατική παράδοση του Τρότσκι
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Στέκι Εκτός Σχεδίου 6.30μμ
Grexit: απειλή ή ευκαιρία;
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
•ΠΕΜΠΤΗ 30/7 καφέ Τριώτα, μετρό Αγ.Αντώνιος 7μμ
Το επαναστατικό κόμμα- ο Λένιν στον 21ο αιώνα
Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς
•ΠΕΜΠΤΗ 6/7 καφέ Τριώτα, μετρό Αγ.Αντώνιος 7μμ
Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλήτρια: Αριστέα Κονδυλίδη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8 καφέ Τριώτα, μετρό Αγ.Αντώνιος 7μμ
Αντόνιο Γκράμσι: οι θέσεις της Λυών
Ομιλητής: Σπύρος Γεωργακόπουλος

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 καφέ Μαγαζί 8μμ
Αριστερισμός, η παιδική αρρώστια του κομμουνισμού
Ομιλητής: Ιάσωνας Κατριμουστάκης

ΠΑΤΡΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ

ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Δημαρχείο 7μμ
Η πάλη ενάντια στην ισλαμοφοβία
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

•ΠΕΜΠΤΗ 30/7 Πλατεία Μερκούρη 7μμ
Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 5/8 Πλατεία Μερκούρη 7μμ
Οι αντινομίες του ρεφορμισμού
Ομιλητής: Αντώνης Σκαρπέλης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8 Πλ. Μερκούρη 7.30μμ
Η επαναστατική παράδοση του Τρότσκι, 75 χρόνια από τη δολοφονία του
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης

ΧΑΡΙΛΑΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 30/7 καφέ Γιώτης 8μμ
1975: Η εργατική Μεταπολίτευση
Ομιλητής: Γιώργος Καλκούνος


ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19/8 καφέ Χρώματα 8μμ
Λένιν, ένας επαναστατικός οδηγός
Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου

ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 20/8 Στέκι Δασκάλων (Ρ.Φερραίου) 8μμ
Οι αντινομίες του ρεφορμισμού
Ομιλητής: Ηλίας Γιαννόπουλος