Δραστηριότητες
Μαρξιστικά Φόρουμ

ΙΛΙΟΝ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Κρατικός καπιταλισμός
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλητής: Χρήστος Βαρβέρης
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 Μεγ. Αλεξάνδρου  59, 8μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 στέκι Αριστερής Κίνησης (Ιάσωνος και Ακροπόλεως 18) 7.30μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλητής: Κώστας Λάππας
ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ – ΜΕΝΙΔΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Μαγαζί 7μμ
Σουέζ 1956 – Η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλήτρια: Μαρία Παππά
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 
στοά Σαρκά, Α’κτίριο, Β’ ορ, 7μμ
Χιλή ’72-’73 - η τραγωδία του κοινοβουλευτικού δρόμου
Ομιλήτρια: Αρετή Κανελοπούλου
ΒΟΛΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 Θόλος 4μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλητής: Δημήτρης Στεφανάκης
ΛΑΡΙΣΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Κουρμπέτι 3μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Πέτρος Θεοδοσιάδης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 
καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ
Η στρατηγική του εργατικού ελέγχου
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΚΥΨΕΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Κοσμικόν 7μμ
Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ
Ομιλήτρια: Σοφία Σισμάνη
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 
καφέ White Rabbit (υπόγειο) 7.30μμ
Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο στο σοσιαλισμό;
Ομιλητής: Χρήστος Κορναράκης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 
καφέ White Rabbit (υπόγειο) 7.30μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
 Ομιλητής: Λευτέρης Μπάνος
•ΤΕΤΑΡΤΗ 16/11 
καφέ White Rabbit (υπόγειο) 7.30μμ
Κρατικός καπιταλισμός
Ομιλητής: Σωκράτης Ταγγόπουλος
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 
στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 7μμ
Σουέζ 1956 – Η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 ΕΛΜΕ Γκράβα 7μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Λα Ροζέ 7.30μμ
Σουέζ 1956 – Η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παπαδούλη
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 
καφέ Ίχνος (Κολοκοτρώνη 34) 7μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας
ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 Σύλλογος Δασκάλων 7μμ
Καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες: 
Ανοιχτά σύνορα, ανοιχτές πόλεις, 
ανοιχτά σχολεία
Ομιλητής: Στέλιος Γιαννούλης
ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Καλοδεχούμενοι οι πρόσφυγες: 
Ανοιχτά σύνορα, ανοιχτές πόλεις, 
ανοιχτά σχολεία
Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Κρίκος 7μμ
Σουέζ 1956, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ 1968 (στοά Βενιζέλου & Αγ.Πάντων) 7μμ
1956 – 60 χρόνια αγώνες για την αριστερά του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 καφέ 1968 (στοά Βενιζέλου & Αγ.Πάντων) 7μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλήτρια: Ιλιρίντα Μουσαράϊ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΒΟΡΕΙΟ)
•ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 
Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Ούτε σοσιαλδημοκρατία 
ούτε σταλινισμός
Ομιλητής: Μύρωνας Μαρκάκης
•ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 
Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Πώς λειτουργούν τα σοβιέτ
Ομιλητής: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου
ΜΑΡΟΥΣΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Σουέζ, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλήτρια: Δήμητρα Τζάκου
•ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 καφέ Βαβέλ 7.30μμ
Αμερικάνικες εκλογές
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
•ΤΕΤΑΡΤΗ 2/11 καφέ Big Mouth 8μμ
Σουέζ, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλήτρια: Μαριλένα Κουντούρη
•ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 καφέ Big Mouth 8μμ
Ο κρατικός καπιταλισμός
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
•ΠΕΜΠΤΗ 3/11 
στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Ουγγαρία 1956, εργάτες ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας
•ΠΕΜΠΤΗ 10/11 
στέκι Δράση για μια άλλη Πόλη 6μμ
Ο ιμπεριαλισμός σήμερα
Ομιλητής: Θάνος Βυνιάς
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
•ΠΕΜΠΤΗ 3/11 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7μμ
Η εργατική εναλλακτική
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
•ΠΕΜΠΤΗ 10/11 ΕΡΤ-ΟΡΕΝ 7μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 καφέ Κικιρίκου 8μμ
Σουέζ, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλητής: Τόλης Μαριγούδης
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 
Σύλλογος Ιμβρίων 7.30μμ
1956 – Η στρατηγική 
του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλητής: Παναγιώτης Παπαπαναγιώτου
ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 
σαλονάκι ΦΕΠΑ (εστίες) 7μμ
Ουγγαρία 1956, εργάτες ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Σερπάνου
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 καφέ Μπουκάλι 
(Κολοκοτρώνη 44) 8μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλητής: Δάνος Πηνιάτογλου
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 καφέ Νότος 7μμ
Κρατικός καπιταλισμός
Ομιλήτρια: Ευγενία Βρούσο
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 καφέ Quiz 7.30μμ
Σουέζ, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλήτρια: Κατερίνα Σεβαστάκη
ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 δημαρχείο 7.30μμ
1956 – 60 χρόνια αγώνες για την αριστερά του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΝΟΤΙΟ)
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 Εργατικό Κέντρο 8μμ
Η Τουρκία μετά την απόπειρα 
πραξικοπήματος
Ομιλητής: Κώστας Γκούμας
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 
Στέκι (Ρήγα Φερραίου) 6μμ
Ουγγαρία 1956 – εργατική επανάσταση ενάντια στον κρατικό καπιταλισμό
Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 3/11 καφέ Ξύλινη βέσπα (Ζίννη 30) 8μμ
Σουέζ 1956, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
ΚΟΛΩΝΟΣ-ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
•ΠΕΜΠΤΗ 3/11 καφέ Τρίπορτο 
(Παραμυθίας & Αρτεμησίου) 7μμ
Σουέζ, η ήττα της αποικιοκρατίας
Ομιλητής: Δημήτρης Τσώλης
•ΠΕΜΠΤΗ 10/11 καφέ Τρίπορτο 
(Παραμυθίας & Αρτεμησίου) 7μμ
1956 – 60 χρόνια αγώνες για την 
Αριστερά του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλητής: Αλέξανδρος Μαρτζούκος
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
•ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4/11
 καφέ Σκαντζόχοιρος 6.30μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
•ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/11 
καφέ Σκαντζόχοιρος 6.30μμ
Κρατικός καπιταλισμός
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 
στέκι Ρήξης και Ανατροπής 7μμ
99 χρόνια από την 
Οκτωβριανή επανάσταση
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/11 
στέκι Εκτός Σχεδίου 7.30μμ
Ένας κόσμος σε αναβρασμό
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
 
Στις σχολές
ΝΟΠΕ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4/11 
καφέ Αλντεμπαράν 1μμ
1956 – Η στρατηγική 
του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλήτρια:  Έλλη Πανταζοπούλου
ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ – ΣΓΤΚΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4/11 
αίθουσα προβολών 2.30μμ
1956 – Η στρατηγική του σοσιαλισμού από τα κάτω
Ομιλητής: Παντελής Παναγιωτακόπουλος