ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Γρηγόρης (πλ. Κοραή) 7.30μμ
Πώς οργανώνουμε την «Ανταρσία στο λιμάνι»
Ομιλήτρια: Τιάνα Ανδρέου
ΚΟΥΚΑΚΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Παγκάκι
(πεζόδρομος Γ. Ολυμπίου) 7μμ
Ισπανία ‘36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλήτρια: Τάνια Βριζάκη
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Βραζιλιάνα 7μμ
Ισπανία ‘36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
καφέ Γωνία των Αγγέλων 7.30μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλητής: Χρήστος Κιούπης
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 Goody’s (πλ. Λαού) 8μμ
Κάτω τα χέρια από τα σχολεία μας
Ομιλητής: Ντίνος Πασχούλας
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Κέϊκ 7.30μμ
Ισπανία ‘36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλήτρια: Ευγενία Στυλιανοπούλου
ΙΛΙΟΝ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10
καφέ Της Μηλιάς το Λάζο 7.30μμ
Εκλογές και η παρέμβαση της αριστεράς
Ομιλητής: Μιχάλης Βερβέρης
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Μίχας 8μμ
Η διαρκής επανάσταση
Ομιλήτρια: Νίκη Παπαδοπούλου
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Βέσπα 8μμ
Οι πλημμύρες στο Πακιστάν και οι πρόσφυγες
Ομιλήτρια: Τζέο Μοδέ
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 Goody’s
(Κάτω Πατήσια) 7.30μμ
Εμφύλιος 1946-49, επανάσταση
και αντεπανάσταση στην Ελλάδα
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παπαδούλη
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 Κέντρο Νέων 8μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΓΑΛΑΤΣΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Παπαγαλίνο 7.30μμ
Ισπανία ’36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Γιώργος Πίττας
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 καφέ Λουξίν 7μμ
Ισπανία ’36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 ταβέρνα Αυλή του Πέτρου 7.30μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλητής: Παντελής Γαβριηλίδης
ΚΟΡΥΔΑΛΟΣ - ΝΙΚΑΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 Goody’s
(πλ. Ελευθερίας) 8.30μμ
Γιατί παλεύουμε για ανοιχτά σύνορα
Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου
ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 ταβέρνα Ροζαλία 7.30μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλητής: Γιάννης Μαραβελάκης
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΓΚΥΖΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Θέμις
(Μετρό Πανόρμου) 8.30μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλητής: Λουκάς Θεοτοκάτος
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Ιωνία (πατάρι) 8.30μμ
Οι εργάτες και τα συνδικάτα – ποια είναι η απάντηση στη συνδικαλιστική γραφειοκρατία;
Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Ζολί 7.30μμ
Ισπανία ’36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Obsession 7μμ
Πώς παλεύεται
η συνδικαλιστική γραφειοκρατία
Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 Blue Cafe 7.30μμ
Οι κοινωνίες αλλάζουν με επαναστάσεις
Ομιλήτρια: Αλεξάνδρα Μαρτίνη
ΜΑΡΟΥΣΙ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Γαρδένια 8.30μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης
ΜΕΣΟΓΕΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Έντεχνο (πλατεία παλιού Δημαρχείου Γλυκών Νερών) 7.30μμ
Η μάχη των περιφερειακών εκλογών
Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Quiz 8μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου
ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΙΛΙΣΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Αδράχτι 8μμ
Η μάχη των περιφερειακών εκλογών
Ομιλητής: Γιώργος Τσαμούρης
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Σουζάνα 7.30μμ
Η μάχη των περιφερειακών εκλογών
Ομιλητής: Γιώργος Παπαγγελής
ΤΟΥΜΠΑ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 καφέ Άνεμος 6μμ
Εκλογές ενάντια στον Καλλικράτη
Ομιλητής: Γιάννης Στάθης
ΡΕΘΥΜΝΟ
ΠΕΜΠΤΗ 21/10 Κέντρο Νέων 8μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Νίκος Βούλτσος
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/10 καφέ Τσέλο (Δημαρχείο) 7μμ
Το κόμμα, η τάξη, το κίνημα – πού βρίσκεται το «πρόπλασμα» της μελλοντικής κοινωνίας;
Ομιλητής: Νεκτάριος Χάϊνταρ
ΛΑΜΠΡΑΚΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 Εργατικό Κέντρο 7.30μμ
Το ενιαίο μέτωπο
Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 καφέ Old Post 6μμ
Η οικονομία του τρελοκομείου
Ομιλήτρια: Αργυρή Ερωτοκρίτου
ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10
καφέ Γρηγόρης πλ. Κοραή 7.30μμ
Η ανάκαμψη πέτυχε λακούβα
Ομιλητής: Κώστας Σαρρής
ΠΑΤΡΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 Εργατικό Κέντρο 7μμ
Η πάλη ενάντια στο φασισμό
Ομιλήτρια: Ράνια Κούτσικου
ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 Goody’s
(Κάτω Πατήσια) 7.30μμ
Τρότσκι: τα προβλήματα της καθημερινής ζωής
Ομιλήτρια: Ρία Πατσέλλη
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 καφέ Βέσπα 8μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλήτριας: Κατερίνα Πατρικίου
ΠΑΓΚΡΑΤΙ
ΠΕΜΠΤΗ 28/10 καφέ Obsession 7μμ
Ισπανία ’36, η επανάσταση ενάντια στο φασισμό
Ομιλητής: Πάνος Γαραντζιώτης
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΕΜΠΤΗ 28/10 Goody’s 7μμ
Πώς παλεύουμε
τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία
Ομιλητής: Σταμάτης Χατζηδήμου
ΧΑΝΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 3/11
καφέ Γωνία των Αγγέλων 7.30μμ
Μεταρρύθμιση ή επανάσταση
Ομιλητής: Μανώλης Φιωτάκης
Στις σχολές
ΣΧΟΛΕΣ ΚΕΝΤΡΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 κυλικείο Νομικής 2.30μμ
Εμφύλιος 1946-’49, επανάσταση και αντεπανάσταση στην Ελλάδα
Ομιλήτρια: Κατερίνα Παπαδούλη
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/10 αίθριο 2.30μμ
Πράγα 2000 – δέκα χρόνια μετά
Ομιλήτρια: Ελίνα Γρύλλη
ΠΑΝΤΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/10 κυλικείο 2μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Άγγελος Μιχαηλίδης
ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/10 κυλικείο 2.30μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Βασίλης Μάραντος
ΤΕΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/10 κυλικείο ΤΕΙ Πειραιά 4μμ
Κόμμα, τάξη, κίνημα
Ομιλητής: Μιχάλης Θεοδωράκης
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10 κυλικείο 2μμ
Πώς παλεύεται
η συνδικαλιστική γραφειοκρατία
Ομιλήτρια: Ρία Πατσέλλη