Δραστηριότητες
Εκδηλώσεις Πρωτομαγιά 2021

• Να ανατρέψουμε την κυβέρνηση του θανάτου και της καταστροφής!

• Παλεύουμε για την εργατική εναλλακτική 

• Απεργούμε στις 6 Μάη

 
ΞΑΝΘΗ
ΤΡΙΤΗ 4/5 πάρκο της Αύρας, 6μμ
Ομιλητές: Τζεμαλί Μηλιαζήμ, μέλος συλλόγου δασκάλων, Παντελής Αποστολίδης, άνεργος μάγειρας
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 
ΤΡΙΤΗ 4/5, 7.30μμ, 
fb: ΣΕΚ πυρήνες Ηρακλείου
Ομιλητές: Γιάννης Βαλαής, Εργατική Αλληλεγγύη, Αγγέλα Χαραλαμπάκη, μέλος σωματείου καθαριστριών
 
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΜΑΡΟΥΣΙ
ΤΡΙΤΗ 4/5 προαύλιος χώρος του ΚΕΠ Νέας Ιωνίας, σταθμός ΗΣΑΠ Νέας Ιωνίας, 7μμ
Ομιλητές: Μιχάλης Βερβέρης, εργαζόμενος νοσοκομείο Αγ.Όλγα, Johovah Quarshie, πρόσφυγας
 
ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ-ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
κεντρική πλατεία Χαλανδρίου, 7μμ
Ομιλητές: Νίκος Τουρνάς, Δ.Σ. σωματείου εργαζομένων ΑΑΔΕ, Ηλίας Παπαχατζής, εκπαιδευτικός, Α-Γ ΕΛΜΕ
 
ΙΛΙΟΝ – ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
Κεντρική πλατεία Ιλίου, 7μμ
Ομιλήτριες: Κατερίνα Πατρικίου, γραμματέας συλλόγου εργαζομένων νοσοκομείου Άγιος Σάββας, Λίλιαν Μπουρίτη, Εργατική Αλληλεγγύη
 
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
Πλατεία Δημαρχείου – Περιστέρι 7μμ
Ομιλητές: Κώστας Πολυδωρος, Δ.Σ. σωματείου εργαζομένων στις ιδιωτικές κλινικές Αθήνας, Μαρία Καστελιώτη, φοιτήτρια Φιλοσοφικής
 
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΓΚΥΖΗ-ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 Πλατεια Πρωτομαγιάς 
(αμφιθέατρο), 6.30μμ
Ομιλητές: Κώστας Καταραχιάς, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων νοσοκομείου Αγ.Σάββας, Αθανασία Κατσούλη, εκπαιδευτικός, Α’ ΕΛΜΕ, Βασίλης Μυρσινιάς, σωματείο Επιτισμού-Τουρισμού Αττικής, κίνηση «Καμαριέρα»
 
ΚΥΨΕΛΗ – ΠΑΤΗΣΙΑ – ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
πλατεία Κυψέλης, 6.30μμ
Ομιλητές: Γιώργος Πίττας, δημοσιογράφος Εργατική Αλληλεγγύη, Dolyce Donfack, κοινότητα Καμερούν
 
ΚΟΥΚΑΚΙ-ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
περιβολάκι Εθνικής Αντίστασης, Γ.Ολυμπίου και Συγγρού, δίπλα στο Ποτάμι, 7μμ
Ομιλητές: Αργυρή Ερωτοκρίτου, Δ.Σ. σωματείου εργαζομένων νοσοκομείου Γεννηματάς, Στέλιος Μιχαηλίδης, δημοσιογράφος Εργατική Αλληλεγγύη
 
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 πάρκο Βουτιέ, 7μμ
Ομιλητές: Αντώνης Σκαρπέλης, μέλος Δ.Σ. του ΕΚΑ, Βασίλης Κουκαλάνι, μέλος Ανατρεπτικής Συσπείρωσης Ηθοποιών, Λένα Βερδέ, δημοσιογράφος Εργατική Αλληλεγγύη, μέλος Δ.Σ. ΕΣΠΗΤ
 
ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΙΛΙΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
εστία Γ’ ΦΕΠΑ πανεπιστημιούπολης, 7μμ
Ομιλητές: Ζαννέτα Λυσικάτου, Γ.Σ. ΟEΝΓΕ, Λέανδρος Μπόλαρης, ιστορικός
 
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
Θεατράκι Πλ. Καρύλλου, 7μμ
Ομιλητές: Χουάνα Σταυριανού, ξενοδοχοϋπάλληλος, σωματείο Επιτισμού-Τουρισμού Αττικής κίνηση «Καμαριέρα», Δημήτρης Δασκαλάκης, δημοσιογράφος Εργατική Αλληλεγγύη
 
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 πλ. Σουρμένων, 7μμ
Ομιλητές: Στέλιος Γιαννούλης, Δ.Σ. ΣΕΠΕ Γλυφάδας-3Β, Αλέξανδρος Κοροβέσης, φοιτητής ΠΑΔΑ
 
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 Σκάκι, 
πλ. Κοραή, 7.15μμ
Ομιλητές: Παντελής Παναγιωτακόπουλος, Εργατική Αλληλεγγύη, Θανάσης Διαβολάκης, Δ.Σ. ΟΙΕΛΕ, δημοτικός σύμβουλος «Ανταρσία στο Λιμάνι»
 
ΝΙΚΑΙΑ-ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
Μηχανική Καλλιέργεια, Θηβών, 7μμ
Ομιλήτριες: Κατερίνα Θωίδου, συμβασιούχος Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας, δημοτική σύμβουλος Νίκαιας «Ανταρσία στην Κοκκινιά», Πηνελόπη Κοτσουδάκη, εργαζόμενη στην ιδιωτική Υγεία
 
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
Πάρκο Ειρήνης και Φιλίας, 6μμ
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης, 
Εργατική Αλληλεγγύη, Μαργαρίτα Παπαμηνά, εκπαιδευτικός
 
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΤΟΥΜΠΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 Πάρκο Παπάζογλου (Κάτω Τούμπα), 6.30μμ
Ομιλητές: Γιάννης Κούτρας, Δ.Σ. ΕΝΙΘ, Δ.Σ. συλλόγου εργαζομένων Ιπποκράτειο ΓΝΘ, Δήμητρα Κομνιανού, συγκοινωνιολόγος
 
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΕΝΤΡΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 
πάρκο Εργατικού Κέντρου, 6.30μμ
Ομιλητές: Νίκος Χατζάρας, Δ.Σ. συλλόγου εργαζομένων Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Ευκλείδης Μακρόγλου, Εργατική Αλληλεγγύη
 
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5, 
Πυρσινέλλα 1, 4ος όρ., 7.30μμ
Ομιλήτριες: Αρετή Κανέλλου, Εργατική Αλληλεγγύη, Λουίζα Γκίκα, γιατρός
 
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5 Τριών Ναυάρχων και Ιωάννου Βλάχου, 6.30μμ
Ομιλητής: Δημήτρης Μπελιάς
 
ΒΟΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 6/5, 8μμ, 
link: bit.ly/sekvolos fb: ΣΕΚ Βόλου
Ομιλητής: Τάσος Τσιούνης
 
ΚΙΛΚΙΣ
ΠΕΜΠΤΗ 6/5, 8μμ 
fb: ΣΕΚ πυρήνας Κιλκίς
Ομιλητής: Λεωνίδας Μαρουλάσοβ