Δραστηριότητες

Μαρξιστικά Φόρουμ

ΙΛΙΟΝ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 στης Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ

Η συνδιάσκεψη του ΣΕΚ

Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3

Γιατί έχει κρίσεις ο καπιταλισμός;

Ομιλητής: Γιάννης Μανωλάτος

ΕΞΑΡΧΕΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, Καφέ Αλί Μπαμπά 7.30μμ

Μαζική απεργία, Κόμμα, Συνδικάτα

Ομιλήτρια: Ευγενία Κουνιάκη

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Βραζιλιάνα (πλ. Μερκούρη) 7μμ

Η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλήτρια: Χριστίνα Παπαβασιλείου

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3, 7μμ

Το σχέδιο Αθηνά θα μείνει στα χαρτιά

Ομιλήτρια: Ελεάννα Τσώλη

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Παπιαμώνης 8μμ

Μαζική απεργία, κόμμα και συνδικάτα

Ομιλήτρια: Κωνσταντίνα Τριαντοπούλου

ΠΑΤΗΣΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Λα Ροζέ 7μμ

Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;

Ομιλήτρια: Λίτσα Στυλλιανοπούλου

ΚΟΥΚΑΚΙ – ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Δολίχη (Δημητρακοπούλου 51) 7.30μμ

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλητής: Νεκτάριος Δαργάκης

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Άνω Πουρναρούσα 7μμ

Πάλη για την απελευθέρωση

των γυναικών

Ομιλήτρια: Σοφία Κορίλη

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3

Από την επαναστατική

ελπίδα στη ναζιστική φρίκη

Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Quiz 7μμ

Τι είναι και για τι παλεύει το ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαγγιόρου

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Η πάλη για την απελευθέρωση

των γυναικών

ΡΕΘΥΜΝΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 Στέκι πολιτιστικών

ομάδων Πανεπιστημίου Κρήτης 6μμ

Τα βήματα του απεργιακού κινήματος

Ομιλητής: Δημήτρης Καρατζάς

ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3

καφέ Διαχρονικό (πατάρι) 7μμ

Γυναικεία απελευθέρωση

και η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλήτρια: Ιωάννα Μανδαράκα

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3

καφέ Διαχρονικό (πατάρι) 7μμ

Μαζική απεργία, κόμμα, συνδικάτα

Ομιλήτρια: Μαρία Ανδρέου

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Κύτταρο 8μμ

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλητής: Δημήτρης Γκιόκας

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 καφέ Art Gallery 8μμ

Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου

ΑΙΓΑΛΕΩ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Στέκι 8μμ

Η γερμανική επανάσταση 1918-23

Ομιλητής: Πασχάλης Ταπεινόπουλος

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 καφέ Στέκι 8μμ

Ο μαρξισμός του Τρότσκι

Ομιλητής: Ηλίας Ασημακόπουλος

ΒΥΡΩΝΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Σουζάνα 7.30μμ

Από την επαναστατική ελπίδα

στη ναζιστική φρίκη

Ομιλητής: Κυριάκος Αλισσαβάκης

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 Στέκι 8μμ

Κράτος και επανάσταση

Ομιλήτρια: Δήμητρα Κυρίλλου

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3, Κέντρο βοήθειας και

Στήριξης Παιδιού (Μπουκουβάλα 26) 7.30μμ

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλητής: Χρήστος Μάραντος

ΠΑΤΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλήτρια: Ράνια Κούτσικου

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 Εργατικό Κέντρο 7μμ

Οι επαναστατικές ιδέες του Καρλ Μαρξ

Ομιλήτρια: Τόνια Λαχανιώτη

ΧΑΝΙΑ ΔΥΤΙΚΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Γωνία των Αγγέλων 7μμ

8 Μάρτη Διεθνής Μέρα Γυναικών

ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 Γωνία των Αγγέλων 7μμ

Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;

Ομιλήτρια: Μαρία Βισταγιαννάκη

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΝΟΤΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3 καφέ Έχουμε και Λέμε 7μμ

8 Μάρτη Διεθνής Μέρα Γυναικών

Ομιλήτρια: Μυρτώ Μαργέλη

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΒΟΡΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ)

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 το στέκι της πλατείας (Αγ. Μηνάς) 6.30μμ

8 Μάρτη Διεθνής Μέρα Γυναικών

Ομιλήτρια: Έλενα Τζίκα

ΛΑΜΠΡΑΚΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3

Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης 7.30μμ

Η πάλη ενάντια στο σεξισμό σήμερα

Ομιλήτρια: Γεωργία Κωνσταντινίδου

ΠΕΜΠΤΗ 14/3

Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης 7.30μμ

Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;

Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης

ΧΑΡΙΛΑΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 καφε Γιώτης

(Γυμνασιάρχου Μικρού) 6μμ

Πώς χάθηκε η Ρώσικη Επανάσταση;

Ομιλητής: Ηλίας Τσαμπαρδούκας

ΠΕΜΠΤΗ 14/3

Μαρξισμός και αναρχισμός

Ομιλητής: Λευτέρης Αραμπατζής

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 καφέ Πάργα 7.30μμ

Κόμμα, τάξη, κίνημα

Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου

ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ – ΚΟΛΩΝΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3, Καφέ Νούρα (Μ. Αλεξάνδρου 85) 7.30μμ

Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει:

Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης

ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 καφέ Λουξίν 8μμ

Μνημόνια, χρεοκοπία ή εργατικός έλεγχος

Ομιλητής: Νικηφόρος Παπαδόπουλος

ΠΕΜΠΤΗ 14/3 καφέ Λουξίν 8μμ

Η επανάσταση στην Αίγυπτο

Ομιλητής: Παναγιώτης Μπεχλιβάνος

ΝΙΚΑΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 Στέκι 7μμ

Γυναίκες και καπιταλισμός

Ομιλήτρια: Χαριτίνη Παστελάκου

ΤΟΥΜΠΑ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 καφέ Άνεμος 7μμ

Η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλήτρια: Ματίνα Σγουρομύτη

ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 Στοά Σάρκα,

Α’ κτίριο, 2ος ορ, 7μμ

Η εργατική τάξη σήμερα

Ομιλήτρια: Γεωργία Ανδρέου

ΓΑΛΑΤΣΙ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3, γραφεία ΕΛΜΕ

(Γκράβα - Ταυγέτου) 7μμ

Η επανάσταση στην Αίγυπτο

Ομιλητής: Νίκος Λούντος

ΠΕΜΠΤΗ 14/3, 7μμ

Η εργατική τάξη σήμερα

Ομιλήτρια: Σοφία Στυλλιανού

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 καφέ Δημαρχείο 8μμ

8 Μάρτη, παγκόσμια Μέρα Γυναικών

Ομιλήτρια: Ιωάννα Μπουρίκα

ΠΕΜΠΤΗ 14/3 καφέ Δημαρχείο 8μμ

Χρυσός, μέταλλο, πετρέλαιο, το σκάνδαλο των ιδιωτικοποιήσεων

Ομιλήτρια: Γιώτα Γιογλή

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΠΕΜΠΤΗ 7/3 κυλικείο Δημαρχείου 7μμ

Κράτος και επανάσταση

Ομιλητής: Μιχάλης Πέππας

ΠΕΜΠΤΗ 14/3 κυλικείο Δημαρχείου 7μμ

Ο Λένιν σήμερα

Ομιλήτρια: Αφροδίτη Αλ Άσαντ

ΤΑΥΡΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3, Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Ταύρου, 7.30μμ

Η Γερμανία από το 1923 στο 1933

Ομιλήτρια: Ζέτα Πατσάκη

ΣΑΒΒΑΤΟ 16/3, 7.30μμ

Από την επαναστατική ελπίδα

στη ναζιστική φρίκη

Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλήτρια: Άννα Ροζάκη

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3 Ionia café 8μμ

Η Συνδιάσκεψη του ΣΕΚ

Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης

ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3 καφέ Ερνέστο 8μμ

Κράτος και επανάσταση

Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος

ΓΕΡΑΚΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3 καφέ Next One 7μμ

Κράτος και επανάσταση

Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη

Στις σχολές

ΝΟΜΙΚΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3 αίθουσα 2, 3μμ

Γυναικεία απελευθέρωση και η πάλη ενάντια στο σεξισμό

Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3 αίθριο, 2μμ

Μπορεί η αριστερά να κυβερνήσει;

Ομιλητής: Μηνάς Χρονόπουλος


ΚΕΕΡΦΑ

ΒΥΡΩΝΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3, Λαμπηδόνα 8/3, 6.30μμ

Ανοιχτή συνέλευση

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

ΛΑΜΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/3

Τεχνικό Επιμελητήριο 6μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Πέτρος Κωνσταντίνου

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/3, 6μμ Λότζια

Ανοιχτή συνέλευση

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/3 καφέ Κύτταρο

Ανοιχτή συνέλευση

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

ΧΑΝΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3 Εργατικό Κέντρο 7μμ

εκδήλωση - συζητηση

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά-Νόμιμοι οι μετανάστες

ομιλητές: Ντίνα Κληρονόμου,νηπιαγωγός, Φώτης Μπιχάκης, γραμματέας ΕΛΜΕ, Βασίλης Τσουγκράκης, μαθητής λυκείου, Γιώργος Μαλινάκης, ΚΕΕΡΦΑ

ΙΛΙΟΝ-ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3, 6.30 Δημαρχείο Ιλίου

Ανοιχτή συνέλευση

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ 12/3 Πνευματικό Κέντρο (Πλειάδες) 7μμ

Εκδήλωση –Συζήτηση

Ιθαγένεια για τα παιδιά- Νόμιμοι οι μετανάστες

Ομιλητές: Γαρυφαλιά Αναστασοπούλου, Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

Θανάσης Καμπαγιάννης, δικηγόρος- μέλος ΚΕΕΡΦΑ,

Δημήτρης Κρατημένος, αντιπρόεδρος Συλλόγου Δασκάλων Κορυδαλλού-Αγ. Βαρβάρας,

Γιώργος Μακρινός, πρόεδρος Συμβουλίου Ένταξης Μεταναστών Δ. Κορυδαλλού

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΓΚΥΖΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 Κέντρο Βοήθειας και Στήριξης Παιδιού 7μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητές: Τάκης Ζώτος, δικηγόρος, Άχμεντ Αττία, Κέντρο Βοήθειας και Στήριξης Παιδιού, συμμετέχουν εκπαιδευτικοί και μαθητές

ΓΑΛΑΤΣΙ –

ΠΑΤΗΣΙΑ – ΚΥΨΕΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3 Πνευματικό Κέντρο Δήμου Γαλατσίου 6μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητής: Πέτρος Κωσταντίνου, δημοτικός σύμβουλος Αθήνας

Δημήτρης Μπαλτάς, Αντιφασιστικό Μέτωπο Παιδείας

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ –

ΘΗΣΕΙΟ – ΤΑΥΡΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3 καφέ Βραζιλιάνα 6.30μμ

Εκδήλωση – συζήτηση

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

Ομιλητές από ΚΕΕΡΦΑ, συλλόγους γονέων, εκπαιδευτικούς

ΚΕΕΡΦΑ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ

ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3

Αίθριο ΣΤΕΤΡΟΔ 12μ

Συνέλευση

ΝΟΠΕ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/3

αίθουσα 3, ορ.3

Πώς οργανώνουμε τη διαδήλωση στις 30 Μάρτη

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ

ΤΡΙΤΗ 26/3

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά - νόμιμοι οι μετανάστες

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ

ΤΡΙΤΗ 19/3 αιθριο 2μμ

Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3 Δημαρχείο 7μμ

Συνέλευση μαθητών - εκπαιδευτικών



Κλαδικές εργατικές ομάδες

ΜΕΤΑΛΛΟ ΠΕΜΠΤΗ 7/3, ΕΚΑ, 7ος ορ., 7.30μμ

ΜΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3, ΕΣΗΕΑ, 6ος ορ., 6μμ

ΔΗΜΟΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3, 4μμ Αιόλου 47, 5ος ορ.

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 11/3 Βενέτης (Πατησίων και Παν/μίου) 4.30μμ

ΥΓΕΙΑ ΤΡΙΤΗ 12/3 Αγ. Σάββας 7μμ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΡΙΤΗ 12/3,

ΕΚΑ, 7ος ορ. 5μμ

ΔΕΚΟ – ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3, 3.30μμ ΕΚΑ, 7ος ορ.



Εξορμήσεις

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/3

ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΗΣΑΠ 5.30μμ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/3

ΚΟΥΚΑΚΙ Μετρό Φιξ 6.30μμ

ΙΛΙΟΝ Πλ. Ιλίου 6.30μμ

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ Μετρό Δουκ. Πλακεντίας 3.30μμ

ΜΑΡΟΥΣΙ ΗΣΑΠ 5.30μμ

ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ Πλατεία Ελευθερίας 7μμ

ΠΑΤΗΣΙΑ ΗΣΑΠ Κ. Πατήσια 6μμ

ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ Αγ. Ελεούσα 6.30μμ

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ Μετρό Αγ. Αντωνίου 7μμ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ Σκλαβενίτης Ιασωνίδου 6μμ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ Market In 6μμ

ΙΛΙΣΙΑ Market 6μμ

ΓΙΑΝΝΕΝΑ Νομαρχία 6μμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 6.30μμ

ΠΑΤΡΑ Ρήγα Φερραίου 7μμ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ πλ. Επταλόφου 6μμ

ΧΑΡΙΛΑΟΥ πλ. Οσίας Ξένης 6μμ

ΚΑΤΩ ΤΟΥΜΠΑ πάρκο Αγ. Θεράποντα 6μμ

ΚΕΝΤΡΟ Αγ. Λαμπράκη 6μμ

ΚΕΝΤΡΟ Τσιμισκή και Ναυαρίνου 6μμ

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/3

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ πλατεία 12μ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ πλ. Κύπρου 12μ

ΕΞΑΡΧΕΙΑ λαϊκή 12μ

ΓΑΛΑΤΣΙ Βείκου και Γαλατσίου 12μ

ΚΑΤΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ πεζόδρομος ΗΣΑΠ 12μ

ΧΑΛΑΝΔΡΙ Χαϊμαντά 12μ

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Σκλαβενίτης 11.30πμ

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΗΣΑΠ 11.30πμ

ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ Lidl 12μ

ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΗΣΑΠ 7μμ

ΠΑΓΚΡΑΤΙ Coffee Way 11.30πμ

ΑΙΓΑΛΕΩ Μετρό 12μ

ΒΥΡΩΝΑΣ Hondos Center 12μ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Τζάντε 12μ

ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ Σωτήρος 11πμ

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ Ταμπούρια 11πμ

ΝΙΚΑΙΑ Λαϊκή 11πμ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Πεζόδρομος 12μ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ δημαρχείο 12μ

ΡΕΘΥΜΝΟ Παλιά Πόλη 12μ

ΧΑΝΙΑ πλατεία Αγοράς 11.30πμ

ΧΑΝΙΑ Λαϊκή 11.30πμ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Λιοντάρια 11πμ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3

ΠΑΛΛΗΝΗ κεντρική πλατεία 5μμ