Δραστηριότητες

Μαρξιστικά Φόρουμ

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 7.30μμ «Μηλιάς το λάζο»

«Παραγωγική ανασυγκρότηση»

ή εργατική εξουσία;

Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Παπιαμώνης 8μμ

Ο Μάης του ‘68

Ομιλήτρια: Κατερίνα Πατρικίου

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Δημαρχείου 7μμ

Ο Μάης του ‘68

ΑΙΓΑΛΕΩ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 7.30μμ καφέ Στέκι

Από την ΕΔΑ στα Ιουλιανά

Ομιλητής: Πασχάλης Ταπεινόπουλος

ΡΕΘΥΜΝΟ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ

Μεταρρύθμιση ή επανάσταση

Ομιλήτρια: Εύα Καραναστάση

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 Στέκι πολιτιστικών

ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 8μμ

Η 2η συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Ομιλήτρια: Μαριλήδα Ανδρουλάκη

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5  Έχουμε και Λέμε, 7μμ

Βάση κι εποικοδόμημα

Ομιλητής: Μυρων Μαρκάκης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6   Έχουμε και Λέμε, 7μμ

Είναι η ανθρώπινη φύση

εμπόδιο για τον σοσιαλισμό;

Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5

Στοά Σάρκα, Α’ κτίριο, Β’ όροφος, 7μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Γιούλη Καραγιαννάκου

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 πλατεία Μερκούρη 7μμ

Ο Μάης του ‘68

Ομιλητής: Παναγιώτης Ζουγανέλης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ

Σαμαράς: ανάμεσα στα bail-in

και στους εκπαιδευτικούς

Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη

• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ

Ήταν ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος

αντιφασιστικός;

Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ

Καρλ Μαρξ: Εμφύλιος πόλεμος

και Παρισινή Κομμούνα

Ομιλητής: Αντώνης Σκαρπέλης

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5

Κέντρο Βοήθειας

και στήριξης παιδιού 7.30μμ

Η πτωτική τάση του ποσοστού κέρδους

Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 Κέντρο Βοήθειας

και στήριξης παιδιού 7.30μμ

Ο Μάης του ‘68

Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος

• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/6 Κέντρο Βοήθειας

και στήριξης παιδιού 7.30μμ

Αντίσταση και εμφύλιος

Ομιλήτρια: Ελένη Μπούμπουρα

ΒΥΡΩΝΑΣ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Η 2η Συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

ΑΟΖ και ανταγωνισμός στη Μεσόγειο

Ομιλητής: Χρίστος Αργύρης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Η 2η Συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Ομιλητής: Γιώργος Μποτσίδης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/6 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Σαμαράς: ανάμεσα στα bail-in

και στους εκπαιδευτικούς

Ομιλητής: Δημήτρης Γκιόκας

• ΤΕΤΑΡΤΗ 19/6 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Η αριστερά και ο καπιταλισμός

μετά την Κύπρο

Ομιλητής: Βαγγέλης Καραθάνος

• ΤΕΤΑΡΤΗ 26/6 καφέ Κύτταρο 7.30μμ

Μεταρρύθμιση ή επανάταση

Ομιλητής: Τάσος Παπαδιώτης

ΚΥΨΕΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Κοσμικόν 7.30μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλητής: Ηλίας Κολοβός

ΠΑΤΗΣΙΑ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Λα Ροζέ 7μμ

Από την ΟΣΕ στο ΣΕΚ

Ομιλητής: Ιάκωβος Παντελάκης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 καφέ Λα Ροζέ 7μμ

ΑΟΖ και ανταγωνισμός στη Μεσόγειο

Ομιλητής: Χρήστος Σιδάς

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Δολίχη 7.30μμ

Σαμαράς: ανάμεσα στα bail-in

και στους εκπαιδευτικούς

Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5

καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

• ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Διαχρονικό 7μμ

Η συμβολή του Τόνυ Κλιφ

Ομιλητής: Αντώνης Αλφιέρης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 καφέ Διαχρονικό 7μμ

Η Διαρκής Επανάσταση

Ομιλητής: Γεράσιμος Παπαδάτος

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5,

18ο Δημοτικό Σχολείο 7μμ

Σαμαράς: ανάμεσα στα bail-in

και τους εκπαιδευτικούς

Ομιλητής: Μπάμπης Μωυσίδης

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 Στέκι 8μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ – ΚΟΛΩΝΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφένείο σταθμός ΜΕΤΡΟ ΣΕΠΟΛΙΑ 6μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Θένια Ασλανίδη

ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 Σύλλογος Δασκάλων 7.30μμ

Η συμβολή του Τόνυ Κλιφ

Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης

ΧΑΝΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5

Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

Μεταρρύθμιση ή επανάσταση

Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης

ΕΞΑΡΧΕΙΑ

• ΠΕΜΠΤΗ 30/5 Αραχώβης 47, 7μμ

«Παραγωγική ανασυγκρότηση»

ή εργατική εξουσία

Ομιλήτρια: Ευγενία Κουνιάκη

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 Αραχώβης 47, 7μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Κατερίνα Κανελοπούλου

ΠΑΤΡΑ

• ΠΕΜΠΤΗ 30/5

Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

Ρόζα Λούξεμπουργκ:

Μεταρρύθμιση ή επανάσταση

Ομιλήτρια: Βάσω Δάκα

• ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

ΑΟΖ και ανταγωνισμός στη Μεσόγειο

Ομιλητής: Κώστας Παπαντώνης

• ΤΕΤΑΡΤΗ 12/6 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτριες: Ράνια Κούτσικου, Έλενα Καραχάλιου

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΠΕΜΠΤΗ 30/5 καφέ Πάργα 7.30μμ

«Παραγωγική ανασυγκρότηση»

και εργατική εξουσία

Ομιλητής: Γιώργος Κόκκοβας

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 30/5

γραφεία Γ’ ΕΛΜΕ (Γκράβα) 8μμ

Η Βαϊμάρη και η άνοδος του Χίτλερ

Ομιλητής: Θανάσης Καμπαγιάννης

ΙΛΙΣΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/5 καφέ Munches 7μμ

Από την ΟΣΕ στο ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Μαρία Γρυσμπολάκη

ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 30/5 καφέ Λουξίν 8μμ

Η 2η Συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος

ΗΡΑΚΛΕΙΟ  (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

Το στέκι της πλατείας (Αγ.Μηνάς)

• ΠΕΜΠΤΗ 30/5, 6:30μμ

Αναρχισμός, μια μαρξιστική κριτική

Ομιλητής: Πάνος Λουκίσας

• ΠΕΜΠΤΗ 6/6, 6:30μμ

50 Χρόνια απ'τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλήτρια: Τίνα Κατσανεβάκη

• ΠΕΜΠΤΗ 13/6, 6:30μμ

Καπιταλισμός χωρίς πυξίδα

Ομιλητής: Νίκος Χριστοφοράκης

• ΠΕΜΠΤΗ 20/6, 6:30μμ

«Παραγωγική ανασυγκρότηση»

ή εργατική εξουσία

Ομιλητής: Κώστας Γκούμας

• ΠΕΜΠΤΗ 27/6, 6:30μμ

Ήταν ο Β' Παγκόσμιος πόλεμος

αντιφασιστικός;

Ομιλητής: Γιάννης Μακαρώνας

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 30/5 Στέκι

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλητής: Ορέστης Ηλίας

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/5 Δημαρχείο 7.30μμ

50 χρόνια από τη δολοφονία

του Γρηγόρη Λαμπράκη

Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης

ΝΙΚΑΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 5/6 Στέκι 7μμ

Καπιταλισμός χωρίς πυξίδα

Ομιλητής: Δημήτρης Καλπίδης


ΚΕΕΡΦΑ

ΡΕΘΥΜΝΟ

ΠΕΜΠΤΗ 30/5

Στέκι πολιτιστικών ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 6μμ

Συνέλευση με βιντεοπροβολή

της διαδήλωσης στη Μανωλάδα

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΧΑΪΔΑΡΙ – ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 3/6 Πολιτιστικό Κέντρο Γ. Ρίτσος 7μμ

Εκδήλωση-συζήτηση:

Νομιμοποίηση των μεταναστών –

ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητές: Πέτρος Κωνσταντίνου, δημοτικός σύμβουλος με την Ανταρσία στις γειτονιές της Αθήνας, μετανάστης από Μπαγκλαντές,

καθηγητής από τη Β’ ΕΛΜΕ Δυτικής Αττικής

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ – ΘΗΣΕΙΟ – ΤΑΥΡΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/6 πλατεία Μερκούρη 7μμ

Οι εργάτες δείχνουν το δρόμο - Νομιμοποίηση

των μεταναστών, ένταξη τους στα συνδικάτα

Ομιλητές: Πέτρος Κωνσταντίνου, συντονιστής ΚΕΕΡΦΑ, μετανάστης από την Ένωση Μεταναστών Εργατών

ΑΝΤΙΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 30/5 Στέκι Λιμανιού της Αγωνίας

(Πραξιτέλους 78) 6.30μμ Ανοιχτή Συνέλευση

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/6 πλατεία Κοραή 6μμ

Αντιφασιστική Συναυλία


ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Εκδήλωση παρουσίασης των Θέσεων στο ΤΕΙ Αθήνας

ΠΕΜΠΤΗ 30/5 2μμ Αμφιθέατρο Φυσικής

Ομιλητές: Κώστας Μάρκου, Γιάννης Σηφακάκης,

Θανάσης Σαράντης


Κλαδικές εργατικές ομάδες

ΜΜΕ

ΔΕΥΤΕΡΑ 3/6

ΕΣΗΕΑ 6ος ορ. 7μμ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

ΤΡΙΤΗ 4/6 ΕΚΑ, 3ος ορ. 6μμ

ΥΓΕΙΑΣ

ΤΡΙΤΗ 4/6, Αγ. Σάββας 7μμ

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΤΡΙΤΗ 4/6 Βενέτης (Πατησίων & Πανεπιστημίου) 4μμ

ΜΕΤΑΛΛΟ

ΠΕΜΠΤΗ 6/6 ΕΚΑ 6ος ορ.

ΔΗΜΟΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 9/6, Αιγάλεω, 4μμ

ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/6 Αιόλου 47 (5ος ορ.) 4μμ


Εξορμήσεις με την Εργατική Αλληλεγγύη

ΠΕΜΠΤΗ 30/5

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ Μ. Ασίας 6.30μμ

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΗΣΑΠ 6μμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ Μετρό 6.30μμ

ΓΙΑΝΝΕΝΑ Νομαρχία 6.30μμ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/5

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Μετρό Δουκ. Πλακεντίας 3μμ

ΜΑΡΟΥΣΙ ΗΣΑΠ 6μμ

ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ

ΠΑΤΗΣΙΑ ΗΣΑΠ Άνω Πατήσια 6.30μμ

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ Άνω Πατήσια 6.30μμ

ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 6.30μμ

ΓΑΛΑΤΣΙ Βείκου και Γαλατσίου 6.30μμ

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 7μμ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Αμφιάλη 7μμ

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ Πλατεία Ελευθερίας 7μμ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ πλ. Κύπρου 6.30μμ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 6.30μμ

ΠΑΓΚΡΑΤΙ Coffee Way 6.30μμ

ΒΥΡΩΝΑΣ Hondos Center 6.30μμ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ Σκλαβενίτης Ιασωνίδου 6.30μμ

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ Μετρό Αγ. Αντώνης 7μμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Πεζόδρομος 7μμ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Τζάντε 7μμ

ΑΙΓΑΛΕΩ Μετρό 7μμ

ΧΑΛΑΝΔΡΙ Χαϊμαντά 6μμ

ΙΛΙΣΙΑ Market Ιn 6.30μμ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ δημαρχείο 6.30μμ

ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 6.30μμ

ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 6.30μμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 7μμ

ΠΑΤΡΑ Ρήγα Φερραίου 7μμ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΟΥΜΠΑ πάρκο Αγ. Θεράποντα 6.30μμ

ΚΑΜΑΡΑ Τσιμισκή και Ναυαρίνου 6.30μμ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ πλ. Επταλόφου 6.30μμ

ΧΑΡΙΛΑΟΥ πλ. Οσίας Ξένης 6.30μμ

ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 6.30μμ