Δραστηριότητες

Μαρξιστικά Φόρουμ

ΠΑΤΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Νεκτάριος Χάινταρ

ΤΕΤΑΡΤΗ 3/4 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;

Ομιλήτρια: Αναστασία Μωραΐτη

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Στοά Σάρκα (Α’ κτίριο, 2ος όροφος) 7μμ

Γυναίκες και καταπίεση

Ομιλήτρια: Γιούλη Καραγιαννάκου

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Αρτ Γκάλερι 8μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Δημήτρης Γκιόκας

ΧΑΡΙΛΑΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Καντάθ 7μμ

Η οργάνωση του συλλαλητηρίου στις 30/3 για ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Λευτέρης Αραμπατζής

ΠΑΤΗΣΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Λα Ροζέ 7μμ

Λένιν: Τι να κάνουμε;

Ομιλήτρια: Χαρίκλεια Πετράκη

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ

Η επανάσταση του 1821

Ομιλήτρια: Μαριάννα Χρονοπούλου

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Οι εργάτες ενάντια στους νεοναζί

Ομιλητής: Χρίστος Αργύρης

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Κέντρο Βοήθειας και Στήριξης Παιδιού 7μμ

Για ποια κοινωνία παλεύουμε;

Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Δολίχη (Δημητρακοπούλου 27) 7.30μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Μιχάλης Σταυράτης

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Διαχρονικό 7μμ

Ο Σαμαράς και η οικονομία στην κόψη του ξυραφιού

Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Goody’s 7μμ

Η κληρονομιά του Τσάβες

Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος

ΚΑΜΑΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 ΦΛΣ 7.30μμ

Η οργάνωση του συλλαλητηρίου στις 30/3 για ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Νίκος Παπαθανασίου

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Πολιτιστικός Σύλλογος Αμπελοκήπων 7.30μμ

Η οργάνωση του συλλαλητηρίου στις 30/3 για ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Νίκος Χατζάρας

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Καφέ Αφού, Μεγάλου Αλεξάνδρου 7.30μμ

ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Το μέλλον του αντικαπιταλισμού

Ομιλήτρια: Ανθή Αθανασούλα

ΤΕΤΑΡΤΗ 3/4 Καφέ Αφού, Μεγάλου Αλεξάνδρου 7.30μμ

Επέμβαση στο Μαλί

Ομιλητής: Κώστας Λάππας

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/4 Καφέ Αφού, Μεγάλου Αλεξάνδρου 7.30μμ

Αλγερία, οι μάχες με την γαλλική αποικιοκρατία

Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ

ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού

Ομιλητής: Γιάννης Σαθόπουλος

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 καφέ Παπιαμώνης 7.30μμ

Η επανάσταση του 1821

Ομιλήτρια: Δέσποινα Σόγγα

ΡΕΘΥΜΝΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Στέκι Πολιτιστικών Ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 3μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλήτρια: Εύα Καραναστάση

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Έχουμε και Λέμε, 7μμ

Η επέμβαση στο Μάλι

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 Το στέκι της πλατείας (Αγ.Μηνάς), 6:30μμ

Ομοφυλοφιλία, σεξουαλικότητα κι η πάλη για την απελευθέρωση

Ομιλητής: Γιώργος Σανιδάς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ

Η μάχη της ιθαγένειας

Ομιλήτρια: Ιωάννα Μπουρίκα

ΠΕΜΠΤΗ 4/4 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ

Το Μαλί και η γαλλική αποικιοκρατία

ΠΕΜΠΤΗ 11/4 καφέ Δημαρχείο 7.30μμ

Ο ρόλος της εργασίας στην εξανθρώπιση του πιθήκου

Ομιλητής: Ηλίας Γιαννόπουλος

ΠΕΡΑΜΑ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 Everest Καραβάκια 7μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος

ΤΟΥΜΠΑ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 καφέ Άνεμος 6.30μμ

Η οργάνωση του συλλαλητηρίου στις 30/3 για ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλήτρια: Ματίνα Σγουρομύτη

ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

Η οργάνωση του συλλαλητηρίου στις 30/3 για ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης

ΚΥΨΕΛΗ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 καφενείο Κοσμικόν 7.30μμ

Ο Σαμαράς και η οικονομία στην κόψη του ξυραφιού

Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός

ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 7.30μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3, γραφεία ΕΛΜΕ (Γκράβα - Ταυγέτου) 7μμ

Η εργατική τάξη σήμερα

Ομιλήτρια: Σοφία Στυλιανού

ΠΕΜΠΤΗ 4/4, γραφεία ΕΛΜΕ (Γκράβα - Ταυγέτου)7μμ

Η πάλη στην εκπαίδευση

Ομιλητής: Νίκος Κουράκης

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 καφέ Πάργα 7.30μμ

Η κληρονομιά του Τσάβες

Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου

ΜΑΡΟΥΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 28/3 καφέ Γαρδένια 7.30μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλήτρια: Χαρίτα Μήνη

ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/3 8μμ

Η κληρονομιά του Τσάβες

Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος

ΓΕΡΑΚΑΣ – ΠΑΛΛΗΝΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/3 καφέ Next One 7μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

ΧΑΝΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 3/4 Γωνιά των Αγγέλων 7.30μμ

Επέμβαση στο Μαλί

Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης

ΤΟΥΜΠΑ

ΠΕΜΠΤΗ 4/4 καφέ Άνεμος 7μμ

Για ποια κοινωνία παλεύουμε

Ομιλητής: Κώστας Φαρμάκης


ΑΝΤΑΡΣΥΑ

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3 Στέκι 7μμ

Συνέλευση

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/3 Ξυλοτεχνία 7μμ

Η κρατική καταστολή και η φασιστική απειλή απέναντι στο κίνημα

Ομιλητές: Κώστας Μάρκου, ΚΕΔΔΕ, Δημήτρης Σαραφιανός, ΚΕΔΔΕ, Γιάννης Σηφακάκης, ΚΕΕΡΦΑ και ΚΣΕ ΑΝΤΑΡΣΥΑ


ΚΕΕΡΦΑ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3

Δημαρχείο Κερατσινίου 6.30μμ

Στην τελική ευθεία για τις 30 Μάρτη: Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

ΚΕΕΡΦΑ ΝΟΤΙΩΝ

Αλιμος-Πόλη Αντιφασιστική

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/4, Πάρκο παραλίας Αλίμου ( Στάση τραμ-Μαρίνα Αλίμου), 6μμ

Ποτέ ξανά φασισμός, 46 χρόνια από την άνοδο της Χούντας.

Το κίνημα τότε και σήμερα.

Ομιλητές: Δημήτρης Παπαχρήστος, συγγραφέας-εκφωνητής του ραδιοφωνικού σταθμού της κατάληψης του Πολυτεχνείου

Νίκος Μανιός, πρώην πρόεδρος ΕΙΝΑΠ, Κώστας Πίττας, Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο


Κλαδικές εργατικές ομάδες

ΔΕΚΟ – ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3, 3.30μμ ΕΚΑ, 7ος ορ.

ΜΕΤΑΛΛΟ ΠΕΜΠΤΗ 28/3, ΕΚΑ (7ος ορ.) 3.30μμ

ΜΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/3, ΕΣΗΕΑ 6ος ορ. 6μμ

ΔΗΜΟΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 31/3, 4μμ Αιγάλεω.

ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 31/3 Αιόλου 47, 5ος ορ. 7μμ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΡΙΤΗ 2/4, ΕΚΑ, 7ος ορ. 5μμ



Εξορμήσεις με την Εργατική Αλληλεγγύη

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/3

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΗΣΑΠ 5.30μμ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/3

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ Μετρό Αμπελοκήπων 5μμ

ΠΑΤΗΣΙΑ ΗΣΑΠ Κ.ΠΑΤΗΣΙΑ 6μμ

ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Μετρό Δουκ. Πλακεντίας 3.30μμ

ΜΑΡΟΥΣΙ ΗΣΑΠ 6.30μμ

ΤΑΥΡΟΣ ΗΣΑΠ 7μμ

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ Πλατεία Ελευθερίας 7μμ

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 7μμ

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ Μετρό Αγ. Αντώνης 7μμ

ΧΑΛΑΝΔΡΙ Χαιμαντά 6.30μμ

ΙΛΙΣΙΑ Market In 6.30μμ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Τζάντε 6.30μμ

ΙΛΙΟΝ πλ. Ιλίου 7μμ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 6.30μμ

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Σκλαβενίτης 6.30μμ

ΠΑΓΚΡΑΤΙ Coffee Way 6.30μμ

ΒΥΡΩΝΑΣ Hondos Center 6.30μμ

ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ Βερόπουλος 6.30μμ

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 7μμ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Ταμπούρια 7μμ

ΓΙΑΝΝΕΝΑ Νομαρχία 6μμ

ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 6.30μμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 6.30μμ

ΠΑΤΡΑ Ρήγα Φερραίου 7μμ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΟΥΜΠΑ πάρκο Αγ. Θεράποντα 6.30μμ

ΚΑΜΑΡΑ Τσιμισκή και Ναυαρίνου 6.30μμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ πλ. Επταλόφου 6.30μμ

ΧΑΡΙΛΑΟΥ πλ. Οσίας Ξένης 6.30μμ

ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 6.30μμ

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/3

ΕΞΑΡΧΕΙΑ Λαϊκή 10.30πμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Πεζόδρομος 10.30 πμ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ πλ. Κύπρου 12μ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ Σκλαβενίτης Ιασωνίδου 10πμ

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΗΣΑΠ 10.30πμ

ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ Lidl 10.30πμ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Δημαρχείο 12μ

ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 10.30πμ

ΧΑΝΙΑ Λαϊκή 11.30πμ

Στις σχολές

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Λέσχη Τρίτη και Παρασκευή 1μμ

ΝΟΜΙΚΗ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΧΗΜΙΚΟ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΤΕΙ Αθήνας Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΠΑΝΤΕΙΟ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ Τρίτη και Τετάρτη 10πμ