Αντιρατσιστικό και αντιφασιστικό κίνημα
Στο δρόμο για τις 18 Μάρτη: Συνεχίζονται οι εκδηλώσεις

ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ 
 
ΡΑΔΙΟΜΕΓΑΡΟ ΕΡΤ
ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΦΛΕΒΑΡΗ, γραφεία ΠΟΣΠΕΡΤ, 1μμ
Ομιλητές: Κωνσταντίνα Δημητρούλη, δημοσιογράφος, Nίκος Αγγελίδης, δημοσιογράφος, Γαβρίλος Κασιμάτης, ΠΟΣΠΕΡΤ, Πέτρος Κωνσταντίνου, συντονιστής  ΚΕΕΡΦΑ
Γ' ΕΛΜΕ Αθήνας
ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΦΛΕΒΑΡΗ, 
σχολεία Γκράβας, 6μμ
Σύσκεψη εκπαιδευτικών, γονέων, μαθητών
ΕΥΔΑΠ Περισσού
ΠΕΜΠΤΗ 2 ΜΑΡΤΗ, Αμφιθέατρο, 2μμ 
Ομιλητές: Κώστας Λυμπέρης ΣΕΚΕΣ-ΕΥΔΑΠ, Τάσος Αναστασιάδης 
Συντονισμός ενάντια στα Μνημόνια, πρόσφυγας από το Ελληνικό
Καλούν: ΣΕΚΕΣ-ΕΥΔΑΠ, ΚΕΕΡΦΑ, Συντονισμός Ενάντια στα Μνημόνια
ΥΠ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ -πλ. Κάνιγγος
ΠΕΜΠΤΗ 2 ΜΑΡΤΗ, 
Αίθουσα 611, 11.30πμ
Ομιλητές: Κώστας Πίττας 
Γραμματέας Ομοσπονδίας, Μίλτος Κοτσάμπασης ΔΣ Συλλόγου 
εργαζομένων ΓΓΒ/ΓΓΕ
ΗΘΟΠΟΙΟΙ
ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΜΑΡΤΗ, 
Θέατρο “Δημήτρης Ροντήρης”, Φρινίχου 10, Πλάκα, 4μμ 
Ανατρεπτική Συσπείρωση Ηθοποιών
 
ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ
 
ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΦΛΕΒΑΡΗ, Αμφιθέατρο Δυτικό Κτίριο 1,  1.30μμ
Ομιλητές: Χρίστος Αργύρης, 
ΔΣ Συλλόγου και ΓΣ ΑΔΕΔΥ, 
Πέτρος Κωνσταντίνου, ΚΕΕΡΦΑ
ΨΝΘ
ΠΕΜΠΤΗ 2 ΜΑΡΤΗ, Αμφιθέατρο, 2μμ,
Ομιλητές: Κώστας Γκόγκογλου, ΔΣ Σωματείου εργαζομένων, Χρήστος Ζαγανίδης Ε' ΕΛΜΕ, Κώστας Τορπουζίδης ΚΕΕΡΦΑ
Καλούν σωματείο ΨΝΘ, ΚΕΕΡΦΑ
ΑΓΛΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΜΑΡΤΗ, Αίθουσα Διδασκαλίας (Ισόγειο), 12.30μμ
Ομιλήτριες: Μαρία Αλιφιέρη, ΔΣ Συλλόγου, Ράνια Νενεδάκη πρώην Δημοτική Σύμβουλος Ζωγράφου, Ζανέττα Λυσικάτου μέλος ΔΣ ΟΕΝΓΕ
ΑΤΤΙΚΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΜΑΡΤΗ, Αμφιθέατρο Αρεταίος, 11.45πμ
Ομιλητές: Χρίστος Αργύρης, μέλος ΓΣ ΑΔΕΔΥ
 
ΔΗΜΟΙ
 
ΔΗΜΟΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ
ΤΡΙΤΗ 28 ΦΛΕΒΑΡΗ, ισόγειο Δημαρχείου, 1μμ
Ομιλητές: Πρόσφυγας από Μαλακάσα, Ορέστης Ηλίας, δημοτικός σύμβουλος
ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΤΡΙΤΗ 28 ΦΛΕΒΑΡΗ, Γκαράζ (Ιερά Οδός 151), 6μμ 
Ομιλητές: Πρόσφυγας από Ελαιώνα, Δημήτρης Κάρλος, ΔΣ ΕΕΔΑ, 
Σωτήρης Τριπόδης ΔΣ ΕΕΔΑ, 
ΔΗΜΟΣ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΜΑΡΤΗ, 
Αίθουσα Εκδηλώσεων, 1μμ
Ομιλητές: Πρόσφυγας από Μαλακάσα,  Στέλλα Τζανίνη, πρόεδρος συλλόγου
 
ΣΧΟΛΕΣ
 
ΠΑΝΤΕΙΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 2 ΜΑΡΤΗ,  αίθ 2, 2μμ
Ομιλήτρια: Βασιλική Γεωργιάδου, πανεπιστημιακός, Πέτρος Κωνσταντίνου, ΚΕΕΡΦΑ
ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 2 ΜΑΡΤΗ, 7μμ
Ομιλητές: Γιώργος Τσιάκαλος πανεπιστημιακός, Φύλλια Πολίτη ΚΕΕΡΦΑ 
Καλεί: ΚΕΕΡΦΑ φοιτητών
TEI ΑΘΗΝΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΜΑΡΤΗ, 
αίθ  προβολών ΣΓΤΚΣ, 2μμ
ΦΥΣΙΚΟ, ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΜΑΡΤΗ, Αμφ Β, 2μμ
ΙΑΤΡΙΚΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 
ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΜΑΡΤΗ, 1μμ, 
Αίθουσα Β' Έτους
ΝΟΠΕ  
ΤΡΙΤΗ 7 ΜΑΡΤΗ, Αμφιθέατρο 9,  2.30μμ
Ομιλητές: Κώστας Παπαδάκης, δικηγόρος της Πολιτικής αγωγής στη δίκη της Χρυσής Αυγής, Νίκος Στραβελάκης, καθηγητής, Πέτρος Κωνσταντίνου,συντονιστής  ΚΕΕΡΦΑ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ
ΠΕΜΠΤΗ 9 ΜΑΡΤΗ,  αίθριο, 2μμ,
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Ιωαννίδου, καθηγήτρια Σλαβικών σπουδών, Νίκη Αργύρη, συντονιστικό ΚΕΕΡΦΑ
ΑΣΚΤ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΜΑΡΤΗ, Αίθουσα De Chirico,  2μμ
 

Στις Γειτονιές

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΡΤΗ, ΕΔΟΘ,  6μμ
Ομιλητές:Αϊβάζογλου Μόνικα δημοτική Σύμβουλος, “Γειτονιές σε δράση”, Μπάμπης Μπίκας πρ. Σωματείου Εργαζομένων ΚΘΒΕ, Κώστας Τορπουζίδης ΚΕΕΡΦΑ, παρέμβαση από εκπαιδευτικό στο Στρατόπεδο Διαβατών  
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΡΤΗ, Πευκώνας, (Λ. Δημοκρατίας έναντι παλιού Δημαρχείου Aγ. Aναργύρων), 7μμ  
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΜΑΡΤΗ, Δημαρχείο, 7μμ 
Εκδήλωση- Συζήτηση “Ζούμε μαζί, παλεύουμε μαζί. Κοινός αγώνας ελλήνων- προσφύγων- μεταναστών ενάντια  στο ρατσισμό, τον πόλεμο, το φασισμό και τη φτώχεια.
Ομιλητές: Ειρήνη Δαφέρμου, Συντονισμός για το Προσφυγικό-Μεταναστευτικό σωματείων, φοιτητικών συλλόγων, συλλογικοτήτων, Θανάσης Καμπαγιάννης, Πολιτική Αγωγή στη δίκη της Χρυσής Αυγής, Μασούντ Καχχάρ, Αφγανός Πρόσφυγας από το Ελληνικό, Δημήτρης Λαβατσής, Επιτροπή Αλληλεγγύης στους πρόσφυγες Χίου "ΛΑΘΡΑ;"
Συντονισμός- Παρέμβαση: Γιώργος Μανουράς, μέλος του Φυσάει Κόντρα
Καλεί το Δημοτικό Σχήμα “Φυσάει Κόντρα”  
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΜΑΡΤΗ, 8μμ
Συγκέντρωση- Παρέμβαση στο Δημοτικό Συμβούλιο
ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΕΜΠΤΗ 9 ΜΑΡΤΗ, ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ, 7μμ
Ομιλητές: Δέσποινα Χαραλαμπίδου, Λαϊκή Ενότητα, Νίκος Χατζάρας ΚΕΕΡΦΑ, Μέλος Αντιρατσιστικής Πρωτοβουλίας Θεσσαλονίκης 
καλούν: ΛΑΕ,  Αντιρατσιστική Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης , ΚΕΕΡΦΑ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 
ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΜΑΡΤΗ, 
Άγαλμα Βενιζέλου, 10πμ 
επίσκεψη αλληλεγγύης στα στρατόπεδα 
ΝΙΚΑΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΜΑΡΤΗ, 6.30μμ
Εκδήλωση: “Aπό τους δολοφόνους του Λαμπράκη στους δολοφόνους της Χρυσής Αυγής”
Ομιλητές: Λεωνίδας Κοντουδάκης, μάρτυρας στη δολοφονία του Λαμπράκη, Κατερίνα Θωίδου, δημοτική Σύμβουλος Νίκαιας 
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΜΑΡΤΗ, Χώρος Λαϊκής Συνέλευσης (οδός Δεκελείας), 7μμ
Εκδήλωση:  Η δίκη της Χρυσής Αυγής
Ομιλητές: Τάκης Ζώτος, δικηγόρος της Πολιτικής αγωγής στη δίκη της Χρυσής Αυγής, Άρης Χατζηστεφάνου, δημοσιογράφος
Καλεί η Λαϊκή Συνέλευση Νέας Φιλαδέλφειας
ΞΑΝΘΗ 
ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ, 7μμ 
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΜΑΡΤΗ 
Ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και η ένταξή τους στην εκπαίδευση: Προσφυγόπουλα-ΑμεΑ 
Oμιλητές: Γιώργος Τσιάκαλος- πανεπιστημιακός, Γιάννης Κουρουμπαλίδης, πρόεδρος Σωματείου Ατόμων με Αναπηρία Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης, Σταύρος Κουδουμάκης - πρόεδρος της Περιφερειακής Ένωσης Θράκης του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών
ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΜΑΡΤΗ 
Ανοίξτε τις πόλεις στους πρόσφυγες-Κλείστε τη Χρυσή Αυγή στη φυλακή 
Oμιλητές: Κώστας Παπαδάκης - δικηγόρος της Πολιτικής Αγωγής στη Δίκη της Χρυσής Αυγής, Θράσος Αβραάμ - πρόεδρος Σωματείου Εργαζόμενων στα ΜΜΕ Λέσβου (ΣΕΜΜΕΛ)
Καλούν : ΕΛΜΕ, Σύλλογος Δασκάλων,  Σύλλογος Δασκάλων Μ/κων Σχολείων Αποφ/των ΕΠΑΘ, ΚΕΕΡΦΑ.