Δραστηριότητες

Μαρξιστικά Φόρουμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 Κέντρο Στήριξης και Βοήθειας Παιδιού 7μμ

Η θεωρία του κρατικού καπιταλισμού στη Ρωσία

Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 Κέντρο Στήριξης και Βοήθειας Παιδιού 7μμ

Η ιμπεριαλιστική επέμβαση στο Μάλι

Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη

ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 Κέντρο Στήριξης και Βοήθειας Παιδιού 7μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλήτρια: Ελένη Μπούμπουρα

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 Το στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 5.30μμ

Κράτος και επανάσταση

Ομιλητής: Γιάννης Μακαρώνας

ΠΕΜΠΤΗ 9/5 Το στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 6.30μμ

Οι εργάτες ενάντια στους ναζί

Ομιλήτρια: Λυδία Παυλίδη

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Δημαρχείο (πλατεία Δημαρχείου) 8μμ

Οι θέσεις της ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Ομιλητρια: Λίλιαν Μπουρίτη

ΠΕΜΠΤΗ 9/5 καφέ Δημαρχείο 8μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλητής: Ηλίας Γιαννόπουλος

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Διαχρονικό 7μμ

Η εργατική Πρωτομαγιά

Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας

ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Σέλτερ 7μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλητής: Κυριάκος Μπάνος

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 καφέ Σέλτερ 7μμ

Η ιμπεριαλιστική επέμβαση στο Μάλι

Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Η εργατική τάξη, η δύναμη της αλλαγής της κοινωνίας

Ομιλητής: Κυριάκος Αλισαββάκης

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 Σύλλογος ΙΜβρίων 7μμ

ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού

Ομιλητής: Νίκος Φούρλας

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Quiz 7.30μμ

ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον του αντικαπιταλισμού

Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιώρου

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 καφέ Δολίχη

(Δημητρακοπούλου 51) 7.30μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 καφέ Δολίχη

(Δημητρακοπούλου 51) 7.30μμ

ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον

του αντικαπιταλισμού

Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 1/5 στης Μηλιάς το Λάζο 7μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλητής: Γιάννης Σταθόπουλος

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 στης Μηλιάς το Λάζο 7μμ

Μαζική απεργία, κόμμα, συνδικάτα

Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 2/5 Στέκι 6μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΠΕΜΠΤΗ 2/5 Δωδώνη 7μμ

Η Διαρκής Επανάσταση

Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος

ΙΛΙΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 2/5 καφέ Μunches 7μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλήτρια: Πωλίνα Γρυσμπολάκη

ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 2/5 καφέ Λουξίν 8μμ

ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το μέλλον

του αντικαπιταλισμού

Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΕΜΠΤΗ 2/5 καφέ Παπιαμώνης 7μμ

Ο Λένιν τον 21ο αιώνα

Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 καφέ Παπιαμώνης 7μμ

Η επικαιρότητα του μαρξισμού

Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Τριαντοπούλου

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 Στέκι 8μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Η επικαιρότητα του Μαρξισμού

Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης

ΧΑΡΙΛΑΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 καφέ Άνεμος 7μμ

Λένιν: οι Θέσεις του Απρίλη

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Σιαφάκα

ΚΑΜΑΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 ΕΔΟΘ 7.30μμ

Ποια είναι η εργατική τάξη σημερα;

Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη

ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 ΕΔΟΘ 7.30μμ

Ισπανία του ‘36

Ομιλήτρια: Μαρία Γεωργάκη

ΠΑΤΗΣΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5, 7μμ

Ριζοσπαστικό Ισλάμ, ιμπεριαλισμός

και αριστερά

Ομιλητής: Νίκος Λούντος

ΚΥΨΕΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 καφέ Κοσμικόν 7μμ

Η ιμπεριαλιστική επέμβαση στο Μάλι

Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός

ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/5 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

Οι Μπολσεβίκοι και οι τράπεζες

Ομιλητής: Ειρηναίος Μαράκης

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 9/5 γραφεία ΕΛΜΕ (Γκράβα) 8μμ

Η Βαϊμάρη και η άνοδος του Χίτλερ

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

ΡΕΘΥΜΝΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 15/5 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 3μμ

Το Κυπριακό και τα διεθνιστικά

καθήκοντα των επαναστατών

Ομιλήτρια: Άλε Κρήτη

ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ

Εκδήλωση Πανεπιστημιούπολης

ΤΡΙΤΗ 14/5 αίθριο Φιλοσοφικής 2μμ

Ο Mαρξισμός είναι επίκαιρος


Εξορμήσεις με την Eργατική Αλληλεγγύη

ΤΡΙΤΗ 30/4

ΧΑΛΑΝΔΡΙ Μετρό 8πμ

ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 6.30μμ

ΜΑΡΟΥΣΙ 7μμ

ΠΕΜΠΤΗ 2/5

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 11πμ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Ταμπούρια 11πμ

ΝΙΚΑΙΑ Λαϊκή 11πμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 11πμ

ΧΑΝΙΑ Λαϊκή 11.30πμ

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ πλατεία Ελευθερίας 7μμ

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ πλατεία (Goody’s) 6.30μμ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 6.30μμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ πεζόδρομος 6μμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Μετρό Αγ. Αντώνης 6μμ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 6μμ


Καλέσματα για την Πρωτομαγιά

ΑΘΗΝΑ Μουσείο 11πμ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εργατικό Κέντρο 10.30πμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Εργατικό Κέντρο 10πμ

ΡΕΘΥΜΝΟ Εργατικό Κέντρο 10πμ

ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 10πμ

ΓΙΑΝΝΕΝΑ Εργατικό Κέντρο 10.30πμ

ΠΑΤΡΑ Εργατικό Κέντρο 10.30πμ

ΞΑΝΘΗ Εργατικό Κέντρο 10πμ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Εργατικό Κέντρο 10.30πμ


ΚΕΕΡΦΑ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/5 Δημοτικό Θέατρο Ξυλοτεχνία

(Παρασκευοπούλου και Κωστή Παλαμά) 6μμ

Ανοιχτή συνέλευση - Προβολή βίντεο “Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά”


Κλαδικές εργατικές ομάδες

ΥΓΕΙΑ

ΤΡΙΤΗ 7/5 Αγ. Σάββας 7μμ

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΤΡΙΤΗ 7/5 Βενέτης (Πατησίων και Πανεπιστημίου) 4μμ