Μαρξιστικά Φόρουμ

ΜΑΡΟΥΣΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Γαρδένια 7.30μμ

Εργατική τάξη και κινήματα

Ομιλητής: Αλί Μουσταφάογλου

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Σαν Άλλοτε 7.30μμ

Δικτατορία, δημοκρατία και φασισμός

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ

Δεκεμβριανά του ‘44

Ομιλητής: Γιάννης Σταθόπουλος

ΑΙΓΑΛΕΩ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Στέκι 7.30μμ

Πώς μπορούν οι απεργίες να νικάνε;

Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Στέκι 8μμ

Δεκεμβριανά του ‘44

Ομιλητής: Βασίλης Μυρσινιάς

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Μαγαζί 8μμ

Δικτατορία, δημοκρατία και φασισμός

Ομιλητής: Ιάσωνας Κατριμουστάκης

ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Σέλτερ 7μμ

Νέλσον Μαντέλα – το μεγαλείο και τα όρια του αγώνα ενάντια στο ρατσιστικό απαρτχάιντ

Ομιλήτρια: Σύλβια Κατριβάνη

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Σουζάνα 7μμ

Ισπανία του ‘36

Ομιλητής: Κυριάκος Αλισσαβάκης

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Σύλλογος Ιμβρίων 7μμ

Νέλσον Μαντέλα – το μεγαλείο και τα όρια του αγώνα ενάντια στο ρατσιστικό απαρτχάιντ

Ομιλήτρια: Άρτεμις Χριστινάκη

ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Quiz 7μμ

Νέλσον Μαντέλα – το μεγαλείο και τα όρια του αγώνα ενάντια στο ρατσιστικό απαρτχάιντ

Ομιλητής: Αντρέας Κολλιαράκης

ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Λουξίν 7μμ

Η γερμανική επανάσταση

Ομιλητής: Ραφαήλ Καστρίτσης

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7.30μμ

Δεκέμβρης ‘44

Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Ραγκαβή 69) 7μμ

Ισπανία του ‘36

Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος

ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ

Κόκκινος Δεκέμβρης

Ομιλητές: Δημήτρης Λιβιεράτος, Δημήτρης Λάμπρου

ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΤΑΥΡΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Σπιρτόκουτο 7μμ

Η Παρισινή Κομμούνα

Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Στέκι ΚΕΕΡΦΑ (Καβαλότι 17) 7.30μμ

Λένιν: Κράτος και επανάσταση

Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 καφέ Μούντο 7μμ

Δεκέμβρης ‘44

Ομιλήτρια: Μέλπω Μαραγκίδου

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12

Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ όρ, 6μμ

Δικτατορία, δημοκρατία και φασισμός

Ομιλητής: Νίκος Γουρλιώτης

ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Εργατικό Κέντρο 8μμ

Η μάχη ενάντια στις διαθεσιμότητες στην υγεία

Ομιλητής: Σεραφείμ Ρίζος

ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12

Σύλλογος Δασκάλων 8μμ

Η μάχη ενάντια στις διαθεσιμότητες στην υγεία

Ομιλήτρια: Μαρία Καλιτσουνάκη

ΛΑΡΙΣΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7μμ

Δεκέμβρης ‘44

Ομιλήτρια: Δήμητρα Καλαντζή

ΠΑΤΡΑ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 18/12 γραφ. Περιφέρειας (Βότση & Κανακάρη) 7μμ

Μαρξ, θεωρία και πράξη

Ομιλήτρια: Βασιλική Μεθενίτη

• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/1 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Έχουν δικαίωμα λόγου οι ρατσιστές και οι φασίστες;

Ομιλητής: Νεκτάριος Χαϊντάρ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 8/1 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλήτρια: Δέσποινα Πάλλα

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 κυλικείο Δημαρχείου 7μμ

Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο στο σοσιαλισμό;

Ομιλήτρια: Αμάντα Χονδροκούκη

ΝΙΚΑΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 Στέκι ΑΝΤΑΡΣΥΑ 7.30μμ

Δεκέμβρης ‘44

Ομιλητής: Γιώργος Χρυσαφίδης

ΕΞΑΡΧΕΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Κούνια (Θεμιστοκλέους 43) 7.30μμ

Σεξισμός, πώς παλεύεται

Ομιλήτρια: Μαρία Γρυσμπολάκη

ΚΥΨΕΛΗ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ

Μπορούν οι απεργίες να νικάνε;

Ομιλήτρια: Στέλλα Μυρισιώτη

ΠΑΤΗΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 στ. Αγ. Ελευθερίου 7μμ

Δικτατορία, δημοκρατία και φασισμός

Ομιλήτρια: Μαρία Αλιφιέρη

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 ΕΛΜΕ Γκράβα 7.30μμ

Δεκέμβρης ‘44

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Τριώτα (Μετρό Αγ. Αντώνης) 7.30μμ

Η αμερικάνικη εργατική τάξη τη δεκαετία του ‘30

Ομιλητής: Κώστας Πολύδωρος

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

• ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Πάργα 7μμ

ΕΡΤ, ΕΟΠΥΥ, διοικητικοί – νίκη στις απεργίες

Ομιλήτρια: Ειρήνη Φωτέλλη

• ΠΕΜΠΤΗ 2/1 καφέ Πάργα 7μμ

Είναι η ανθρώπινη φύση εμπόδιο στο σοσιαλισμό;

Ομιλήτρια: Εμμανουέλα Γεωργοπούλου

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

• ΠΕΜΠΤΗ 19/12 Στέκι 6μμ

Αναρχισμός – μια μαρξιστική κριτική

Ομιλήτρια: Μαρία Γεωργάκα

• ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/1 Στέκι 6μμ

Μαρξισμός, θεωρία και πράξη

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 Goody’s 8μμ

Πώς χάθηκε η ρώσικη επανάσταση;

Ομιλητής: Δημήτρης Στρίγκλος

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

• ΠΕΜΠΤΗ 19/12 Στέκι 8μμ

Η μάχη ενάντια στο ρατσισμό και τον φασισμό

Ομιλητής: Νίκος Γεωργίου

• ΠΕΜΠΤΗ 2/1 Στέκι 8μμ

Αναρχισμός – μια μαρξιστική κριτική

Ομιλητής: Οδυσσέας Κατσούλης

ΡΕΘΥΜΝΟ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ

Χειροπέδες στη Χρυσή Αυγή, απολυτήριο στον Σαμαρά

Ομιλήτρια: Μαριλύδα Ανδρεουλάκη

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 στο στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 6.30μμ

Ομοφυλοφιλία, σεξουαλικότητα και η πάλη για την απελευθέρωση

Ομιλήτρια: Γεωργία Μακρή

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Έχουμε και Λέμε 7μμ

Δικτατορία, δημοκρατία και φασισμός

Ομιλητής: Θράσος Τζιάρας

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Η πάλη για την απελευθέρωση των ομοφυλόφιλων

Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΜΑΡΑ

ΠΕΜΠΤΗ 19/12 ΕΔΟΘ (5ος ορ.) 7μμ

Δικτατορία, δημοκρατία και φασισμός

Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη

ΒΟΛΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/12 Θόλος 7μμ

1968-1974 – ένας κόσμος σε αναβρασμό

Ομιλητής: Μιχάλης Τσίρος

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/12, ΕΚΘ 6.30μμ

Η επαναστατική εφημερίδα

Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΤΟΥΜΠΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/12, καφέ Άνεμος 6μμ

Ισπανία 1936 - Η επανάσταση

ενάντια στο φασισμό

Ομιλητής: Νίκος Τουρνας

ΧΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/1 Σύλλογος Δασκάλων 8μμ

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη