Μαρξιστικά Φόρουμ

ΜΑΡΟΥΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Γαρδένια 8.30μμ

Ιρλανδία, Ελλάδα: η αποτυχία της λιτότητας

Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης

ΑΙΓΑΛΕΩ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Μίχας 7μμ

Η πάλη ενάντια στο ρατσισμό

Ομιλήτρια: Νίκη Παπαδοπούλου

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Old Post 7μμ

Η οικονομία του τρελοκομείου

Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου

ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Αδράχτι 7.30μμ

Η Διαρκής Επανάσταση

Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης

ΙΛΙΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Κουμπί 8μμ

Μετά τις εκλογές και ένα φθινόπωρο οργής, μια κυβέρνηση πανικόβλητη

Ομιλήτρια: Πωλίνα Γρυσμπολάκη

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Μετά τις εκλογές και ένα φθινόπωρο οργής, μια κυβέρνηση πανικόβλητη

Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής

ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΕΝΤΡΟ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Γρηγόρης 7.30μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Ελπίδα Καμπάνη

ΚΑΜΑΡΑ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Φιλοσοφική 7μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη

ΚΟΥΚΑΚΙ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Παγκάκι 7μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Χριστίνα Βασιλοπούλου

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Θέμις (Μετρό Πανόρμου) 8.30μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλητής: Λουκάς Θεοτοκάτος

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Παπαγαλίνο 7.30μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

ΕΞΑΡΧΕΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 ταβέρνα Ροζαλία 7.30μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη

ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 ταβέρνα «Στην  αυλή του Πέτρου» 8μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης

ΤΟΥΜΠΑ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ Άνεμος 7μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλητής: Γιάννης Στάθης

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Στέκι Νεολαίας Αμπελοκήπων 7μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Goody’s (πλ. Ελευθερίας) 8μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου

ΙΛΙΟΝ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 καφέ της Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ

Ο Τρότσκι και η δεκαετία του ’30

Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Goody’s πλ. Λαού 8.30μμ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ομιλήτρια: Ελίνα Γρύλλη

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 Στέκι 7μμ

Οι αγώνες που έρχονται και η αντικαπιταλιστική αριστερά

Ομιλητής: Νίκος Σκιαδάς

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/11 καφέ Τσέλο 7.30μμ

Τα αποτελέσματα των εκλογών

Ομιλήτρια: Δήμητρα Λιναρδάκη

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/11 βιβλιοπωλείο Αμόνι 6μμ

Η αριστερά δύναμη ανατροπής

Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης

ΧΑΝΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/11 Γωνία των Αγγέλων 7μμ

Μεταρρύθμιση ή επανάσταση;

Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης

Στα σχολεία

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/11 καφέ Καντάθ 5μμ

Μαρξισμός, θεωρία και πράξη

Ομιλητής: Νίκος Τουρνάς

Στις σχολές

ΦΛΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 1μμ

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλήτρια: Ελίνα Γρύλλη

ΝΟΠΕ

ΠΕΜΠΤΗ 18/11 3μμ

Οι οικοδόμοι το ’60

Ομιλήτρια: Ιωάννα Παπακωνσταντίνου

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ

ΤΡΙΤΗ 23/11 1μμ

Πώς παλεύουμε τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία

Ομιλήτρια: Ρία Πατσέλλη

ΝΟΜΙΚΗ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΡΙΤΗ 23/11 8μμ

Παγκόσμια κρίση του καπιταλισμού – Μεταρρύθμιση ή επανάσταση;

Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής